BayArena u Leverkusenu (ilustracija) / Foto: Fenix

EL – Dosad 18 klubova osiguralo prolaz, među njime je i zagrebački Dinamo, Milan, Bayer Leverkusen…

Nakon susreta petog kola Europske lige ukupno 18 klubova je osiguralo plasman u 16-inu finala, a među njima je i hrvatski prvak Dinamo.

Četiri kluba su to uspjela i prije petog kola (Roma, Arsenal, Leicester City, Hoffenheim), a večeras su im se pridružili Dinamo, Milan, Villarreal, Braga, Lille, Tottenham, Royal Antwerp, Crvena zvezda, Slavia Prag, Bayer Leverkusen, Rangers, Benfica, Granada i PSV.

U jednom od najzanimljivijih susreta večeri Rangers je u ogledu skupine D pobijedio Standard sa 3-2 premda su gosti vodili 1-0 i 2-1. Standardu je igrala samo pobjeda, ali nije uspio slaviti u Glasgowu.

Bio je to i okršaju dvojice hrvatskih nogometaša, Borna Barišić je upisao asistenciju za domaći sastav, dok je Duje Čop zabio za goste.

Belgijanci su poveli u 6. minuti golom Lestiennea, a u 39. je izjednačio Goldson nakon Barišićeva ubačaja iz kornera. No samo dvije minute kasnije Duje Čop je doveo Standard u novu prednost. Hrvatski napadač se prilkom postizanja pogotka ozlijedio zabivši se u vratnicu zbog čega je u poluvremenu zamijenjen. U posljednjim trenucima prvog dijela izjednačio je Tavernier iz kaznenog udarca.

Pobjedu Rangersu donio je Arfield golom u 63. minuti. Barišić je igrao do 88. minute, dok je Nikola Katić i dalje na listi ozlijeđenih.

U drugom susretu Benfica je rutinski odradila posao protiv Lech Poznanja pobijedivši sa 4-0 golovima Vertonghena (36), Nuneza (57), Pizzija (58) i Weigla (89). Karlo Muhar je igrao cijeli susret za goste, dok Marko Malenica nije nastupio.

Benfica i Rangers imaju po 11 bodova, a Lech i Standard po tri boda.

U skupina C dalje idu Bayer Leverkusen i praška Slavija, a u zadnjem kolu će u međusobnom susretu odrediti pobjednika skupine.

“Apotekari” su na gostovanju pobijedili Nicu sa 3-2. Za Bayer su zabili Diaby (22), Dragović (32) i Baumgartlinger (51), a za Nicu Kamara (26) i Ndoye (47). Tin Jedvaj nije nastupio za goste zbog bolesti.

U drugom susretu Slavia je pobijedila Hapoel B’er Shevu sa 3-0. Dva gol je zabio Sima (31, 85), a jednog Stanciu (36). Petar Musa nije igrao za goste.

Na ljestvici vode Bayer i Slavija sa po 12 bodova, dok Nica i Hapoel imaju po tri boda.

Iz skupine E natjecanje nastavljaju Granada i PSV.

Nizozemci su u Španjolskoj pobijedili Granadu sa 1-0, dok je u drugom susretu Omonia iznenadila PAOK pobijedivši sa 2-1 i tako izbacila Grke iz igre za prolaz. Antonio Čolak nije igrao za grčki sastav.

Granada ima 10, PSV devet, PAOK pet, a Omonia bod.

U ranijem terminu Milan je u susretu H skupine na San Siru pobijedio Celtic sa 4-2, premda su gosti vodili 2-0 nakon svega 14 minuta utakmice.

Celtic je šokirao domaćine i već nakon 14 minuta vodio je 2-0 golovima Rogića (7) i Edouarda (14). Međutim, Milan se uspio brzo vratiti izjednačivši na 2-2, a strijelci su bili Calhanoglu u 24. minuti iz slobodnog udarca, a samo dvije minute kasnije Samu Castillejo je izjednačioa na 2-2.

U 50. minuti Hauge je nakon sjajnog prodora zabio za 3-2, a trijumf “Rossonera” potvrdio je Brahim Diaz u 82. minuti. Ante Rebić je za Milan igrao do 83. minute.

Preokret smo vidjeli i u drugom susretu u kojem je Lille pobijedio Sparta sa 2-1 premda su gosti poveli u 71. minuti preko Krejčija. No, Lille je golovima Yilmaza u 81. i 84. minuti stigao do pobjede koja mu je osigurala prolaz.

Domagoj Bradarić je za Lille igrao do 85. minute.

Na ljestvici vodi Lille sa 11 bodova, Milan ima 10, Sparta šest, a Celtic bod.

Prolaz dalje osigurao je i Royal Antwerp, kojeg vodi hrvatski stručnjak Ivan Leko.

Belgijanci su u susretu 5. kola skupine J pobijedili Ludogorec sa 3-1. Za Lekinu momčad zabili su Hongla (19), De Laet (72) i Benson (87), a za goste Despodov (53).

U drugom susretu iz skupine LASK i Tottenham su odigrali sjajnu utakmicu sa šest golova, a na koncu je završilo 3-3 što je Spursim bilo dovoljno za “europsko proljeće”.

LASK je poveo 1-0, gosti su potom imali 2-1 i 3-2, no domaćin je uspio izjednačiti.

Strijelci za LASK bili su Michorl (42), Eggestein (84) i Karamoko (90+3), a za goste Bale (45+2-11m), Son Heung-Min (56) i Alli (86-11m).

Na ljestvci vodi Royal Antwerp sa 12 bodova, Tottenham ima 10, LASK sedam bodova. Ludogorec je na nuli.

U skupini L Hoffenheim je i prije ovog kola osigurao prolaz, a večeras mu se pridružila Crvena zvezda koja je odigrala 0-0 protiv njemačkog sastava. Andrej Kramarić je igrao u drugom poluvremenu.

U drugom susretu Slovan Liberec je na gostovanju pobijedio Gent sa 2-1.

Hoffenheim ima 13 bodova, Crvena zvezda 10, Slovan šest, a Gent je bez bodova.

U skupina G Braga je gostujućom pobjedom protiv AEK-a 4-2 osigurala plasman u 16-inu finala pridruživši se Leicester Cityju.

Golove za portugalski sastav zabili su Vítor Tormena (7), Ricardo Esgaio (9), Ricardo Horta (45) i Galeno (82), a za AEK zabili su Nelson Oliveira (31) i Vasilantonopoulos (89).

Marko Livaja je igrao cijeli susret za AEK.

U drugom susretu Zorja je pobijedila Leicester City sa 1-0 golom Sajadmaneša u 84. minuti. Lovro Cvek nije nastupio za domaći sastav.

Na ljestvici vode Leicester City i Braga sa po 10 bodova, Zorja ima šest, a AEK tri boda.

REZULTATI I LJESTVICA

SKUPINA A:
CFR Cluj - CSKA    0-0
Roma - Young Boys  3-1 (Mayoral 44, calafiori 59, Džeko 81 / Nsame 34)

TABLICA
1. Roma               5  4 1 0  12-2  13
2. Young Boys         5  2 1 2   7-6   7
3. CFR Cluj           5  1 2 2   3-8   5
4. CSKA Sofija        5  0 2 3   0-6   2

SKUPINA B:
Arsenal - Rapid Beč  4-1 (Lacazette 10, Pablo Mari 18, Nketiah 44, Rowe 66 / Kitagawa 47)
Molde - Dundalk      3-1 (Eikrem 30, Omoijuanfo 41, Elingsen 67 / Flores 90+4)

TABLICA
1. Arsenal            5  5 0 0  16-3  15
2. Molde              5  3 0 2   7-9   9
3. Rapid Beč          5  2 0 3   9-11  6
4. Dundalk            5  0 0 5   6-15  0

SKUPINA C:
Nica - Bayer         2-3 (Kamara 26, Ndoye 47 / Diaby 22, Dragović 32, Baumgarrtlinger 51)
Slavia - Hapoel BS   3-0 (Sima 31, 85, Stanciu 36)

TABLICA
1. Bayer              5  4 0 1  17-9  12
2. Slavia             5  4 0 1  11-6  12
3. Nica               5  1 0 4   8-15  3
4. Hapoel BS          5  1 0 4   6-13  3

SKUPINA D:
Benfica - Lech      4-0 (Vertonghen 36, Nunez 57, Pizzi 58, Weigl 89)
Rangers - Standard  3-2 (Goldson 39, Tavernier 45-11m, Arfield 63 / Lestienne 6, ČOP 41)

Granada - PSV Eindhoven 0-1 (Malen 38)
Omonia - PAOK           2-1 (Kakoulis 9. Gomez 84-11m / Tziolis 39)

TABLICA
1. Granada            5  3 1 1   6-3  10
2. PSV Eindhoven      5  3 0 2   8-9   9
3. PAOK               5  1 2 2   8-7   5
4. Omonia             5  1 1 3   5-8   4

SKUPINA F:

AZ Alkmaar - Napoli    1-1 (Indi 54 / Mertens 6)
Real Sociedad - RIJEKA 2-2 (Bautista 69, Monreal 79 / Velkovski 38, Lončar 73)

TABLICA:
1. Napoli             5  3 1 1   6-3  10
2. AZ Alkmaar         5  2 2 1   6-3   8
3. Real Sociedad      5  2 2 1   4-3   8
4. Rijeka             5  0 1 4   4-11  1

SKUPINA G
AEK - Braga            2-4 (Nelson Oliveira 31, Vasilantonopoulos 89 / Tormena 8, Esgaio 10, Horta 45, Galeno 83)
Zorja - Leicester City 1-0 (Sayyadmaneshshiadeh 84)

TABLICA:
1. Leicester City     5  3 1 1  12-5  10
2. Braga              5  3 1 1  12-10 10
3. Zorja              5  2 0 3   6-9   6
4. AEK                5  1 0 4   7-13  3

SKUPINA H
Milan - Celtic 4-2 (Calhanoglu 24, Castillejo 26, Hauge 50, Brahim Diaz 82 / Rogić 7, Edouard 14)
Lille - Sparta 2-1 (Burak Yilmaz 80, 84 / Krejči 71)

TABLICA
1. Lille              5  3 2 0  12-5  11
2. Milan              5  3 1 1  11-7  10
3. Sparta             5  2 0 3  10-11  6
4. Celtic             5  0 1 4   7-17  1

SKUPINA I
Qarabag - Maccabi TA   1-1 (Romero 37 / Cohem 22-11m)
Sivasspor - Villarreal 0-1 (Chukwueze 75)

TABLICA
1. Villarreal         5  4 1 0  14-5  13
2. Maccabi TA         5  2 2 1   5-7   8
3. Sivasspor          5  2 0 3   9-10  6
4. Qarabag            5  0 1 4   4-10  1

SKUPINA J:
LASK - Tottenham      3-3 (Michorl 42, Eggenstein 84, Karamoko 90+3 / Bale 45+2-11m, Son 56, Alli 87-11m)
Antwerpen - Ludogorec 3-1 (Hongla 19, De Laet 72, Benson 87 / Despodov 53)