Kapetan Dinama Arijan Ademi / Foto: Hina

DINAMO POKORIO I ROTTERDAM: Sjajnom igrom i pobjedom nad Feyenoord Dinamo izborio europsko proljeće

Nogometaši zagrebačkog Dinama izborili su plasman u 16-inu finala Europske lige osvojivši prvo mjesto u skupini K i to kolo prije kraja, u susretu 5. kola Dinamo je kao gost u Rotterdamu svladao Feyenoord sa 2-0 (1-0).

Strijelci za Dinamo bili su Bruno Petković iz kaznenog udarca u petoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena i Lovro Majer u 52. minuti.

Dinamo je u Rotterdam doputovao kao jedini klub u Europskoj ligi koji ove sezone nije primio pogodak. U prva četiri kola “modri” su dohvatili osam bodova uz razliku pogodaka 4-0, a mrežu su uspjeli sačuvati i u Nizozemskoj pa nakon 350 minuta igre hrvatski prvak ima 6-0 razliku pogodaka i 11 bodova.

Otvaranje je bilo oprezno, čvrsto i borbeno s obje strane. Dinamo nije niti imao razloga srljati, dok domaćin usprkos incijativi nije uspio kvalitetnije zaprijetiti suparniku.

Bilo je to poluvrijeme s jako malo prilika. Dinamo se orijentirao na kontre, no sve do same završnice one nisu davale rezultata. No, u petoj minuti nadoknade Dinamo je stigao do vodstva.Feyenoord - dinamo

U posljednjim trenucima poluvremena došlo je do sudara glavama Spajića i Petkovića. Prekid je trajao tri minute, a kada je susret nastavljen, Dinamo je izveo brzu akciju nakon koje je izborio kazneni udarac. Majer je ubacilo loptu u kazneni prostor do Ademija koji je produžio do Kastratija, a ovaj odamah pucao. Marsman je obranio njegov udarac, no lopta se odbil do Lirima kojeg je sruđio Kokcu, a Kavanagh je bez razmišljanja pokazao na bijelu točku. Bruno Petković je bio precizan za 1-0.

Drugo poluvrijeme nije moglo krenuti bolje za hrvatskog prvaka i Dinamo je u 52. minuti stigao do vodstva 2-0.

Bila je to sjajna akcija gostiju, Petković je fantastičnim proigravanjem kroz domaću obranu uposlio Ademija koji je mogao pucati, no asistirao je Majeru, a ovaj iz okreta pogodio za 2-0.

Prvu veliku i jedinu priliku Feyenoord je imao u 71. minuti, no Bannis je promašio loptu na pet, šest metara od gola. Bilo je to sve od Nizozemaca koji su tijekom cijele utakmice uputili samo jedan udarac u okvir Dinamova gola.

Kako je u drugom susretu ove skupine Wolfsberger kao gost u Moskvi svladao CSKA sa 1-0 sjajnim golom mladog hrvatskog reprezentativca Darija Vizingera, koji je udarcem s više od 20 metara u 22. minuti svladao Akinfejeva, Dinamo je s učinkom od 11 bodova osigurao prvo mjesto kolo prije kraja. Drugi Wolfsberger ima sedam, treći Feyenoord pet, a posljednji CSKA sa samo tri boda.

U posljednjem kolu za tjedan dana Dinamo će u Maksimiru ugostiti CSKA u susretu bez rezultatske važnosti, dok će Wolfsberger i Feyenoord istovremeno u Klagenfurtu igrati izravni dvoboj za drugo mjesto u skupini koje također vodi u 16-inu finala. Austrijskom sastavu za prolazak je dovoljan i bod, dok je nizozemskom velikanu potrebna pobjeda.

Rekord Ademija

Kapetan Dinama Arijan Ademi u susretu protiv Feyenoorda upisao je 77. europski nastup u dresu “Modrih” postavši novi rekorder kluba.

Ademi je do utakmice na stadionu De Kuip dijelio prvo mjesto sa Sammirom, obojica su imala po 76 europskih nastupa za Dinamo, no u četvrtak je Ademi postao novi rekorder.

Ademi je u Maksimir stigao iz rodnog Šibenika 2010. godine, a sadašnji ga ugovor za “Modre” veže do 2023. godine.

Prvu je europsku utakmicu za Dinamo odigrao je 4. kolovoza 2010. godine kada su Zagrepčani ispali od Šerifa u trećem pretkolu Europske lige.

U dosadašnjih 77 nastupa zabio je devet golova. Prvi europski pogdak je zabio Foli Esch 16. srpnja 2013. u pobjedi 5-0 u Luksemburgu u 2. pretkolu Lige prvaka, a posljednji protiv Flore u play offu Europske lige u pobjedi 3-1 prvog listopada ove godine.

FEYENOORD – DINAMO 0-2