Veleposlanik Ranko Vilović oprostio se od predstavnika hrvatskih udruga u Berlinu

Veleposlanik RH u Berlinu Ranko Vilović, koji krajem mjeseca završava svoj mandat, oprostio se u petak uvečer od predstavnika hrvatskih udruga u Berlinu. U svom oproštajnom govoru kazao je odlazi iz Berlina “s ovog časnog, prekrasnog, odgovornog i izazovnog mjesta”.

Ispričao se što je poziv na kavu stigao u zadnji čas, dva dana prije susreta. No, formalna potvrda za smjenu njemu je stigla četiri dana prije ovog susreta, a nakon njegovog povratka s godišnjeg. Priliku za oproštajnu kavu i bijelo vino, uz štapiće i čipsove, u sasvim opuštenoj, gotovo neformalnoj atmosferi, uspjelo je iskoristiti samo četvero predstavnika udruga, Mira Kiš i Ivan Vidović, prva predsjednica i drugi predsjednik Hrvatske kulturno umjetničke i športske zajednice Berlin, autorica ovih redaka i predsjednica AMA Croaticea – Deutschland te slikar Ivo Cenkovčan. Ostale pozvane, njih šesnaest, poziv je zatekao na godišnjem odmoru ili naprosto u pet popodne još nisu mogli kliznuti s posla. Sastanku je samozatajno prisustvovala i Ivana Karanušić, prva tajnica veleposlanstva.

Vilović je zahvalio na četverogodišnjoj suradnji i na društvenom angažmanu i istaknuo je da mu nije namjera držati političke govore jer da za to nije ni ovlašten ali da nas moli da ne smetnemo s uma – koliko god to zvučalo parolaški i upućivalo na političke i ideološke konotacije – da ne postoje dvije Hrvatske, domovinska i iseljena Hrvatska, jer je ona jedna, da toga treba biti svjestan i imati to pred očima te na toj platformi jačati sve vidove suradnje. Prijateljski i kao Hrvat Hrvatu želim reći da se moramo držati skupa. Jer kad god se nismo držali skupa, loše smo prošli. Današnji životni uvjeti olakšavaju bolju povezanost s domovinom. Prije 30, 40 godina nije bilo jeftinih avionskih letova, interneta, a na granicama su putnike očekivali granični policajci, kazao je Vilović.

Veleposlanik Vilović je pohvalio i zahvalio hrvatskim udrugama i angažiranim članovima koji troše i svoje vrijeme, a nerijetko i vlastiti novac, da bi se ljudi okupljali i družili i sačuvali svoj identitet. Kaže da su oni svi jako svjesni tog rada i da se taj rad cijeni. Pozvao je udruge na jače povezivanje s Državnim uredom za Hrvate izvan Republike Hrvatske koji je unatrag nekoliko godina preuzeo organizacijski i financijski dobar tih poslova.

Opširnije o oproštaju hrvatskog veleposlanika čitajte u tiskanom izdanju Fenix Magazina.

Fenix-magazin/Aleksandra Brnetić / Foto:Ivo Cenkovčan

Povezano

NEVJEROJATNO: Razorni potres 2011., magnitude 9, pomaknuo je Japan, objavljeno za koliko
Kancelar Friedrich Merz u Bundestagu / Foto: Anadolu
VIŠE NIŠTA NEĆE BITI ISTO ZA MILIJUNE RADIKA I UMIROVLJENIKA U NJEMAČKOJ: Merz planira u potpunosti prihvatiti Mirovinski paket
promjene svibanj
ODLAZAK PREKO GRANICE RUŠI SVE DOGOVORE: Zašto njemački bračni ugovori ne vrijede automatski u inozemstvu
DRAMA NA AUTOCESTI U NJEMAČKOJ: Pokvario se kamion pun eksplozivnih kemikalija, proglašeno izvanredno stanje i evakuirano stanovništvo
JAČANJE TRANSATLANTSKOG PARTNERSTVA: Plenković i Carney u Ottawi potvrdili izvrsne odnose Hrvatske i Kanade
Francuska policija u Grenobleu / Foto:Anadolu
IMALI SU SAMO 2 I 4 GODINE: Dvojica dječaka preminula u automobilu tijekom toplinskog vala