Ilustracija

U ovoj njemačkoj školi pomaknuli prvi školski sat, evo kako je to utjecalo na učenike

U Reform školi u Bad Wilhelmshöhe (Kassel), od ove školske godine, početak nastave službeno počinje tek u 8.35 sati, a ne kao dosad – u 7,45 sati.

Do učenika je hoće li prvi sat doći u školu ili raditi nešto drugo.

Škola u Bad Wilhelmshöheu je integrirana sveobuhvatna škola s osnovnom razinom, podijeljena na četiri razine. U trećoj razini razredi su od 6. do 8.; oko 150 učenika. I od početka ove školske godine imaju takozvani otvoreni početak. Umjesto u 7:45 sati, kao prije, počinju u 8:35.

Ali to ne znači da moraju spavati već duže, jer škola nudi razne projekte prije prvog sata. Dakle, učenici mogu, primjerice, pripremati se u mirnom okruženju na nadolazeće testove ili na „Früben” (slobodna praksa, svojevrsna domaća pomoć). Ili se samo naći s prijateljima u kafeteriji da razgovaraju prije prvog sata.

Tko to ne uspije, samo dolazi na prvi sat u 8,35 sati. Učitelji i učenici Reform škole imali su dobra iskustva s novim konceptom.

„Obitelji i dalje mogu nastaviti zadržati svoje jutarnje rituale i imati doručak zajedno, djeca mogu ići u školu prilično opušteno i bez stalnog gledanja na sat…”, kazao je učitelj za FFH.

„Otkako je projekt počeo, zapravo nitko više ne kasni, djeca su općenito mirnija i samopouzdanje raste, jer oni mogu odlučiti kako sada žele započeti svoj dan.”

A što učenici kažu o tome? Cijene to što mogu spavati duže…

Fenix-magazin/IM

Povezano

Kancelar Friedrich Merz u Bundestagu / Foto: Anadolu
VIŠE NIŠTA NEĆE BITI ISTO ZA MILIJUNE RADIKA I UMIROVLJENIKA U NJEMAČKOJ: Merz planira u potpunosti prihvatiti Mirovinski paket
promjene svibanj
ODLAZAK PREKO GRANICE RUŠI SVE DOGOVORE: Zašto njemački bračni ugovori ne vrijede automatski u inozemstvu
DRAMA NA AUTOCESTI U NJEMAČKOJ: Pokvario se kamion pun eksplozivnih kemikalija, proglašeno izvanredno stanje i evakuirano stanovništvo
JAČANJE TRANSATLANTSKOG PARTNERSTVA: Plenković i Carney u Ottawi potvrdili izvrsne odnose Hrvatske i Kanade
Francuska policija u Grenobleu / Foto:Anadolu
IMALI SU SAMO 2 I 4 GODINE: Dvojica dječaka preminula u automobilu tijekom toplinskog vala
automobili parking
DEBAKL NA TEHNIČKOM PREGLEDU: Ovo su najgori automobili u Njemačkoj