Luka Cindrić i Željko Musa slave pogodak Hrvatske / Foto: Pixsell/PIXSELL

RUKOMETNA DRAMA U MALMÖU: Fenomenalna Hrvatska propustila pobjedu protiv Danske pred 10.000 danskih navijača

U susretu 1. kola skupine IV drugog kruga Svjetskog prvenstva, hrvatska rukometna reprezentacija je u Malmou pred više od 11.000 gledatelja odigrala 32-32 protiv svjetskih prvaka Danaca i tako ostala samo na teoretskim izgledima za plasman u četvrtfinale.

Hrvatska je odigrala sjajno, čvrsto i borbeno, ali nažalost nije uspjela slaviti protiv dvostrukih svjetskih prvaka. Hrvatska je veći dio utakmice vodila, u jednom trenutku smo imali i četiri razlike, no Danska se vratila, u završnici je povela, imala je i zadnji napad koji nije realizirala. Cindrić je u zadnjoj sekundi pucao sa sredine terena, ali nije uspio.

Filip Glavas Pixsell PIXSELL
Filip Glavaš bio je iznimno raspoložen sa 7 metara / Foto: Pixsell/PIXSELL

Poraz od Egipta na početku Svjetskog prvenstva u Švedskoj i Poljskoj, gurnuo je hrvatsku reprezentaciju u situaciju da je morala dobiti sva tri susreta drugog kruga i još se nadati pomoći neke od ostalih reprezentacija. Nažalost, bod protiv Danske nas teoretki ostavlja u igri, no realno je teško očekivati da će Hrvatska na koncu zauzeti jedno od prva dva mjesta u skupini. Šanse su minimalne.

Dvostruki uzastopni svjetski prvaci su prvi krug riješili s tri pobjede. Belgiju i Bahrein su dobili sa po 15 razlike, a Tunis sa 13 pogodaka prednosti. Ukupno su zabili 113 pogodaka, uvjerljivo najviše od svih reprezentacija u prvom krugu. Danci su i protiv, u prvom krugu neuvjerljive Hrvatske, bili veliki favoriti. Međutim, odabranici izbornika Hrvoja Horvata su odigrali najbolje na ovom prvenstvu i samo su nas nijanse dijelile od pobjede.

Hrvatska je sjajno ušla u susret. Za razliku od utakmica protiv Egipta i Maroka, ovoga puta odabranici izbornika Hrvoja Horvata bili su razigrani, čvrsti i koncentrirani. Danska je povela 1-0 i bilo je to njihovo jedino vodstvo u prvom dijelu.

U sedmoj minuti prvi put smo stigli do dva gola prednosti (4-2), dva razlike imali smo i u desetoj minuti (6-4). U 19. minuti poveli smo 11-8, a minutu kasnije Hrvatska je imala i velikih +4 (12-8). Nažalost, u posljednjih sedam, osam minuta prvoga dijela Hrvatska je malo posustala i Danska je do poluvrijeme smanjila na gol zaostatka (16-15).

Luka Cindric Zeljko Musa Pixsell PIXSELL

Sjajan je u prvom poluvremenu bio Luka Cindrić s pet golova, dok su Marin Šipić i Filip Glavaš zabili po četiri gola. Nažalost, hrvatski vratari imali su tek dvije obrane. Kod Danaca u prvom poluvremenu najefikasniji je bio Simon Bogetoft Pytlick sa četiri gola.

Danska je u nastavku uspjela izjednačiti, a u 42. minuti i stići do vodstva 22-21, prvog nakon početnih 1-0. U nastavku se igralo gol za gol, čvrsto i borbeno s obje strane. U posljednju četvrtinu utakmice ušlo se rezultatom 25-25, Hrvatska je tada s dvije obrane Mate Šunjića preživjela dva puta po dvije minute s igračem manje, a zatim golom Ivana Martinovića i povela sa 27-26 deset minuta prije kraja. Danska je izjednačila, da bi Šipić zabio za +1 osam minuta prije kraja. Šipić je novim golom doveo Hrvatsku u još jednu prednost, ali su Danci brzo izjednačili na 28-28 šest minuta prije kraja.

Do kraja smo gledali pravu dramu. Hansen je minutu i pol doveo Dance u vodstvo 32-31, Karačić je izjednačio 40 sekundi prije kraja, da bi Dancima ostao zadnji napad. Izgubili su loptu, a Cindrić je u zadnjim trenucima s naše polovice pokušao zabiti za pobjedu, ali nije uspio.

Najefikasniji u hrvatskim redovima bili su Marin Šipić s devet, Filip Glavaš s osam, te Luka Cindrić s pet golova, dok je Mate Šunjić imao šest obrana. Dance su predvodili Simon Bogetoft Pytlick s devet i Mikkel Hansen s osam golova, dok je Niklas Landin imao šest obrana.

Hrvatska Danska
Više od 10 tisuća danskih navijača te svega nekoliko stotina hrvatskih navijača na utakmici Hrvatska – Danska / Foto: Fenix (SIM)

U ranije odigranom susretu ovoga kola Egipat je porazio Belgiju sa 33-28. Afrički sastav je već u prvom poluvremenu imao devet razlike (20-11) i pitanje pobjednika niti jednog trenutka nije bilo upitno. U završnici susreta Belgija je smanjila na četiri razlike, ali više od toga nije išlo.

Egipat su do nove pobjede predvodili Mohsen Mahmoud sa sedam i Yehia Elderaa sa šest golova, dok je u suparničkim redovima najefikasniji bio Sebastien Danesi s devet golova.

U drugom susretu Bahrein pobijedio SAD sa 32-27. Bahrein su do pobjede predvodili Husain Alsayyad s devet i Mohamed Mohamed s pet pogodaka. U američkim redovima najefikasniji je bio Samuel Hoddersen sa šest golova.

Na ljestvici vodi Egipat sa šest bodova, Danska ima pet, Bahrein četiri, a Hrvatska tri boda. Belgija i SAD su na nuli.

Iduće kolo na rasporedu je u subotu. U prvom dvoboju snage će odmjeriti Bahrein i Egipat, potom slijedi hrvatsko – belgijski okršaj, a u zadnjem susretu igrat će Danska i SAD.

Posljednje kolo je na rasporedu u ponedjeljak, 23. siječnja kada će igrati SAD – Belgija, Hrvatska – Bahrein, te Egipat i Danska.

Prve dvije reprezentacije izborit će nastup u četvrtfinalu.

HRVATSKA – DANSKA 32-32 (16-15)

Malmo. Arena Malmo. Suci: Ignacio Garcia, Andreu Marin (oba Španjolska)

HRVATSKA: Slavić, Šunjić; Mihić, Duvnjak, Gojun, Kraljević, Šarac 2, Karačić 3, Musa, Šebetić, Cindrić 5, Martinović 4, Šušnja, Šipić 9, Glavaš 8 (6), Jelinić 1

DANSKA: N.Landin 6 obrana, Moller 1 obrana; M.Landin 1, Jakobsen 3, Saugstrup 1, Lindberg, Gidsel 4, Moller, Mollgaard, Mensah, Hansen 8 (6), Jorgensen 2, Plovg Hansen 4, Damgaard Nielsen, Holm, Hald, Pytlick 9

Isključenja: Hrvatska 14  minuta; Danska 12 minuta

Sedmerci: Hrvatska 6/6; Danska 6/6

Rezultati susreta drugog kruga svjetskog prvenstva rukometaša u Poljskoj i Švedskoj: