REZULTATI KVALIFIKACIJA ZA SP 2018: Njemačka i Poljska sve bliže Rusiji

Aktualni svjetski nogometni prvaci Nijemci nastavljaju s uvjerljivim igrama u kvalifikacijama za svjetsko prvenstvu u Rusiji 2018. godine.

U susretu 6. kola C skupine ‘elf’ je u Nurnbergu porazio San Marino 7-0 upisavši i šestu pobjedu u skupini. Nakon šest kola Njemačka ima 18 bodova i impresivnu razliku pogodaka 27-1.

Nijemci su u prvom poluvremenu zabili četiri gola, a potom u nastavku još tri, a strijelci su bili Julian Draxler (11), Sandro Wagner (16, 29, 85), Amin Younes (38), Shkodran Mustafi (47) i Julian Brandt (72).

U dugom susretu iz ove skupine Norveška i Češka su remizirale 1-1 i Česi su sada sve dalje od World Cupa. Gosti su poveli u 36. minuti golom Theodora Gebre Selassiea, a izjednačio je Alexander Soderlund iz kaznenog udarca u 55. minuti.

U ranijem terminu Sjeverna Irska je u Bakuu pobijedila Azerbajdžan 1-0 i tako reprezentaciju koju vodi Robert Prosinečki izbacila iz igre za plasman u Rusiju. Pogodak odluke zabio je Stuart Dallas u drugoj minuti sudačke nadoknade.

Na vrhu ljestvice je Njemačka s maksimalnih 18 bodova, Sjeverna Irska je druga sa 13 bodova, a Češka je treća s devet bodova.. Azerbajdžan je četvrti sa sedam bodova, a slijede Norveška sa četiri boda i San Marino bez bodova.

Korak bliže Rusiji je i reprezentacija Poljske koja je u Varšavi pobijedila Rumunjsku 3-1. Junak utakmice bio je trostruki strijelac Robert Lewandowski (29-11m, 57, 62-11m), dok je gol za goste zabio Bogdan Stancu (77).

Uvjerljiva je bila i Crna Gora koja je u Podgorici pobijedila Armeniju 4-1. Strijelci za domaći sastav bili su Fatos Bećiraj (2) i Stevan Jovetić (28, 54, 82), dok je poraz Armenaca malo ublažio Ruslan Korjan (89).

Danska je na gostovanju pobijedila Kazahstan 3-1. Pobjedu Dancima donijeli su Nicolai Jorgensen (27), Christian Eriksen (51-11m) i Kasper Dolberg (81), dok je pogodak za domaćine, koji su od 43. igrali bez isključenog Baurzhana Islamhana, zabio Islambek Kuat u 76. minuti.

Na ljestvici vodi Poljska sa 16 bodova, dok Crna Gora i Danska imaju po 10 bodova.

U skupini F Škotska i Engleska su nakon nevjerojatne drame i tri gola u posljednjih pet minuta utakmice remizirali 2-2. Remi u Glasgowu najviše je obradovao Slovake i Slovence koji su ostvarili pobjede i prijete Englezima.

Škoti su bili korak do prve pobjede protiv svojih susjeda nakon 1999. godine, te prve domaće pobjede protiv Engleza nakon 1985. godine, no Harry Kane je golom u trećoj minuti sudačke nadoknade spasio ‘Gordi Albion’ prvog poraza u skupini, te prvog poraza kvalifikacijama nakon sedam i pol godina.

Gosti su poveli u 70. minuti golom Alexa Oxlade-Chamberlaina i sve do same završnice mirno su čuvali vodstvo. No, u posljednjih pet-šest minuta uslijedila je ludnica. Izjednačio je Leigh Griffiths u 87. minuti sjajnim pogotkom iz slobodnog udarca. Tri minute kasnije napadač Celtica je izazvao erupciju oduševljenja na Hampden Parku zabivši za 2-1 ponovo iz slobodnjaka. U preostalom vremenu Englezi su navalili po remi i uspjeli su. U trećoj minuti nadoknade napadač Tottenhama je odlično reagirao na ubačaj Raheema Sterlinga zabivši za 2-2.

Slovenija je pobijedila Maltu 2-0, a golove za slovensku vrstu zabili su Josip Iličič (45+2) i Milivoje Novaković (84). Slovačka je na gostovanju u Litvi slavila 2-1. Za goste su zabili Vladimir Weiss (32) i Marek Hamsik (58), a za Litvu je pogodak postigao Darvydas Sernas (90+3).

Engleska vodi sa 14 bodova, Slovačka ima 12, a Slovenija na trećem mjestu ima 11 bodova. Slijede Škotska (8), Litva (5) i Malta (0).

Pregled ljestvica i rezultata utakmica 6. kola europskih kvalifikacija za Svjetsko nogometno prvenstvo 2018. u Rusiji, koje su odigrane u subotu u skupinama C, E i F.