Očajna igra Hrvatske u Reykjaviku, Island nanio prvi poraz Čačićevim izabranicima

U 6. kolu skupine I kvalifikacija za odlazak na Svjetsko nogometno prvenstvo u Rusiji 2018. godine, Hrvatska je izgubila od Islanda u  Reykjaviku s 1:0. To je prvi poraz reprezentacije Hrvatske u ovim kvalifikacijama.

Strijelac jedinog gola bio je Hordur Magnusson u 90. minuti.

Nakon ovog rezultata Hrvatska i Island na vrhu skupine imaju po 13 bodova, dva više od treće Turske i četvrte Ukrajine, dok su na dnu Finska i Kosovo sa po jednim bodom.

Bio je ovo šesti međusobni susret Hrvatske i Islanda i prvi poraz “vatrenih”. U prethodnih pet utakmica Hrvatska je upisala četiri pobjede i jedan remi.

Tijekom prvih 45 minuta niti jedan sastav nije uspio uputiti udarac u okvir gola suparnika. Islanđani su počeli vrlo agresivno i u prvih pet minuta natjerali hrvatske obrambene igrače na nekoliko pogrešnih dodavanja, ali srećom bez posljedica.

Islandski presing hrvatski su igrači uspjeli probiti u sedmoj minuti kada je Perišić prošao po desnom krilu, ali je prekasno odlučio potražiti Mandžukića u sredini kaznenog prostora i izgledna prilika za pogodak otišla je u nepovrat. Nažalost, bila je to ujedno i najbolja prilika Hrvatske u prvom poluvremenu.

Deseta minuta nastavka donijela je uzbuđenja na oba kraja terena. Prvo je Perišić prizemnim centaršutom pronašao Nikolu Kalinića, no udarac našeg napadača sa sedam metara prošao je pored vratnice. Samo nekoliko sekundi potom vratima Lovre Kalinića zaprijetio je Bjarnason, ali i taj šut sa 20-ak metara prohujao je pored gola.

Na prvi udarac u okvir gola čekalo se sve do 66. minute, a tada je netom ušli Brozović pokušao s distance, ali Halldorsson je bio spreman i odbio loptu u korner.

Veliku priliku Island je imao u 80. minuti, no srećom njihov najbolji igrač Gylfi Sigurdsson nije najbolje zahvatio loptu kada je sa desetak metara iskosa s desne strane bio u dobroj situaciji za udarac. U 87. minuti Gylfi Sigurdsson je još jednom zaprijetio, no njegov dobar pokušaj sa 15-ak metara Vida je uspio blokirati.

Potvrda bolje igre Islanda u samoj završnici stigla je u samoj završnici, u 89. minuti Kalinić je uspio odlično reagirati na udarac glavom Gudmundssona, no iz kornera koji je uslijedio je pogodak. Hordur Magnusson je bio najviši u skoku i sretno-spretnim udarcem uspio prebaciti visokog Kalinića koji je ostao na gol-liniji.

Hrvatska će u sljedećem kolu 2. rujna ugostit Kosovo, a tri dana potom gostuje kod Turske.