Rasizam / Foto: Felix Kästle/dpa

NJEMAČKA: Tamnoputi i muslimani redovito se susreću s rasizmom, neugodnosti s policijom, liječnicima….

Tamnoputi se u Njemačkoj redovito susreću s nekim oblikom rasizma – prema studiji njemačkog Centra za istraživanje integracije i migracija Dezim, njih 54,8 posto to doživljava, prenosi Njemačka novinska agencija (dpa).

 

Muslimanski muškarci prolaze gotovo jednako loše u javnim kontaktima, prema izvješću koje je Dezim predstavio u utorak u Berlinu. Rasističke izgrede prijavilo je njih 41,2 posto.

Više od trećine njih, 39 posto, doživjelo je neugodnosti u kontaktu s policijom, a više od polovice, 51 posto, u javnim službama i službenim osobama.

46 posto muslimanki izjavilo je da se često susreću s rasizmom u javnim institucijama, a točno četvrtina u policiji.

Čak ni zdravstvo nije slobodno od rasizma, kaže Dezim. “Diskriminacija postoji na različitim mjestima. Na primjer, rasno obilježeni ljudi teže dolaze na pregled kod liječnika i dobivaju manje pozornosti”, rekao je ravnatelj Centra Frank Kalter.

Žene češće nego muškarci doživljavaju ispade u zdravstvenom sustavu nego muškarci: 39 posto tamnoputih žena, 35 posto muslimanki i 29 posto žena azijskog podrijetla.

Pod “rasistički žigosanim” autori studije podrazumijevaju ljude koje je lako prepoznati po boji kože, vjeri ili na neki drugi način.

Fenix-magazin/MMD/dpa

Povezano

NEVJEROJATNO: Razorni potres 2011., magnitude 9, pomaknuo je Japan, objavljeno za koliko
Kancelar Friedrich Merz u Bundestagu / Foto: Anadolu
VIŠE NIŠTA NEĆE BITI ISTO ZA MILIJUNE RADIKA I UMIROVLJENIKA U NJEMAČKOJ: Merz planira u potpunosti prihvatiti Mirovinski paket
promjene svibanj
ODLAZAK PREKO GRANICE RUŠI SVE DOGOVORE: Zašto njemački bračni ugovori ne vrijede automatski u inozemstvu
DRAMA NA AUTOCESTI U NJEMAČKOJ: Pokvario se kamion pun eksplozivnih kemikalija, proglašeno izvanredno stanje i evakuirano stanovništvo
JAČANJE TRANSATLANTSKOG PARTNERSTVA: Plenković i Carney u Ottawi potvrdili izvrsne odnose Hrvatske i Kanade
Francuska policija u Grenobleu / Foto:Anadolu
IMALI SU SAMO 2 I 4 GODINE: Dvojica dječaka preminula u automobilu tijekom toplinskog vala