Neki od posljednja četiri njemačka ledenjaka na Zugspitze, najvišem planinskom vrhu u regiji Wetzmann u Njemačkoj progurali su ovo ljeto bolje od očekivanog / Foto: Angelika Warmuth/dpa

MÜNCHEN: Posljednji njemački ledenjaci još se drže, ali im dugoročno nema spasa

Neki od posljednja četiri njemačka ledenjaka na Zugspitze, najvišem planinskom vrhu u regiji Wetzmann u Njemačkoj progurali su ovo ljeto bolje od očekivanog.  

 

Za sada još uvijek imaju status ledenjaka, iako znanstvenici kažu da im nema spasa, javlja Njemačka novinska agencija (dpa).

Istraživači Bavarske akademije znanosti i humanističkih znanosti (BAdW) navode da će mjesta s “vječnim” ledom, kako su govorili, nestati za petnaestak godina. Ovog su ljeta ledenjaci Wetzmann i Blaueis u blizini Berchtesgadena, blizu granice s Austrijom, izgubili relativno malo leda u usporedbi s prethodnim godinama, pokazuju podaci BAdW-a.

Međutim, izračunavanje mase leda je teško i još nije dovršeno. “Trenutno analiziramo podatke i čini se da ljeto za ledenjake Berchtesgaden i nije bilo tako loše”, rekao je glaciolog BAdW-a Christoph Mayer, koji svake četiri godine priprema izvješće za bavarsku vladu.

“Na kraju ljeta na ledenjacima Berchtesgadena još je bilo snijega, barem na nekim mjestima”, kaže Mayer. Snijeg odbija sunčevu svjetlost i tako štiti led. Hladno proljeće i kasne snježne padaline ove godine također su usporili topljenje leda. No, situacija je ove godine na Zugspitzu je gora.

“Područja (pod ledom) na Hellenthalferneru i Sjevernom Schneeferneru prilično su se smanjila”, rekao je Meyer. Posebno je ugrožen sjeverni Schneeferner. Za razliku od Helentalfernera i ledenjaka u Berchtesgadenu, Schneeferner je znatno izložen suncu.

U srpnju su svećenici protestantske i katoličke crkve održali ispraćaj Severna Schnefernera u crkvi Gospe na visoravni Zugspitzea. Bilo je to upozorenje na klimatsku krizu koja prijeti prirodi i čovječanstvu, prenosi dpa.

Sa slikama umirućih ledenjaka i prljavog, sivog leda, štovatelji se opraštaju od Sjevernog Schneffernera, iako se očekuje da će trebati još sedam godina prije nego što izgubi svoj status ledenjaka.

Lani su stručnjaci oduzeli status ledenjaka južnom Schöneferneru, koji je bio peti njemački ledenjak. Prostire se na hektar i pol – što je otprilike dva nogometna igrališta – i bio je upola manji nego četiri godine ranije. Osim toga, nije bio pokretljiv, što je uvjet da bi imao status ledenjaka.

Led se sve brže otapa zbog sve manje snijega, uz opće zatopljenje. Što je manje snijega, to je ledenjak manje zaštićen, rekla je Laura Schmidt iz istraživačke postaje na Zugschpitzeu. Svoje je učinilo i toplo vrijeme u rujnu i listopadu s najvišim temperaturama od kada se mjere one na Zugspitze.

Fenix-magazin/SIM/dpa

Povezano

MOSKVA POD UDAROM UKRAJINSKIH DRONOVA: Zapaljena moskovska rafinerija nafte u dosad najvećem ukrajinskom napadu na glavni grad Rusije  
Naftni tanker (ILUSTRACIJA) / Foto: Anadolu
ANALIZA NAKON PREKIDA VATRE: Potpuna normalizacija prometa Hormuškim tjesnacem trajat će mjesecima
POTVRDA IZ ŽENEVE: Sporazum između SAD-a i Irana bit će potpisan u petak u Bürgenstocku
Ruski napad na Kijev (ILUSTRACIJA) / Foto; Anadolu
NJEMAČKA OSUDA RUSKIH NAPADA NA KIJEV: BILD opisao „podmuklu i nehumanu taktiku Putinove vojske“  
I SLUŽBENO POTVRĐENO: SAD i Iran postigli sporazum o okončanju rata
Slika manjeg zrakoplova (ILUSTRACIJA - samo ilustrira vijest) / Foto: Anadolu
TRAGEDIJA: Srušio se jednomotorni zrakoplov, poginulo 12 osoba