Islamski centar zajednice Illinoisa (ICCI) prikuplja novac za kupnju bivše crkve “Gospe od Pobjede” od nadbiskupije u Chicagu.
Povijesna ironija imena bivše crkve
Planovi ove muslimanske skupine za kupnju bivše crkve, ako budu uspješni, dobili bi dodatno značenje i mračno ironičnu simboliku, s obzirom na ime bivše crkve. Naša Gospa od Pobjede naslov je koji potječe iz Bitke kod Lepanta, kada su katoličke snage porazile islamsko Osmansko Carstvo snagom svete krunice, piše portal LifeSiteNews.
Planovi za prvu islamsku srednju školu
Islamski centar, koji se već nalazi unutar bivše crkve, planira kupiti crkvu “Naše Gospe od Pobjede” kako bi tamo osnovao srednju školu. ICCI očekuje otvaranje “prve islamske srednje škole na sjevernoj strani Chicaga” kao “dugo iščekivane prekretnice za našu zajednicu”, navodi se na njihovoj stranici za prikupljanje sredstava.
Crkva Naše Gospe od Pobjede, osnovana 1906. godine, održala je svoju posljednju misu i zatvorena je 2021. godine pod kardinalom Blaseom Cupichem, u sklopu plana konsolidacije čikaške nadbiskupije pod nazivom “Obnovi moju Crkvu”. U to je vrijeme zajednica podnijela neuspješnu žalbu Vatikanu u pokušaju da crkvu zadrži otvorenom.
Od tada su iz crkve uklonjeni sveti kipovi, uključujući i veliki kip Blažene Djevice Marije, koji je premješten u župu sv. Paskala.
Portal LifeSiteNews kontaktirao je nadbiskupiju u Chicagu kako bi se raspitao je li ušla u bilo kakve pregovore o prodaji crkve Naše Gospe od Pobjede ovoj islamskoj skupini. Ured za komunikacije odgovorio je da nadbiskupija ne otkriva detalje potencijalnih transakcija nekretninama prije same prodaje.
Oštre kritike i reakcije javnosti
Katolički autor i podcaster dr. Taylor Marshall osudio je očekivanu prodaju muslimanima kao dio šireg obrasca.
“Zašto katolički biskupi stalno prodaju Kristove crkve muslimanima? Je li to ritual ponižavanja?” objavio je Marshall na X-u.
Neki su korisnici društvenih mreža pozvali na prikupljanje sredstava kako bi crkvu otkupili za katolike. Drugi su izjavili da je bolje da se crkva sruši nego da je muslimani “zlouporabe”.
Zatvaranja katoličkih crkava radi “konsolidacije” pojačala su se posljednjih godina, često bez ozbiljnih napora da se poprave temeljni financijski problemi ili problemi s posjećenošću, odnosno bez adekvatnih osnova za uopće naređivanje zatvaranja. Raste i broj prodaja katoličkih crkava muslimanima.
Na primjer, crkva i svetište sv. Ane u Buffalu prodani su 2022. skupini povezanoj s Islamskim centrom u centru grada; rimokatoličku crkvu sv. Gerarda prodala je biskupija u Buffalu muslimanima koji su je 2017. pretvorili u džamiju.
“Mi štujemo istog Boga. Iako neki ljudi misle da nije tako, a Rimokatolička biskupija u Buffalu vrlo je aktivna u muslimanskoj zajednici već gotovo 40 godina”, izjavio je tada bivši svećenik sv. Gerarda, velečasni Francis Mazur.
Iako se u dokumentu Lumen Gentium Drugog vatikanskog sabora o muslimanima tvrdi da se “zajedno s nama klanjaju jedinom, milosrdnom Bogu”, oni ne vjeruju da je Isus Bog i odbacuju Sveto Trojstvo. Stoga “nije istina da se mi katolici s muslimanima klanjamo jednom Bogu”, kako je napisao biskup Athanasius Schneider, a nadbiskup Carlo Maria Viganò i drugi potvrdili.
Fenix-magazin/MMD
