Njemački liječnik priznao je u četvrtak pred Regionalnim sudom u Berlinu da je ubio 12 pacijenata, gotovo godinu dana nakon početka suđenja koje je izazvalo veliku pozornost javnosti, prenosi Njemačka novinska agencija (dpa).
40-godišnji liječnik palijativne skrbi optužen je za ubojstvo 15 pacijenata – 12 žena i tri muškarca – između rujna 2021. i srpnja 2024.
Optužen je da je žrtvama, u dobi između 25 i 87 godina, dao “smrtonosnu mješavinu različitih lijekova”. Tužitelji također vjeruju da je u nekim slučajevima podmetao požare kako bi prikrio svoje postupke.
Tužiteljstvo istražuje desetke drugih sumnjivih slučajeva.
Priznanje nakon dugotrajnog suđenja
Nakon 54-dnevnog suđenja koje je započelo u srpnju prošle godine, liječnik je u četvrtak u 30-minutnoj izjavi priznao 12 ubojstava.
“Tek sada mogu objasniti svoje postupke i prihvatiti odgovornost za ono što sam učinio”, rekao je sudu. „Ispričavam se zbog velike patnje koju sam im prouzročio“, rekao je liječnik, obraćajući se obiteljima žrtava, kao i svojoj obitelji i kolegama.
Što stoji iza optužbi?
Prije nekoliko tjedana, na suđenju su objavljeni prisluškivani telefonski razgovori koje je zatvorski liječnik vodio sa suprugom, tijekom kojih je priznao ubojstva.
U tim razgovorima optuženi svojoj supruzi govori da nije počinio ubojstvo, ali svoje postupke opisuje kao „moralni čin proveden pogrešnim sredstvima“, s namjerom da spasi pacijente od „patnje i bespomoćnosti“.
Na sudu je tvrdio da se nije javio zbog „nepobitnih dokaza“ protiv sebe, već zbog ispita savjesti kojem se navodno posvetio proteklih mjeseci.
Fenix-magazin/MMD/dpa
