Gosti Sporta nedjeljom / Foto: Preslik SN

(VIDEO) Nikola Jurčević: „Nakon Koronavirusa sport će se morati resetirati!”

Sukladno preporuci Središnjeg državnog ureda za sport o odgodi svih međunarodnih i nacionalnih sportskih natjecanja svih razina, a imajući u vidu preporuke stožera za civilnu zaštitu i novonastalu situaciju u Republici Hrvatskoj, odgođena su natjecanja u Hrvatskoj, a na tu temu gosti emisije “Sport nedjeljom” bili su Nikola Jurčevi, trener i bivši reprezentativac Hravtske, Ivan Herak savjetnik ministra turizma te Mladen Miletić novinar i urednik u Večernjem listu.

 

Za početak, kako koronavirus utječe na sport, komentirao je Mladen Miletić:

„Jedan od najvećih udaraca, za koji je sport doživio u zadnjih 70 godina. Ono što na neki način čini kulturu života u Europi, prije svega od lige prvaka, velikih europskih nogometnih liga, brojnih sportskih liga koje se odigravaju u zatvorenim prostorima. Sve se to otkazuje ili je u potpunosti otkazano ili je pred otkazivanjem ili je bez publike, što samo po sebi nema smisla. Možemo se samo nadati da to neće dugo trajati, a u ovom trenutku to ne možemo znati.“

Ivan Herak, savjetnik Ministra turizma, nadovezao se:

„Ovakvu situaciju ne pamtim, ako gledamo aspekt gospodarstva i turizma, može se djelomično usporediti s razdobljem ’91 i ’95 i ’99 godine, kada sam ja bio ministar, kada su bili napadi na Srbiju, međutim razmjere koronavirusa je jako teško predvidjeti. Procjene su različite i vrlo je teško reći kakve će biti posljedice po hrvatsko gospodarstvo i po sport radi čega smo ovdje došli diskutirat.“

Nikola Jurčević objašnjava kako je situacija takva da su svugdje po malo zabrinuti, zavisno o tome kako je koje područje zahvaćeno i kakve su negdje uvedene mjere. Nadodaje, da u razdoblju kada se to činilo da nije baš toliko ozbiljna situacija, sada su zabrinuti.

Novinar Večernjeg lista kaže da su ovakve situacije možda prilika za analizu nekih stvari iz širega kuta:

„Evo ništa se ne događa, pa se možemo se prisjetiti povijesti. No, to možemo neko vrijeme. Ljudi, publika uvijek traže nova lica, nove zvijezde, nove događaje. S vremenom će naravno nastati velika glad za time. Mi ćemo se neko vrijeme snalaziti, ali kažem da to neće sve skupa dugo potrajati i ne bi ni trebalo jer sada je sve i svima nama nekako novo, pa možda čak i na neki način zanimljivo, iako ljudi umiru. Međutim, nakon tri, četiri tjedna bit će jako teško čuvati disciplinu društva. „

Nadodaje da za sportske novinare slijedi jako teško razdoblje, koje je ujedno i prilika za pokazati svoju snalažljivost.

Cijelu emisiju pogledajte u donjem videu.

 

Fenix-magazin/SIM/Piše: Antonia Rihtarić

Povezano

POSTAO NAJBOLJI STRIJELAC SP-a IKAD: Messi s dva gola odveo Argentinu u drugi krug Svjetskog prvenstva
Povorka hrvatskih navijača u središtu Dallasa / Foto: Hina
PODRŠKA NEĆE IZOSTATI: Hrvatska reprezentacija doputovala u Toronto
NAKON PREOKRETA: Egipat s 3:1 savladao Novi Zeland i upisao prvu pobjedu u povijesti SP-a
NOVA SENZACIJA NA SP: Zelenortski Otoci odigrali 2:2 protiv Urugvaja i ostvarili povijesni uspjeh  
STANIŠIĆ: Dat ćemo sve od sebe za pobjedu protiv Paname
“VATRENI” ĆE SE ODUŽITI: Sretni smo što imamo takve navijače diljem svijeta