Porsche je sinonim za luksuz, brzinu i snagu među automobilima. Dioničari tvrtke, međutim, bijesni su zbog loših rezultata tvrtke i optužuju upravu da je brend pretvorila u “slom”, piše Njemačka tiskovna agencija (dpa).
“Mi, dioničari, danas vidimo slom Porschea”, rekao je Ingo Speich iz investicijskog fonda Deka na virtualnom sastanku dioničara.
Hendrik Schmidt iz fonda DWS opisuje Porscheovu kapitalnu situaciju kao snažno pretjecanje koje je završilo kvarom na cesti.
Konkretno, Speich je rekao da su od uvrštenja na Frankfurtsku burzu 2022. godine dionice Porschea, uključujući dividende, zaostale 146 postotnih bodova ispod indeksa DAX.
Upozorio je da je tvrtka izgubila povjerenje investitora jer uprava nije ispunila nijedno od obećanja danih prije uvrštenja. “Ovo nije ciklički pad, već strukturni problem”, rekao je.
Upravni odbor bio je posebno meta jer, prema riječima dioničara, nije uspio provesti strategiju za razvoj električnog automobila.
Markus Kienle iz Udruge za zaštitu investitora usporedio je situaciju sa slikom tri majmuna.
„Ne čujem, ne vidim, ne mogu govoriti. Moglo bi se jednostavno reći da nedostaje četvrti majmun, onaj koji kaže ‘Ništa ne razumijem’.“
Istovremeno, dioničari su uglavnom pozdravili plan restrukturiranja koji je pokrenuo novi izvršni direktor tvrtke, Michael Leiters. Ovu godinu obilježit će novo pozicioniranje Porschea, rekao je Leiters.
„Značajno poboljšanje poslovnih rezultata doći će prvenstveno s našim budućim proizvodima“, dodao je, naglašavajući da će za to trebati vremena.
Porsche je godinama služio kao Volkswagenova zlatna koka, ali prošle godine je duboko potonuo u krizu.
Neto dobit pala je za oko 91 posto na 310 milijuna eura, uz pad prodaje u Kini, američke tarife i slabu potražnju za električnim modelima.
Strateški prelazak na razvoj i proizvodnju više modela na benzinski pogon koštao je milijarde eura. Negativan trend Porschea nastavio se i u prvom tromjesečju 2026.
Fenix-magazin/SČ/dpa
