Mercedes-Benz je bio prisiljen pooštriti štednju, a najnovija mjera je odgoda izvanredne isplate radnicima dogovorene kolektivnim ugovorom. Ta je naknada bila predviđena za srpanj, prenosi Njemačka novinska agencija (dpa).
Uprava je obavijestila zaposlenike pismom, u koje je agencija dpa imala uvid. Zasad nije jasno o kojem se točno iznosu radi, ali obično se radi o 18,4 posto mjesečne plaće.
U pismu je Mercedes naznačio da strukturni troškovi proizvodnje u Njemačkoj, posebno troškovi rada, više nisu konkurentni u međunarodnim usporedbama.
Istovremeno, uprava je najavila raspravu s radničkim vijećem o produljenju radnog vremena bez dodatne plaće za nadolazeće tjedne. Prema kolektivnom ugovoru, zaposlenici sada rade 35 sati tjedno.
Tvrtka “i dalje je pod ogromnim pritiskom da smanji troškove”, rekla je uprava, jer mora održavati cijene proizvoda unutar konkurentskih granica.
“Unatoč svim našim naporima, situacija u Njemačkoj je dramatična”, dodala je, napominjući da svaki novi birokratski zahtjev tvornicama u Njemačkoj pogoršava relativni cjenovni položaj Mercedesovih automobila.
Mercedes se dugo morao gurati uzbrdo. Poslovni rezultat pao je za 17,2 posto u prvom tromjesečju. Prošle godine prihod je prepolovljen u odnosu na prethodnu godinu, s 10,4 na 5,3 milijarde eura.
Istovremeno, 2024. je već bila loša. Poslovanje tvrtke opterećeno je carinama, valutnim kretanjama i intenzivnom konkurencijom na najvažnijem tržištu, Kini. Zbog svega toga i promet i dobit su u stalnom padu.
Mercedes je prošle godine pokušao odgovoriti na teškoće programom štednje.
Fenix-magazin/MMD/dpa
