Šime Vrsaljko, Marcelo Brozović, Dejan Lovren (ILUSTRACIJA) /Foto: Hina

PRED UTAKMICU U SPLITU: Hrvatska sama odlučuje o svojoj sudbini, Vatreni uspješni u zadnjim kolima

Hrvatska nogometna reprezentacija nikada nije izgubila od Rusije, a u pet dosadašnjih susreta dva puta je slavila pri čemu jednom nakon izvođenja jedanaesteraca.

U pet dosadašnjih susreta “Vatreni” su slavili samo jednom unutar 90 minuta, a još jednom nakon izvođenja kaznenih udaraca, a preostale tri utakmice završile su bez pogodaka.

Prvi hrvatsko – ruski dvoboj odigran je 6. rujna 2006. na startu kvalifikacija za EP 2008. u Austriji i Švicarskoj. Bila je to prva kvalifikacijska utakmica sa Slavenom Bilićem na klupi, te početak “Modrićeva ere” u dresu “Vatrenih”.

Tri dana uoči ogleda u Moskvi dogodila se “afera Fontana”. Darijo Srna, Ivica Olić i Boško Balaban su bez dozvole napustili kamp i otišli u noćni provod. Kada je otkriven njihov prijestup, Bilić ih je izbacio iz momčadi za utakmicu u Moskvi. Priliku su dobili “klinci” Luka Modrić, Niko Kranjčar, Vedran Ćorluka i Eduardo.

Rusija predvođena Guusom Hiddinkom je bila favorit, ali je susret igran pred 30.000 gledatelja na stadionu Lokomotiva završio 0-0. Uzvratu u Zagrebu idućeg ljeta, također, je završio bez golova. Na koncu su obje reprezentacije izborile EP, dok je Engleska otpala.

Jedinu pobjedu unutar 90 minuta Hrvatska je ostvarila u studenom 2015. kada je pod vodstvom Ante Čačića u prijateljskom susretu u Rostovu slavila sa 3-1. Rusi su poveli golom Fjodora Smolova u 15. minuti, a preokret je uslijedio golovima Nikole Kalinića (57), Marcela Brozovića (60) i Marija Mandžukića (82).

Do sada najvažniju utakmicu “Vatreni” i “Zbornaja” odigrali su u srpnju 2018. u četvrtfinalu SP-a. Hrvatska je nakon trilera jedanaesteraca pobijedila sa 3-2 izborivši plasman u polufinale World Cupa.

Rusija je povela golom Denisa Čeriševa u 31. minuti, na 1-1 je izjednačio Andrej Kramarić u 39. minuti, da bi Hrvatsku u vodstvo doveo Domagoj Vida u 101. minuti. Međutim, za 2-2 pogodio je Mario Fernandes u 115. pa su o polufinalistu odlučivali udarci s bijele točke.

Prilikom izvođenja jedanaesteraca Danijel Subašić je obranio udarac prvog ruskog izvođača Fjodora Smolova. Nakon što su Brozović i Džagojev bili precizni ruski vratar Akinfejev zaustavio je pokušaj Kovačića te je nakon dvije serije rezultat bio izjednačen.

Srećom, u trećoj seriji je Brazilac u ruskim redovima Fernandes je promašio gol, što je na koncu presudilo. Modrić, Vida i Rakitić su bili precizni kod nas, a za Ruse su još zabili Ignaševič i Kuzjajev.

Posljednju međusobnu utakmicu Hrvatska i Rusija su odigrale 1. rujna u kvalifikacijama za SP 2022. Utakmica na stadionu Lužnjiki završila je bez pogodaka.

MEĐUSOBNI SUSRETI HRVATSKE I RUSIJE

Rusija – Hrvatska 0-0, kvalifikacije za EP 2008., 6. rujna 2006.

Hrvatska – Rusija 0-0, kvalifikacije za EP 2008., 6. lipnja 2007.

Rusija – Hrvatska 1-3, prijateljska, 17. studenog 2015.
(Smolot 15 / Kalinić 57, Brozovića 60, Mandžukić 82)

Rusija – Hrvatska 3-4 11m, 2-2, četvrtfinale SP-a 2018., 7. srpnja
(Čerišev 31, Fernandes 115 / Kramarić 39, Vida 101)

Rusija – Hrvatska 0-0, kvalifikacije za SP 2022., 1. rujna 2021.

Ranije smo objavili

Hrvatska nogometna reprezentacija ima priliku pobjedom protiv Rusije u posljednjem kolu H skupine kvalifikacija za SP 2022. izboriti plasman na svoje šesto svjetsko prvenstvo.

“Vatreni” sami odlučuju o svojoj sudbini. Pobjeda protiv “Zbornaje” vodi svjetske doprvake u Katar. Dok remi ili poraz donose dodatne kvalifikacije.

Ovo nije prvi put da hrvatska reprezentacija u posljednjem kolu “lovi” tri boda vrijedna plasmana na neko veliko natjecanje ili barem u dodatne kvalifikacije. Do sada je bila u sedam takvih situacija, a šest puta je bila uspješna.

Prvi put se to dogodilo u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Francuskoj 1998. godine.

Odabranici Miroslava Blaževića su uoči zadnjeg kola bili treći sa 12 bodova iza vodeće Danske (16) i Grčke (13). U posljednjih 90 minuta kvalifikacija trebala nam je pobjeda u Ljubljani protiv Slovenije, te pobjeda ili remi Danske u Ateni kako bi izborili dodatne kvalifikacije.

“Vatreni” su slavili sa 3-1 golovima Davora Šukera (11), Zvonimira Solde (39) i Alena Bokšića (50), dok je ogled Grčke i Danske završio bez golova. Briljirao je Peter Schmeichel, koji je “izludio” Grke nizom obrana. Hrvatska je ušla u dodatne kvalikacije u kojima je bila bolja od Ukrajine, a potom u Francuskoj stigla do svjetske bronce.

Zadnje kolo je odlučivalo i u kvalifikacijama za EP 2000. godine u Belgiji i Nizozemskoj, no tada nismo uspjeli. Jugoslavija je posljednje kolo dočekala na vrhu ljestvice sa 16 bodova, Irska je imala 15, a Hrvatska 14.

Hrvatskoj je na stadionu Maksimir trebala pobjeda protiv Jugoslavije za barem dodatne kvalifikacije, a u slučaju irskog kiksa otvorena je bila i “jedinica”. Makedonija je zaustavila Irsku (1-1), no Hrvatska nije uspjela osvojiti tri boda, na koncu je bilo 2-2.

Poveli smo Bokšićevim golom u 20. minuti, gosti su uzvratili preko Predraga Mijatovića (26) i Dejana Stankovića (31), a u 41. minuti ostali bez isključenog Zorana Mirkovića. S igračem više Šuker je izjednačio u 47. minuti, no u preostalom vremenu nismo uspjeli zabiti još jedan gol koji bi nas odveo direktno na EP. Bio je to jedini EURO koji je propustila Hrvatska od samostalnosti.

U kvalifikacijama za SP 2002. u Japanu i Južnoj Koreji bila je identična situacija kao i danas. Hrvatska je uoči zadnjeg kola imala dva boda manje od Belgije koja je došla u Maksimir. “Vatrenima” je igrala samo pobjeda za direktan plasman na “Daleki istok”. Hrvatska je slavila sa 1-0, a pogodak odluke zabio je Alen Bokšić u 75. minuti.

U kvalifikacijama za EURO 2004. u Portugalu, Hrvatska je u zadnjem kolu lovila dodatne kvalifikacije. Bugari su bili sigurni prvi, a za drugo mjesto borile su se Hrvatska i Belgija koje su bile bodovno poravnate, no “Vatreni”su bili međusobno bolji. Za drugo mjesto trebala nam je pobjeda protiv Bugarske u Zagrebu. Gol odluke zabio je Ivica Olić u 48. minuti. Hrvatska je potom u play-offu preko Slovenije izborila EP.

Neizvjesno je bilo i u kvalifikacijama za EURO 2016. u Francuskoj. Italija je uoči zadnjeg kola osigurala “jedinicu”, a Hrvatska se s Norveškom borila za drugo mjesto, koje je također direktno vodilo na EP, dok je treće osiguravalo dodatne kvalifikacije.

Norveška je u zadnje kolo ušla s dva boda više od Hrvatske, ali je u zadnjem kolu gostovala u Italiji, dok je Hrvatska gostovala na Malti. Norvežani su u Rimu poveli preko Alexandera Tetteya (23), no “Azzurri” su u posljednjih 20 minuta  okrenuli rezultat golovima Alessandra Florenzija (72) i Graziana Pellea (82). Hrvatska je na Malti pobijedila sa 1-0 golom Ivana Perišića u 25. minuti osiguravši drugo mjesto i direktan put u Francusku.

Zadnje kolo je odlučivalo i u kvalifikacijama za SP 2018. Nakon domaćeg kiksa od Finske (1-1) Ante Čačić je smijenjen, pa je priliku u zadnjem kolu na neugodnom gostovanju u Kijevu dobio Zlatko Dalić.

Hrvatska je uoči posljednjih 90 minuta bila bodovno izjednačena s Ukrajinom (17), dok je vodeći Island imao 19 bodova. Trebao nam je barem bod u Kijevu kako bi osigurali drugo mjesto, no Hrvatska je pobijedila sa 2-0 golovima Andreja Kramarića (62, 70). Island je bio uspješan protiv Kosova (2-0) i direktno se plasirao na SP, dok su “Vatreni” morali u dodatne kvalifikacije u kojima su bili bolji od Grčke.

U kvalifikacijama za EURO 2020. Hrvatska nije igrala u zadnjem kolu jer je u skupini bilo pet ekipa, pa su “Vatreni” bili slobodni. No, u svom posljednjem nastupu, pobijedili su Slovačku sa 3-1 osiguravši prvo mjesto pa su zadnje kolo gledali bezbrižno.