OVISNOST O PAMETNIM TELEFONIMA: Mladi ljudi u ‘panici’ kad su bez njih

Gotovo četvrtina mladih osoba toliko se oslanja na pametne telefone da se to pretvara u ovisnost, sugerira psihijatrijsko istraživanje koje prenosi BBC.

 

Studija koju je proveo King’s College London pokazuje da takvo ovisničko ponašanje znači da ljudi zapadnu u paniku ili su zdvojni ako im uskratite stalni pristup uređaju i da mladi ne mogu kontrolirati vrijeme koje provedu na uređaju.

Istraživanje upozorava da takve ovisnosti imaju “ozbiljne posljedice” na mentalno zdravlje.

U okviru istraživanja objavljenog u časopisu BMC Psychiatry analizirane su 41 studije koje su obuhvatile 42.000 mladih osoba u okviru proučavanja “problematičnog korištenja pametnih telefona”.

Prema studiji kod 23 posto ispitanika uočeno je ponašanje koje odgovara ovisnosti – poput tjeskobe zbog toga što nemaju pristup uređaju ili nemogućnosti kontroliranja vremena provedenog na uređaju te korištenja uređaja u tolikoj mjeri da je to pogubno po ostale aktivnosti.

Takvo ovisničko ponašanje moglo bi biti povezano s drugim problemima poput stresa, depresivnog raspoloženja, pomanjkanja sna ili ograničenih postignuća u školi, navodi se u studiji.

“Pametni telefoni neće nestati i postoji potreba da se razumiju razmjeri problematičnog korištenja tih uređaja”, kaže jedan od autora istraživanja, znanstvenica Nicola Kalk s Instituta za psihijatriju, psihologiju i neuroznanosti na King’s College London.

“Ne znamo može li pametni telefon sam po sebi stvoriti ovisnost ili to stvaraju aplikacije koje ljudi koriste”, kaže Kalk.

“U svakom slučaju potrebno je da javnost osvijesti problem upotrebe pametnih telefona kod mladih i djece, a roditelji bi trebali biti svjesni koliko vremena njihova djeca provedu na tim uređajima”.

Koautorica Samantha Sohn upozorila je da ovisnosti “mogu imati ozbiljne posljedice na mentalno zdravlje i svakodnevno funkcioniranje pa stoga postoji potreba daljnjeg istraživanja problematičnog korištenja mobitela”.

Amy Orben, znanstvenica sa sveučilišta Cambridge, upozorava da ne treba pretpostaviti da postoji uzročno-posljedična veza problematičnog korištenja mobitela i zdravstvenih ishoda poput depresije.

“Ranije se pokazalo da utjecaj mobitela nije jednosmjerna ulica i da raspoloženje može utjecati na to koliko se vremena provede na uređaju”, kaže dr. Orben.

Fenix-magazin/IM/Hina

Povezano

Frankfurt (ILUSTRACIJA) / Foto: Fenix (MD)
DRŽE I DO 10.000 EURA: Nijemci masovno gube novac čuvajući ga na tekućim računima
PLENKOVIĆ: Čestitka Vatrenima na osvajanju 3 važna boda u Torontu!
parking automobili vozaci
KAZNE ZBOG KOJIH SE GUBI VOZAČKA: Mislite da je nepropisno parkiranje u Njemačkoj bezazleno?
ZNATE LI KOJA VRSTA RAKA POGAĐA SVE VIŠE MLADIH U NJEMAČKOJ? Znanstvenici upalili alarm za mlađe od 40 godina
Gužva na autocesti / Foto: Hina
KREĆETE NA PUT KROZ NJEMAČKU? Pazite na datume, istječe popust na gorivo i počinje kaos na cestama
NEVJEROJATNO: Razorni potres 2011., magnitude 9, pomaknuo je Japan, objavljeno za koliko