Stuttgart (ILUSTRACIJA) / Foto: Fenix (SIM)

NJEMAČKA POZIVA GRAĐANE: ‘Smanjite potrošnju energije, svaki kilovat-sat znači’

Njemački ministar gospodarstva u četvrtak je pozvao građane da smanje potrošnju energije nakon što je ruska energetska tvrtka Gazprom počela znatno smanjivati količinu plina koju dostavlja najvećoj europskoj ekonomiji.

 

 

Gazprom je poručio da će se količina plina, koji prolazi plinovodom Sjeverni tok 1, smanjiti na 67 milijuna kubičnih metara dnevno sa 167 milijuna kubičnih metara ranije ovog tjedna, a kao razlog je naveo nužne popravke.

Rezovi predstavljaju otprilike 60-postotno smanjenje plina za Njemačku kroz plinovod unutar samo dva dana.

Europske zemlje pokušavaju smanjiti ovisnost o ruskim fosilnim gorivima zbog rata u Ukrajini, no s ograničenim uspjehom.

Ministar gospodarstva Robert Habeck je u videu objavljenom na Twitteru rekao da je “sada vrijeme” za uštedu na potrošnji energije.

“Svaki kilovat-sat pomaže u ovoj situaciji”, rekao je Habeck.

Premda su zalihe za Njemačku sigurne uz doprinose iz drugih, skupljih izvora, “moramo biti budni”, kazao je Habeck.

“Iznad svega ne smijemo si dopustiti da budemo podijeljeni, a to je ono što (ruski predsjednik Vladimir) Putin namjerava”, dodao je.

Fenix-magazin/IK/Hina

Povezano

NOVA PROMJENA U NJEMAČKOJ: Od 7. srpnja nova svjetla za automobile bit će obavezna
SVAKI GLAS JE VAŽAN: Registracija birača za Opće izbore u BiH 2026.
OPASNOST OD OZLJEDA I GUŠENJA: Ferrero hitno povlači Nutella proizvod
OD KRAJA SRPNJA: Velika promjena u DHL-u utječe na milijune u Njemačkoj
Krunoslav Katičić / Foto: Hina
AI RAT NA POLITIČKOJ SCENI: Katičić žestoko uzvratio Sandri Benčić: „Bili ste pioniri AI kampanja, a sad vas je odjednom sram!“
AUTO POSTAJE UŽARENA PEĆNICA: Na 37°C vozači postaju nervozni, rizik od prometnih nesreća skače za čak 33%, evo kako se pravilno rashladiti