Pekara (ILUSTRACIJA)/ Foto: Jan Woitas/dpa

NIŠTA OD 14 EURA: Sindikati nezadovoljni rastom minimalne satnice

Zakonska minimalna satnica u Njemačkoj će od 1. siječnja porasti za 41 cent, na 12,41 eura po satu rada. Komisija za minimalnu satnicu odlučila je da će od 2025. doći do ponovnog povećanja, na 12,82 eura, javlja dpa.

 

Sindikati su tražili 14 eura, ali su u ponedjeljak u komisiji nadglasani.

Povećanje je premalo, prema Savezu njemačkih sindikata (DGB). S druge strane, Komisija je objavila da je povećala minimalnu satnicu “u vrijeme slabog gospodarskog rasta i stalne inflacije, velikih izazova i za tvrtke i za zaposlenike”.

Komisija za minimalnu satnicu u Njemačkoj obično odlučuje konsenzusom i još nije jasno zašto je ovoga puta bilo drugačije. U svakom slučaju, većina je bila za usvojeno povećanje. Prijedlog povjerenstva Vlada bi trebala zakonski urediti uredbom, što se smatra formalnošću.

Kako bi se zaposlenicima nadoknadili troškovi nastali zbog povećanja cijena, minimalna satnica trebala se povećati na najmanje 13,50 eura, rekao je član komisije iz DGB-a Stefan Körzell.

Poslodavci i predsjednik komisije su to odbili, rekao je Körzell.

Fenix-magazin/SČ/dpa

Povezano

NEVJEROJATNO: Razorni potres 2011., magnitude 9, pomaknuo je Japan, objavljeno za koliko
Kancelar Friedrich Merz u Bundestagu / Foto: Anadolu
VIŠE NIŠTA NEĆE BITI ISTO ZA MILIJUNE RADIKA I UMIROVLJENIKA U NJEMAČKOJ: Merz planira u potpunosti prihvatiti Mirovinski paket
promjene svibanj
ODLAZAK PREKO GRANICE RUŠI SVE DOGOVORE: Zašto njemački bračni ugovori ne vrijede automatski u inozemstvu
DRAMA NA AUTOCESTI U NJEMAČKOJ: Pokvario se kamion pun eksplozivnih kemikalija, proglašeno izvanredno stanje i evakuirano stanovništvo
JAČANJE TRANSATLANTSKOG PARTNERSTVA: Plenković i Carney u Ottawi potvrdili izvrsne odnose Hrvatske i Kanade
Francuska policija u Grenobleu / Foto:Anadolu
IMALI SU SAMO 2 I 4 GODINE: Dvojica dječaka preminula u automobilu tijekom toplinskog vala