Hrvatski kapetan Luka Modrić (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

LIGA NACIJA: Pašalić zabio za veliku pobjedu, Hrvatska s Modrićem u drugom poluvremenu razmontirala Dansku

U trećem nastupu skupine 1 elitne Lige nacija nogometaši Hrvatske su ostvarili premijernu pobjedu. U Kopenhagenu je Hrvatska slavila protiv Danske s 1-0 (0-0).

Nakon lošeg prvog poluvremena, u nastavku je Hrvatska odigrala iznimno dobro, a sve je okrunjeno pogotkom u 69. minuti za tri boda. Strijelac za slavlje Hrvatske bio je Mario Pašalić.

Nakon tri odigrana kola u skupini je i dalje vodeća Danska koja ima šest bodova. Po četiri su dosad skupili Austrija i Hrvatska, dok je Francuska posljednja s dva.

Mario Pasalic strijelac pogotka protiv Danske
Mario Pašalić, strijelac pogotka protiv Danske / Foto: Hina

Kako je izbornik Zlatko Dalić protiv Francuske u vatru gurnuo Martina Erlića, koji je tada debitirao u seniorskoj reprezentaciji, protiv Danske je isto napravio s Josipom Šutalom. Također, nakon dužeg vremena u momčad se vratio Šime Vrsaljko, dok je u napadu bio Kramarić s potporom Ivanušeca, Pašalića i Oršića iza sebe. U veznom redu su bitku protiv Danaca trebali voditi trkački jaki Brozović i Jakić.

No, Hrvatska je vrlo teško u uvodnom dijelu utakmice pratila ritam Danaca koji nisu stvarali velike prilike u nizu, ali su konstantno i svim silama nasrtali prema Livakoviću.

U uvodnih deset minuta pokušavali su Cornelius i Maehle za Dansku, dok je Hrvatska prvi put zaprijetila u 13. minuti kada je Mislav Oršić pucao preko vrata.

Vrlo rijetko su hrvatski nogometaši dolazili i do posjeda, a još rjeđe do pravih prilika pred Schmeichelom premda je u 24. minuti, u gužvi domaćeg šesnaesterca, moglo biti opasno po Dance.

Presing Danaca nije jenjavao i pod stalnim pritiskom je bila hrvatska obrana, a najbolju šansu domaća momčad je imala u 41. minuti. Cornelius je s vrha šesnaesterca, malo iskosa, dobro pucao, ali je još bolje reagirao hrvatski vratar Livaković.

Prije drugog poluvremena izbornik Dalić je u igru uveo Luku Modrića i Matea Kovačića kako bi se promijenila situacija na travnjaku Parkena, a u igru je umjesto Vrsaljka ušao i Stanišić.

Promjene su učinile svoje i Hrvatska je počela daleko bolje kontrolirati utakmicu na sredini terena. Isto tako, sve su suvislije izgledali hrvatski napadi pa je tako, prvi put ozbiljnije, zaprijetio Luka Modrić u 61. minuti čiji je udarac sa skoro 30 metara lijepo zaustavio Schmeichel. Bolja igra na sredini terena automatski je označila i sve manji pritisak domaćina pa su u nastavku do zraka došli i Livaković te hrvatska obrana.

Malo kasnije u prilici se našao Stanišić, a Hrvatska je u 69. minuti povela. Nakon kornera kojeg je izveo Modrić, loptu je prema šesnaestercu uputio Brozović. Kramarić je glavom dotaknuo loptu koja se stvorila pred Pašalićem, a ovaj je klizećim startom reagirao ispred Schmeichela kojem je progurao loptu ispod nogu za 1-0.

Do kraja se utakmica otvorila te su obje momčadi imale nekoliko sjajnih prilika za pogodak. Danci su ipak bili bliže golu i izjednačenju, pogotovo u 82. minuti kada je pucao Braithwaite, no Hrvatska je sve od kraja zadržala minimalnu prednost, tri boda te premijernu pobjedu u ovosezonskoj Ligi nacija. Zabila je Danska (Wind) pogodak u 87. minuti, ali je poništen zbog zaleđa.

Posljednju utakmicu Lige nacija ovog lipnja Hrvatska će odraditi u ponedjeljak (13. lipnja) kada na Stade de Franceu gostuje kod Francuske. Utakmica također počinje u 20:45 sati.