Francuski navijači (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

KVALIFIKACIJE ZA SP 2022: Belgija i Francuska osigurali plasman u Katar, BiH izgubila sve šanse za plasman

Nogometaši Belgije i Francuske osigurali su plasman na Svjetsko prvenstvo 2022, te se tako pridružili domaćinu Kataru, Brazilu, Njemačkoj i Danskoj, dok je Nizozemska propustila veliku priliku za odlazak u Katar.

Nizozemska je do osiguranja SP mogla stići pobjedom u Crnoj Gori, a činilo se da će to i uspjeti jer su golovima Memphisa Depaya (25pen, 54) vodili do 82. minute, kada je Ilija Vukotić smanjio, a samo četiri minute kasnije Nikola Vujnović je poravnao na 2-2. Crnogorci su tako napravili veliko iznenađenje, a Oranje su i dalje prvi, no eventualnim porazom u dvoboju s Norveškom doma mogu ostati i bez drugoga mjesta.

Norveški nogometaši napravili su veliki kiks u kvalifikacijama za SP 2022 odigravši u Oslu samo 0-0 protiv slabašne Latvije, te su posve ugrozili svoje šanse za plasman u Katar. Bez svoje najveće zvijezde Haalanda, Norvežani nisu uspjeli pronaći put ka mreži Latvijaca, unatoč 71 posto posjeda i 23 udarca prema vratima.

Kiks Norvežana jako ide na ruku Nizozemskoj, kao i Turskoj, koja je sa 6-0 pobijedila u Istanbulu Gibraltar, te je preuzela drugo mjesto koje vodi u baraž.

Vodi Nizozemska s 20 bodova, a Norveška i Turska imaju po 18.U zadnjem kolu Norveška ide u goste Nizozemskoj, a Turska putuje u Podgoricu kod Crne Gore.

Francuska je vizu osigurala visokom pobjedom doma protiv Kazahstana (8-0). Kyilan Mbappe je zabio četiri gola, a Karim Benzema dva u impresivnoj pobjedi svjetskih prvaka.

Nogometna reprezentacija BiH poražena je u predzadnjem kolu kvalifikacija za SP 2022 u Zenici od Finske s 1-3 te su ostali bez ikakve šanse za odlazak plasman u Katar.U utakmici koja im je mogla donijeti drugo mjesto u skupini, BiH je podlegla pritisku i posve razočarala, a čak dva gola su primili s igračem više.

Finci su dominirali veći dio prvog dijela, a do vodstva su mogli u 24. minuti kada je dosuđen penal za Finsku zbog igranja rukom Pjanića. Kazneni udarac je izveo najbolji finski strijelac Teemu Pukki, ali mu je vratar Ibrahim Šehić obranio udarac.

Ipak, u 29. minuti gosti su uspjeli postići pogodak, nakon velike gužve Marcus Forrs je uz dosta sreće iz blizine rastužio BiH navijače na Bilinu Polju. U 37. minuti crveni karton dobio je finski branič Jukka Raitala zbog brutalnog starta na Seadu Kolašincu.

I s igračem manje Finci su u 51. minuti povrećali prednost pogotko Robina Loda, da bi u 69. minuti igrač Dinama Luka Menalo donio produženje nade za BiH. Ta nada je trajala svega četiri minute jer je Daniel O’Shaughnessy ostao potpuno sam i lako postigao gol za 3-1.

U ovoj skupini vodi Francuska je prva s 15 bodova, Finska je druga s 11 i dva boda više od Ukrajine, dok je BiH na 7 bodova. U zadnjem kolu u utorak Ukrajina dolazi u goste BiH, dok Finska dočekuje Francusku.

Belgijanci su također večeras potvrdili vizu za Katar pobjedom u Bruxellesu nad Estonijom od 3-1. Benteke, Carrasco i Thorgen Hazard donijeli su Belgiji plasman na SP kolo prije kraja.

U ovoj skupini Wales je domaćom pobjedom od 5-1 nad Bjelorusijom došao do drugog mjesta s tri boda više od Češke.

U zadnjem kolu Wales dočekuje Belgiju, a Češka dočekuje Estoniju.