Preslik (ilustracija)

Kupci na mukama: Radnici Amazona u Njemačkoj u štrajku pa će i darovi kasniti

Radnici dvaju Amazonovih distribucijskih centara u Njemačkoj stupili su u ponedjeljak ujutro u štrajk u znak potpore zahtjevima za kolektivnim pregovorima o povećanju plaća i boljim uvjetima rada, rekao je glasnogovornik sindikata Verdi.

Radnici distribucijskog centra u Leipzigu u Saskoj trebali bi štrajkati do 24. prosinca, a oni u Werneu u Sjevernoj Rajni Vestfaliji do utorka navečer, rekao je glasnogovornik sindikata.

“Postoji rizik da božićni darovi neće stići na vrijeme”, dodao je, upozoravajući da bi se štrajk mogao proširiti i na druge lokacije.

Glasnogovornik Amazona rekao je da se manje od 350 radnika odazvalo na poziv na štrajk i da je tvrtka za to spremna. “Štrajk se neće odraziti na naše obveze u pogledu isporuka”, rekao je.

Sindikat Verde, drugi najveći u Njemačkoj s oko dva milijuna članova, pet godina vrši pritisak na Amazon da vodi kolektivne pregovore za njegovih 16.000 radnika u Njemačkoj zajedno sa širom maloprodajnom mrežom i poštanskim uslugama.

Amazon to odbacuje, tvrdeći da je logistička tvrtka i da su plaće njegovih radnika u gornjem repu plaća u tom sektoru.

Ističe također da plaća prekovremene sate i bonuse za učinkovit rad te osigurava tečajeve za obuku radnika.

Početna bruto plaća iznosi 10,78 eura na sat i raste do prosječnih gotovo 2400 eura na mjesec uključujući bonuse nakon dvije godine.

Fenix-magazin/IM/Hina

Povezano

Kancelar Friedrich Merz u Bundestagu / Foto: Anadolu
VIŠE NIŠTA NEĆE BITI ISTO ZA MILIJUNE RADIKA I UMIROVLJENIKA U NJEMAČKOJ: Merz planira u potpunosti prihvatiti Mirovinski paket
promjene svibanj
ODLAZAK PREKO GRANICE RUŠI SVE DOGOVORE: Zašto njemački bračni ugovori ne vrijede automatski u inozemstvu
DRAMA NA AUTOCESTI U NJEMAČKOJ: Pokvario se kamion pun eksplozivnih kemikalija, proglašeno izvanredno stanje i evakuirano stanovništvo
JAČANJE TRANSATLANTSKOG PARTNERSTVA: Plenković i Carney u Ottawi potvrdili izvrsne odnose Hrvatske i Kanade
Francuska policija u Grenobleu / Foto:Anadolu
IMALI SU SAMO 2 I 4 GODINE: Dvojica dječaka preminula u automobilu tijekom toplinskog vala
automobili parking
DEBAKL NA TEHNIČKOM PREGLEDU: Ovo su najgori automobili u Njemačkoj