Prazne tribine stadiona u Lyonu / Foto: Fenix (SIM)

IGRAČA POGODILI BOCOM VODE U GLAVU: Prekinut derbi susret Lyona i Marseillea, gosti nakon prekida nisu htjeli istrčati na teren

Derbi susret 14. kola francuskog nogometnog prvenstva između Lyona i Marseille prekinut je u petoj minuti nakon što je gostujući veznjak Dimitri Payet pogođen u glavu plastičnom bocom punom vode dok je izvodio korner.

Veznjak OM-a pripremao se izvesti korner kada je pogođen u lijevu stranu lica. Sudac Ruddy Buquet je odmah prekinuo susret i poveo momčadi u svlačionicu, a policija je ubrzo pronašla i privela krivca.

Prekid je trajao dva sata prije nego što je donesena odluka kako se večeras više neće igrati. Premda se nakon sat vremena pauze činilo kako će se dvoboj ipak nastaviti.

“Incident je izolirani čin i stoga će se utakmica nastaviti,” bila je službena odluka. Međutim, u gostujućim redovima bili su bijesni zbog ovakve odluke i nisu željeli istrčati na travnjak. Igrači Lyona zagrijavali su se više od 15 minuta čekajući nastavka susreta, no gosti su ostali u svlačionici. Umorni od cijele situacije koja je bez konačne odluke predrugo trajala, navijači su počeli napuštati tribine stadiona.

Nakon dva sata službeni spiker je pozvao navijače da napuste stadion dodavši kako je “Liga odlučila ne nastaviti utakmicu.”

“LFP oštro osuđuje nasilnu agresiju koju je pretrpio Dimitri Payet tijekom susreta Lyon – Marseille. Unatoč čvrstoći odluka Disciplinske komisije LFP-a od početka sezone (oduzimanje bodova, utakmice iza zatvorenih vrata, zatvaranje tribine) i radu provedenom s državnim tijelima na učinkovitijem kažnjavanju nasilnih pojedinaca na stadionima, ovi novi ozbiljni incidenti podsjetnik su da je sigurnost utakmica odgovornost domaćeg kluba i lokalnih vlasti, koje su u konačnici odgovorne za nastavak ili definitivno zaustavljanje utakmice,” poručilo je vodstvo Lige.

Ovo su već šesti neredi na francuskim stadionima ove sezone, a zanimljivo čak četiri puta navijački neredi su zabilježeni na utakmicama Marseillea, premda nisu svaki put probleme radili navijači kluba sa stadiona Velodrome.

Navijačkih nereda je bilo na utakmicama Montpellier – Marseille, Nica – Marseille, Angers – Marseille, Lens – Lille, St Etienne – Lyon i sada Lyon – Marseille.

Do sada jedina koja nije završena bio je ogled Nice i Marseillea u trećem kolu. Susret je prekinut u 74. minuti zbog upada domaćih navijača na teren koji su se željeli sukobiti s gostujućim nogometašima, nakon što je Dimitri Payet odgovorio na provokacije koje su trajale čitavu utakmicu.

Do incidenta je došlo nakon što je Payet pogođen plastičnom bocom vode u glavu nakon čega se srušio na tlo i počeo valjati po travi. Zatim je ustao, uzeo bocu i bacio je natrag na tribine navijačima Nice na što su ovi potpuno izgubili živce i preskočili ogradu.

Nakon višeminutnog naguravanja zaštitara, navijača Nice, nogometaša i osoblja obje momčadi, sudac Bastien je obje momčadi poslao u svlačionice i prekinuo dvoboj. Utakmica je odigrana 27. listopada na neutralnom terenu u Troyesu bez gledatelja, a završila je 1-1. Nici su zbog nereda navijača oduzeta dva boda pri čemu jedan uvjetno.

Blizu prekida je bio i “derbi sjevera” između Lensa i Lillea u rujnu. Početak drugog poluvremena je odgođen za više od pola sata nakon što su navijači bacali predmete jedni na druge nakon čega je morala intervenirati policija.

U ranije odigranom susretu ovoga kola Nica je na gostovanju pobijedila Clermont sa 2-1 probivši se na drugo mjesto ljestvice.

Clermont je poveo u 17. minuti golom Florenta Ogiera, no gosti su u posljednjih 15 minuta okrnuli rezultat, a oba gola zabio je Amine Gouiri (76, 82).

Lens, koji je jedno od najugodnijih iznenađenja ove sezone u Le Championnatu, na gostovanju kod Bresta izgubio je sa 0-4.

Domaćin je poveo već u trećoj minuti golom Stevea Mouniea (3), a Brendan Chardonnet je u 13. minuti povisio na 2-0. Do kraja poluvremena Brest je zabio i treći gola, a strijelac je bio Roamin Faivre u 33. minuti. U nastavku susreta domaćin je zabio još jedan pogodak, a strijelac je u 69. minuti bio Jeremy Le Douaron.

Lens je od 74. minute igrao s igračem manje nakon što je isključen Arnaud Kalimuendo-Muinga.

U najefikasnijem susretu kola Metz i Bordeaux su odigrali 3-3. Gosti su vodili 2-0 i 3-2, no domaćin je uspio osvojiti bod.

Za Metz su golove zabili Nicolas de Preville (45) i Opa Nguette (52, 70), dok su za Bordeaux strijelci bili Alberto Elis (17) i Remi Oudin (39, 64).

Na ljestvici vodi PSG sa 37 bodova, Nica ima 26, Rennes 25, a Lens 24 boda.

REZULTATI:
Lyon - Marseille       prekid
Brest - Lens           4-0 (Mounie 3, Chardonnet 13, Faivre 33, Le Douaron 69)
Angers -  Lorient      1-0 (Mangani (68-11m)
Metz - Bordeaux        3-3 (de Preville 45, Nguette 52, 70 / Elis 17, Oudin 39, 64)
Strasbourg - Reims     1-1 (Bellegarde 90+7 / Ekitike (22)
Troyes - Saint-Étienne 0-1 (Trauco 60)
Clermont - Nica        1-2 (Ogier 17 / Gouiri (76, 82)