Nogometna lopta (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

FRANCUSKA LIGA: PSG u derbiju kola s 3:1 porazio Lens, Mbappe i Messi upisali rekorde

U derbiju 31. kola francuskog nogometnog prvenstva PSG je na Parku prinčeva pobijedio Lens sa 3-1 povećavši prednost pred najbližim pratiteljem na devet bodova.

Okršaj dviju vodećih momčadi le Championnata prelomio je crveni karton gostujućeg veznjaka Salisa Abdula Sameda u 19 minuti.

Lens je pritisnuo i dominirao, a onda je Samed isključen nakon što je neoprezno nagazio gležanj Achrafa Hakimija.

S igračem više PSG je do kraja poluvremena zabio tri gola, a strijelci su bili Kylain Mbappe (31), Vitinha (37), te Lionel Messi (40).

Za Mbappea je to bio 139. ligaški pogodak u dresu pariškog kluba čime je postao najbolji strijelac PSG-a u Le Championnatu, s jednim golom više od Edinsona Cavanija (138).

Rekord je upisao i Messi koji je postigao 15. pogodak u prvenstvu, uz 15 asistencija. Time je postao tek treći igrač u Ligue 1 s najmanje 15 golova i 15 asistencija u jednoj sezoni. Prije njega to je uspjelo Edenu Hazardu u dresu Lillea u sezoni 2011/12. (20 golova i 16 asistencija) i Kylianu Mbappeu u dresu PSG-a u sezoni 2021/22 (28 golova i 17 asistencija).

U 60. minuti su gosti uspjeli ublažiti poraz golom Przemyslawa Frankowskog iz jedanaesterca.

U prvom subotnjem susretu Rennes je na svom Roazhon Parku pobijedio Reims sa 3-0 osvojivši važne bodove u borbi za plasman u neki od europskih kupova.

Domaćin je dominirao što potvrđuje i podatak od 23 udaraca prema suparničkim vratima, dok su gosti imala samo četiri udarca. Rennes je poveo u devetoj minuti golom Jeremyja Dokua, a belgijski napadač je deset minuta kasnije zabio i drugi gol na utakmici. Domaćin je potvrdio pobjedu u 68. minuti golom Arthura Theatea.

Hrvatski reprezentativac Lovro Majer za Rennes je igrao od 83. minute.

PSG sada vodi sa 69 bodova, devet više od Lensa. Treći je Marseille sa 61 bodom i susretom manje.

Monaco na četvrtom mjestu ima 58 bodova, a Rennes je peti sa 53 boda.