Luka Cindrić blistao je u utakmici protiv Maroka / Foto: Pixsell/PIXSELL

UVJERLJIVO SLAVLJE PROTIV MAROKA: Nezaustavljivi Luka Cindrić golijadom odveo Hrvatsku do pobjede, slijedi Danska

Hrvatski rukometaši pobijedili su Maroko sa 36-24 (15-12) u posljednjoj utakmici prvog kruga Svjetskog prvenstva i s dva boda odlaze u drugi krug natjecanja u Malmo, gdje ih već u četvrtak čeka dvoboj protiv Danske.

Otvaranje dvoboja protiv Marokanaca bilo je vrlo slično onom kakvo smo vidjeli u utakmici s Egiptom. Hrvatska obrana bila je prilično statična, vratari su bili bez obrana, a marokanski rukometaši su pogađali sa svih pozicija. Rezultat toga bilo je čak pet golova prednosti za Maroko (4-9) u 14. minuti utakmice.

No, tada se ukazao Luka Cindrić u svom najboljem izdanju. Napadački je bio uvjerljivo najbolji igrač Hrvatske u prvom poluvremenu, a dao je i veliki doprinos u konsolidaciji obrane u drugom dijelu prvog poluvremena. Od svojih šest pogodaka u prvom dijelu, srednji vanjski Barcelone je njih pet postigao od 15. do 30. minute.

Hrvatska obrana je u tom razdoblju natjerala Marokance na nekoliko tehničkih pogrešaka, koje su Horvatovi izabranici iskoristili za brze golove, što iz kontranapada, što na nebranjena vrata, kad su suparnici povlačili vratara na klupu.

Izbornik Horvat je odlučio utakmicu započeti s Matom Šunjićem pred vratima, ali u svom prvom nastupu na ovom turniru iskusni vratar je ostao bez obrane. Ulaskom Dine Slavića dogodila se pozitivna promjena. U 18. minuti je Slavić zabilježio prvu obranu, a onda u 23. minuti u nekoliko sekundi povezao dvije obrane nakon kojih je Hrvatska u sljedećem napadu uspjela doći do prednosti 12-11, prvog vodstva nakon početnih 2-1.

Došla je Hrvatska šestim pogotkom Cindrića i do tri gola prednosti (15-12) u 29. minuti, ali su Marokanci uspjeli taj zaostatak smanjiti za jedan gol (15-13) na poluvremenu.

Drugo poluvrijeme je dalo pravu sliku odnosa snaga između ove dvije reprezentacije. Prednost Hrvatske je rasla gotovo konstantno. Hrvatska je na kraju slavila s uvjerljivih +12 (36-24) zahvaljujući seriji od 5-0 u zadnje četiri minute.

Luka Cindrić je dvoboj završio sa devet pogodaka iz devet šutova te uz četiri asistencije, čime je zaslužio epitet igrača utakmice. Pet pogodaka postigao je Marin Jelenić, a četiri Lovro Mihić koji je dobio priliku na lijevom krilu u drugom poluvremenu. Po triput su se u strijelce upisali Josip Šarac, Igor Karačić, Luka Šebetić, Ivan Martinović i Filip Glavaš, a Dino Slavić je sakupio osam obrana.

Kod Marokanaca su prednjačili Rezzouki Reida i Hicham El Hakimy sa po pet pogodaka.

Hrvatska je završila prvi krug na drugom mjestu sa četiri boda, od kojih će dva prenijeti u drugi krug zbog pobjede nad Amerikancima. S maksimalna četiri boda u Malmo ide prvoplasirani Egipat, a bez bodova Amerikanci. Maroko ide u borbu od 25. do 32. mjesta, u tzv. Predsjednikov kup.

Hrvatski rukometaši će već za dva dana, u četvrtak, 19. siječnja, u Malmou igrati odlučujuću utakmicu za plasman u četvrtfinale Svjetskog prvenstva protiv reprezentacije Danske, aktualnog dvostrukog svjetskog prvaka. Danci su prenijeli maksimalna četiri boda u drugi krug.

Hrvatska u tom dvoboju mora pobijediti da bi zadržala izglede za plasman u četvrtfinale, gdje će zaigrati po dvije najbolje plasirane reprezentacije iz svake od četiriju skupina drugog kruga.

Nakon dvoboja protiv Danske, hrvatske rukometaše očekuju još dvije utakmice u glavnoj rundi: u subotu, 21. siječnja, protiv Belgije te u ponedjeljak, 23. siječnja, protiv Bahreina.

HRVATSKA – MAROKO 36-24 (15-13)

Jonkoping. Dvorana: Husqvarna Garden. Sutkinje: Charlotte Bonaventura i Julie Bonaventura (Francuska).

HRVATSKA: Slavić 8 obrana, Šunjić 1; Mihić 4, Duvnjak 1, Gojun, Kraljević, Šarac 3, Karačić 3, Musa, Šebetić 3, Cindrić 9, Martinović 3, Šušnja, Šipić 2, Glavaš 3 (1), Jelinić 5

MAROKO: Laaroussi 2 obrane, Ouaali 2; Reida 5 (1), Bentaleb 3, Zaher 2, El Hakimy 5, Braout, Lakbi, Fougani, Ezzine 3, Harchaoui 1, Belhou 1, El Kachradi, El Malki, Slassi 4

Isključenja: Hrvatska 8 minuta; Maroko 8 minuta

Sedmerci: Hrvatska 1/1; Maroko 1/3