Donne Vekić / Foto Hina

US Open: Donna Vekić spasila meč-loptu protiv Njemice Julije Görges i prošla u četvrtfinale

Hrvatska tenisačica, 23-godišnja Donna Vekić plasirala se u četvrtfinale US Opena zahvaljujući 6-7 (5), 7-5, 6-3 pobjedi protiv Njemice Julije Görges nakon dva sata i 42 minute igre u 4. kolu.

Bio je ovo četvrti međusobni susret Vekić i Görges i prva pobjeda naše igračice koja je tako po prvi put u karijeri stigla do četvrtfinala na nekom “grand slam” turniru. Bio joj je ovo treći nastup u 4. kolu, a dosada je gubila od Goerges u Wimbledonu lani i od Britanke Johanne Konte ove godine u Roland Garrosu.

Vekić je do pobjede protiv Görges stigla velikim preokretom, u drugom je setu Njemica servirala za meč kod vodstva 5-4 i imala meč-loptu, no Osječanka se nije predavala i njezina se poznata borbenost na kraju apsolutno isplatila.

“Ne znam kako sam dobila ovaj meč. Julia je odlično servirala, imala je i meč-loptu, a u tom sam trenutku jedino željela vratiti servis u polje jer sam znala da igram dobro i da u izmjeni s osnovne linije imam šansu osvojiti poen”, rekla je Vekić nakon susreta.

Dona Vekic _  HinaVekić je vrlo loše krenula u dvoboj, izgubila je prva tri gema, a na svom servisu nije do tada osvojila niti jedan poen. Ipak, uspjela se sabrati te je od sredine prve dionice igrala sve bolje te je u sedmoj igri vratila izgubljeni “break”. Prvi je set tako odlučivan u “tie-breaku” u kojemu je Goerges u ključnim trenucima odigrala dva sjajna udarca. prvo je kod rezultata 3-3 odigrala fantastičan volej kojim je stigla do “mini-breaka” prednosti da bi kod 5-5 fantastičnim passingom osigurala set-loptu koju je svojim servisom i iskoristila.

Görges je odlično otvorila i drugi set, u prvoj je igri oduzela servis Vekić, a kod vodstva 2-0 imala i dvije prilike za dvostruki “break”. Vekić je uspjela ipak preokrenuti taj gem u svoju korist i zadržati se u susretu. Kada je Goerges kod 5-4 servirala za meč, vidjelo se kako je i Njemica nervozna. Napravila je čak tri dvostruke servis pogreške čime je ponudila Vekić šansu za povratak u meč. Vekić je uspjela realizirati svoju drugu “break-loptu” za 5-5 i to nakon što je Goerges propustila meč-loptu. Potresena Goerges izgubila je još jednom servis kod vodstva Vekić 6-5, naša je igračica stigla do 0-40 te je iskoristila treću set-loptu.

Nakon što je osvojila prvi gem trećeg seta na svom servisu, Vekić je imala priliku produžiti svoju seriju osvojenih gemova na šest, ali je na “break-loptu” promašila retern. Naša je predstavnica kod vodstva 3-2 propustila i 15-40 na servis Goerges, ali je ipak uspjela ostvariti “break” za 5-3. U tom je gemu Vekić stigla do 0-40, Görges je spasila prve dvije “break-lopte”, ali je na treću napravila dvostruku pogrešku i ponudila Vekić servis za pobjedu. o, niti tu nije bio kraj drame, Goerges je osigurala dvije prilike za “re-break”, no uslijedila su četiri uzastopna poena Vekić. Dva je naša igračica zaslužila svojim dobrim udarcima, a na dva je Goerges pogriješila. Na drugu “break-loptu” je promašila forhend, dok je na meč-loptu Vekić poslala smeš u aut.

Vekić će u četvrtfinalu igrati protiv Švicarke Belinde Benčič koja je u 4. kolu svladala braniteljicu naslova i prvu igračicu svijeta Japanku Naomi Osaku sa 7-5, 6-4.