Detalj s utakmice Hrvatske i Japana / Foto: Preslik RTL

SP RUKOMETAŠA: Protiv dekoncentrirane Hrvatske Japanci bili na pragu senzacionalne pobjede

Hrvatska rukometna reprezentacija sretno je izvukla bod protiv Japana odigravši 29-29 (14-17) na otvaranju Svjetskog prvenstva u Egiptu, a gol za bod postigao je Ivan Čupić iz sedmerca devet sekundi prije kraja utakmice.

Marino Marić je sa sedam pogodaka bio najbolji strijelac Hrvatske. Četiri pogotka postigli su Domagoj Duvnjak i Luka Cindrić, a po triput su mrežu zatresli Zlatko Horvat, Ivan Čupić i Ivan Martinović.

Strijelce Japana predvodili su Yuto Agaire i Rennosuke Tokuda sa po pet pogodaka svaki.

Posljednjeplasirana reprezentacija s prošlog Svjetskog prvenstva tako je došla do jednog od svojih najvećih rezultata u povijesti, a gotovo cijelu utakmicu su izabranici Islanđanina Dagura Sigurdssona bili na pragu senzacionalne pobjede.

Pogodak Manuela Štrleka kojim su hrvatski rukometaši otvorili utakmicu činio se kao dobra najava za dvoboj s Japancima, ali ispostavilo se, barem u ovom slučaju, po jutri nije moglo zaključiti kakav će biti dan. Naime, to je bilo jedino vodstvo Hrvatske na utakmici, a Japanci su u prvom poluvremenu četiri puta imali prednost od čak šest golova.

Brza i pokretljiva japanska obrana i isti takav napad zadavali su nevjerojatne probleme izabranicima Line Červara, pogotovo u prvih 27 minuta. Prvo odvajanje Japanci su imali serijom od pet pogodaka, kojom su poveli 7-2 u 12. minuti. Kad je u 27. minuti Mizumachi pogodio za 17-11 hrvatski brod je bio opasno nagnut. No, uz Pešićeve obrane i golove Šarca, Marića i Cindrića ‘kauboji’ na poluvrijeme otišli sa samo tri pogotka zaostatka.

U drugom poluvremenu su Japanci u prvih deset minuta održavali prednost do četiri pogotka, da bi serijom 3-0 Hrvatska u 46. minuti došla na samo gol zaostatka, kad je napadački ‘proradio’ kapetan Domagoj Duvnjak.

Tek u 48. minuti pogotkom Ilije Brozovića za 23-23 hrvatski rukometaši su došli do prvog izjednačenja nakon 2-2. Nažalost, do konačnog preokreta nije došlo, iako je Hrvatska u više navrata imala priliku doći do vodstva. Najveću je imao Ivan Čupić na minulu i pol prije kraja, kad je pri rezultatu 28-28 njegov udarac s krila obranio japanski pričuvni vratar Sakai. Čupić se za taj promašaj iskupio pogodivši sedmerac za konačnih 29-29.

To je tek druga utakmica na otvaranju svjetskih prvenstava u kojoj hrvatski rukometaši nisu uspjeli pobijediti, a prva u kojoj su odigrali neodlučeno. Jedini poraz doživjela je također reprezentacija pod vodstvom Line Červara, prije 18 godina u Portugalu od Argentine. Ta je priča imala bajkovit završetak, jer je Hrvatski pohod završio osvajanjem prvog i jedinog naslova svjetskog prvaka.

Hrvatski rukometaši će drugu utakmicu u Aleksandriji igrati u nedjelju od 18 sati, a suparnik će im biti reprezentacija Angole koja je u prvom kolu poražena od Katara s 25-30.

HRVATSKA – JAPAN 29-29 (14-17)

Aleksandrija. Dvorana: Borg Al Arab. Suci: Samir Krichen i Samir Makhlouf  (Tunis).

HRVATSKA: Pešić, Šunjić; Marić 7, Duvnjak 4, Horvat 3, Šarac 1, Štrlek 2, Čupić 3 (2), Musa, Mamić 1, Šebetić, Cindrić 4, Brozović 1, Mandić, Martinović 3, Šipić

JAPAN: Iwashita, Sakai; Kasahara, Kitazume, Narita 3, S. Tokuda, Watanabe 1, Doi 1, Motoki 4, Tamakawa 2, Yoshino 4, Agarie 5 (1), Demura, Mizumachi 3, Takano 1, R. Tokuda 5 (2)

ISKLJUČENJA: Hrvatska 6 minuta, Japan 6 minuta

SEDMERCI: Hrvatska 2/2, Japan 3/4