Sjajna predstava Hrvatske i pobjeda protiv Norveške 32:28 – vratar Ivan Stevanović blistao

Norveški igrači večeras su bili nemoćni. Bila je to najbolja predstava Hrvatska na ovom rukometnom prvenstvu u kojoj viceprcvaci Europe nisu imali izgleda za uspjeh. Fenomenalno raspoloženi vratara Ivan Stevanović, kojem je to bila utakmica života, davao je sigurnost igri Červarove momčadi. Velike uloge odigrali su svi igrači koji su ulazili u igru. Uz već dokazenog razigravača Luku Cindrića, najboljeg strijelca Manuela Štrleka  i sigurnog Luku Stepančića, veliku igru pružio je kružni igrač Marino Marić i Marko Mamić. Bila je to pobjeda momčadske igre Hrvatske.

Hrvatska rukometna reprezentacija je pobjedom protiv Norveške 32-28 (17-15) nastavila pobjednički niz u drugom krugu Europskog prvenstva pred 15.000 gledatelja u zagrebačkoj Areni te tako ostala u igri za plasman u polufinale.

Nošeni glasnom podrškom navijača, koji su napunili tribine zagrebačke Arene, hrvatski rukometaši sjajno su otvorili utakmicu protiv Norveške. U prve tri minute Ivan Stevanović je obranio dva ‘zicera’, Željko Musa je dvaput bio precizan, a Manuel Štrlek jednom pa je Hrvatska povela 3-0.

Na brzu igru Norvežana naša je reprezentacija odgovorila na identičan način. Norveška je do osme minute smanjila zaostatak na jedan pogodak (4-3), ali je opet uslijedilo dobro napadačko razdoblje Hrvatske za prvo vodstvo od četiri pogotka (8-4) u 14. minuti.

Hrvatska je na poluvrijeme otišla sa dva gola prednosti (17-15), nakon što je Zlatko Horvat pogodio sedmerac u posljednjim sekundama prvog dijela. Ivan Stevanović je odigrao najbolje poluvrijeme, sakupio sedam obrana, zaustavljao Norvežane u čistim kontrama, šuteve s krilnih pozicija i sa šest metara.

Ivan Ćupić / Foto: HINA/ Daniel KASAP/ dk

U prvih pet minuta nastavka Norvežani su se držali na gol zaostatka, a onda je u sedam minuta naša reprezentacija postigla četiri, a primila samo jedan pogodak i prvi put u 43. minuti došla do +4 (24-20). U igri pogodak za pogodak Hrvatska je održavala prednost do 28-24 u 49. minuti. Tad su rumunjski suci isključili Igora Vorija zbog oštrog starta, a Luku Stepančića zbog prigovora.

Norvežani su napadali s dva igrača više, ali je Manuel Štrlek presjekao dodavanje i u kontri podigao prednost na pet golova (29-24). Cindrić je pogodio u 51. minuti za 30-25, ali su Norvežani s dva vezana pogotka smanjili zaostatak na tri gola (30-27) u 53. minuti. U 55. minuti Zlatko Horvat je postigao prvi gol iz igre za četiri razlike (32-28), a pobjedu je zapečatio Ivan Stevanović sa tri obrane u sljedeća tri norveška napada.

Uz Stevanovića koji je imao 14 obrana (37 %), Hrvatsku su do velike pobjede i uzvrat za prošlogodišnji poraz u polufinalu Svjetskog prvenstva predvodili Manuel Štrlek sa šest pogodaka, Luka Cindrić sa pet i i Marko Mamić sa četiri. Željko Musa, Zlatko Horvat, Ivan Čupić, Luka Stepančić i Marino Marić postigli su po tri gola. Kod Norvežana  najbolji je bio Sander Sagosen sa osam pogodaka, dok je Torbjorn Bergerud imao osam obrana (26 %).Pogled

U prvom susretu subotnjeg programa u zagrebačkoj Areni francuski rukometaši pobijedili su Švedsku sa 23-17 (12-10). Francuzi su u okršaju dviju momčadi s maksimalnim učinkom nanijeli težak poraz Šveđanima, a svjetski prvaci su ovom pobjeodm na pragu plasmana u polufinale.

Francuska je vodila od početka do kraja, a Šveđani su samo početkom drugog dijela uspjeli doći do izjednačenja (12-12). No, potom su Francuzi zaigrali punom snagom i ubilježili uvjerljivu pobjedu.

Junak dvoboja bio je francuski vratar Vincet Gerard s čak 19 obrana. Susret je otvorio s fenomenalnih devet od deset zaustavljenih šuteva Šveđana u prvih deset minuta utakmice. U napadu je najviše dao Cedric Sorhaindo sa 5 pogodaka, Kentin Mahe je zabio 4, a Nicolas Claire, Michael Giuogou i Valentin Porte po tri gola. Nikola Karabatić je ostao na dva gola, a njegov brat Luka je dobio crveni karton sredinom prvog dijela zbog grubog starta.

Kod Šveđana je Simon Jepsson dao 4 gola, a Albin Lagregreen 3, dok je solidan bio vratar Mikael Apelgreen s 10 obrana.

Na ljestvici vode Francuska i Hrvatska sa po 6 bodova. Norveška i Švedska imaju po četiri, a Bjelorusija i Srbija su bez bodova.

U idućem kolu u ponedjeljak, 22. siječnja, igraju Bjelorusija – Švedska te Srbija – Francuska.