Visoki rukovoditelj Mercedes-Benza pozvao je na raspravu o troškovima rada u Njemačkoj, rekavši da je to zahtjev da ljudi ponovno rade dulje, piše Njemačka tiskovna agencija (dpa).
“Moramo ozbiljno razmotriti povratak 40-satnog radnog tjedna”, rekao je predsjednik nadzornog odbora Mercedesa Martin Brudermüller za poslovni dnevnik Handelsblatt.
35-satni radni tjedan je standardan, iako nije pravno obvezujući, u automobilskim tvrtkama, uključujući Mercedes-Benz, koje zapošljavaju radnike prema kolektivnom ugovoru.
Poslodavci i zaposlenici u metalnoj i elektroničkoj industriji, koje pokrivaju i automobilski sektor, trebali bi kasnije ove godine započeti pregovore o novom dvogodišnjem kolektivnom ugovoru.
Brudermüller upozorava da je rad u Njemačkoj preskup prema međunarodnim standardima. “Više nemamo prednost u produktivnosti nad našim ključnim konkurentima”, rekao je.
“Imamo dvije mogućnosti: ili smanjujemo plaće ili ljudi rade dulje za istu plaću”, rekao je Brudermüller, koji je prethodno bio izvršni direktor kemijske tvrtke BASF.
Odmah je dodao da prva opcija u praksi nema smisla.
Na pitanje o produljenju radnog vijeka, Brudermüller je rekao da zbog starenja stanovništva, ekonomsko razmišljanje sugerira da se njemački sustav “ne može financirati bez duljeg radnog vijeka”.
Osim toga, nastavio je, dulji radni vijek doprinosi zdravlju i aktivnosti u kasnijoj životnoj dobi. “Rad također ljudima daje strukturu, sudjelovanje i smisao u životu.”
Fenix-magazin/SČ/dpa
