Plin u Njemačkoj je sve skuplji (ILUSTRACIJA) / Foto: Fenix (MD)

PREKOMJERNA POTROŠNJA: Nijemcima stiglo upozorenje da troše više energije nego što bi trebali

Njemačka mrežna agencija upozorila je u četvrtak na prekomjernu potrošnju plina i ukazala na moguće posljedice po plinske rezerve za zimu.

 

“Situacija bi mogla postati vrlo ozbiljna ako značajno ne smanjimo potrošnju plina”, rekao je direktor Savezne mrežne agencije Klaus Mueller.

Domaćinstva i poduzeća su prošlog tjedna potrošila ukupno 618 gigavat sati energije, što je 10 posto više nego prosjek za to razdoblje godine.

“Bez značajne uštede u privatnom, zanatskom i industrijskom sektoru i to u visini od barem 20 posto bit će teško izbjeći nestašice plina tijekom zime”, rekao je Mueller.

Kućanstva i zanatski sektor troše oko 40 posto plina, a na industriju otpada ostatak.

Ministar gospodarstva i energetike Robert Habeck istodobno tvrdi kako će krajem mjeseca spremnici za plin u Njemačkoj biti popunjeni s planiranih 95 posto kapaciteta.

Također je ukazao i na ubrzanu izgradnju infrastrukture za uvoz ukapljenog plina i nove terminale koji nastaju na Baltiku i Sjevernom moru.

No unatoč tomu apelirao je na građane da štede energiju.

“U usporedbi s prošlom godinom moramo uštedjeti 20 posto energije. Za opuštanje je puno prerano”, rekao je Habeck.

Pojačana potrošnja energije u Njemačkoj dovodi se u vezu i s neuobičajeno niskim temperaturama za kraj rujna.

Fenix-magazin/MMD/Hina

Povezano

IZVANREDNO STANJE U NJEMAČKOJ: Klime i ventilatori rasprodani, policija vodom hladi gradove, u Hamburgu ponestaje vozila hitne pomoći
NOVA PROMJENA U NJEMAČKOJ: Od 7. srpnja nova svjetla za automobile bit će obavezna
SVAKI GLAS JE VAŽAN: Registracija birača za Opće izbore u BiH 2026.
OPASNOST OD OZLJEDA I GUŠENJA: Ferrero hitno povlači Nutella proizvod
OD KRAJA SRPNJA: Velika promjena u DHL-u utječe na milijune u Njemačkoj
Krunoslav Katičić / Foto: Hina
AI RAT NA POLITIČKOJ SCENI: Katičić žestoko uzvratio Sandri Benčić: „Bili ste pioniri AI kampanja, a sad vas je odjednom sram!“