radar kontrole brzine
Radar (ILUSTRACIJA) / Foto: Fenix

NEOČEKIVANI PROBLEMI U NJEMAČKOJ: Zašto sve više prometnih kazni ostaje bez naplate?

Njemački gebiltzt.de objašnjava zašto je u Njemačkoj došlo do opasnog presedana u kojem se mnogi vozači izvlače od plaćanja kazni i negativnih bodova, prenosi HAKRevija.

 

Savezne države poput Berlina i Saske više ne mogu držati korak s obradom slučajevima. To je prije svega zbog izmjene Zakona o cestovnom prometu (StVO) od 9. studenoga 2021. Prekoračenje brzine se strože kažnjava, čak i za manje prekršaje. To znači više kazni i posla za vlasti te sudove.

U mnogim uredima postoji veliki manjak osoblja pa se svi slučajevi ne obrađuju na vrijeme i optužbe često odlaze u zastaru. Također neke odluke Ustavnog suda otvorile su prostor žalbama vozača. Nedavno je presuda Ustavnog suda omogućila vozačima, koji su snimljeni, pravo pristupa zapisima o održavanju i popravcima kamera za brzinu – ako to žele.

U studenom 2020. Ustavni sud također je odlučio da se vozačima mora dopustiti pristup neobrađenim podacima mjerenja, što povećava šanse za pronalaženje mogućih pogrešaka mjerenja. Zbog toga raste broj tužbi i slučajevi odlaze u zastaru. Statistika iz okruga Cuxhaven pokazuje da se izgledi za uspješnu žalbu povećaju. Broj uspješnih žalbi zbog prekršaja brzine u Cuxhavenu porastao je sa 16,05 posto u 2019. na 28,57 posto u 2021. godini. To je samo jedan primjer koji objašnjva što se događa u cijeloj Njemačkoj.

Fenix-magazin/MMD/HAKRevija

Povezano

IZVANREDNO STANJE U NJEMAČKOJ: Klime i ventilatori rasprodani, policija vodom hladi gradove, u Hamburgu ponestaje vozila hitne pomoći
NOVA PROMJENA U NJEMAČKOJ: Od 7. srpnja nova svjetla za automobile bit će obavezna
SVAKI GLAS JE VAŽAN: Registracija birača za Opće izbore u BiH 2026.
OPASNOST OD OZLJEDA I GUŠENJA: Ferrero hitno povlači Nutella proizvod
OD KRAJA SRPNJA: Velika promjena u DHL-u utječe na milijune u Njemačkoj
Krunoslav Katičić / Foto: Hina
AI RAT NA POLITIČKOJ SCENI: Katičić žestoko uzvratio Sandri Benčić: „Bili ste pioniri AI kampanja, a sad vas je odjednom sram!“