Komušina Haiterbach / Foto: Fenix (Jan Rupčić)

NAKON DRAMATIČNE UTAKMICE: Komušina Haiterbach slavi ulazak u Landesligu

TSG Söflingen 4 – KK Komušina Haiterbach 2 72:63 (29:12; 45:31; 62:48)

Na kraju je Haiterbach na temelju izravne usporedbe izborio ulazak i nakon dramatične završnice prvi put s “drugom momčadi” plasirao se u Landesligu.

Nakon prve uvjerljive pobjede s 87:68 protiv TV Wiblingena u razigravanju, mladi tim Haiterbacha postavio je temelje za drugu i odlučujuću utakmicu u Söflingenu. Poraz do 12 bodova razlike bio bi dovoljan za plasman u Landesligu. Čini se da su na to igrači mislili od početka utakmice.

Spor start brzo je koštao vodstva Komušinu. I Söflingen je unaprijed znao da mora pobijediti s najmanje 13 koševa kako bi ostvario ostanak u Landesligi. Söflingen je od samog početka pokazao koliko se to brzo može dogoditi.

Linus Pohlandt sam je zabio prvih 13 koševa za 13-0 nakon tri minute igre. Haiterbach je imao jasnih problema u napadu, za razliku od prethodne utakmice. Puno toga podsjetilo je na utakmicu protiv Rottweila, u kojoj je momčad izgubila naslov prvaka. Prve koševe postigao je veteran Slaven Ponjavić. Ali Söflingen nije stajao. Haiterbachova obrana koja je bila “forte” u zadnjim utakmicama nije držala i domaćin je čak povisio na 29:8. Söflingen je također odgovorio na dvije trice Slavena Ponjavića iz daljine i impresionirao jakim šutem do tog trenutka. Nakon 14 minuta Söflingen je vodio 41:19.

Martin Krešić postigao je četiri gola u nizu. Treća trica Slavena Ponjavića na utakmici i nadogradnja Renata Stojčevića postavili su konačnu točku u prvom dijelu da se na poluvrijeme otišlo rezultatom 45:31. Haiterbach se vratio na udarnu udaljenost i posljednje minute prvog poluvremena donijele su puno pozitivnosti nakon vrlo lošeg početka utakmice. Söflingen je na početku pomeo Komušinu. Bili su jako dobro pripremljeni za stil igre Komušine i stvarali su probleme s dosta brzine i agresivnosti, a imali su i dobar šut iz igre. Komušina je primila 41 koševa za 14 minuta. Komušina se nije predavala i jakom završnom fazom vratila se u igru. To je sažetak prvog poluvremena trenera Petra Marića. Osjetio se bolni izostanak najboljeg strijelca Dominika Miličevića koji zbog povrede nije mogao nastupiti te centra Adema Džilića.

Bodreni od izvanrednih 70 navijača iz Haiterbacha, u drugom poluvremenu došlo je do izjednačene igre. Mlade zvijezde Komušine Ivo Marić i Roko Miličević vratili su Haiterbach prvi put u poziciju za promociju rezultatom 50:38. Ali Söflingen je opet uspio povući na 60:42. Marin Paurević je s dvije trice zadržao Haiterbach u igri za 62:48. Slijede zadnjih 10 minuta. Bila je to borba živaca. Tijekom ove faze obje su se momčadi mučile u napadu. U četiri minute obje momčadi mogle su postići samo po dva boda. Martin Krešić sada je bio uvjerljiv pod košem i uspio je zabiti pet bodova za 66:57 u ovoj vrlo važnoj fazi. Haiterbach je sada bio u prednosti.

Tricom domaćin u 39. minuti povisuje za 69:57, svaki poen je bio odlučujući. Slaven Ponjavić preuzeo je odgovornost i nakon uspješnih obrambenih akcija uspio zadržati živce s tri od četiri slobodna bacanja. 69:60 22 sekunde do kraja. Söflingen je tražio brzi zaključak. Unutar četiri sekunde pogodili su tricu sa 9 metara za 72:60.To je bilo sasvim dovoljno da Söflingen brzo faulira.

Renato Stojčević iz Haiterbacha pokazao je hladnu glavu usprkos napetosti i glasnoći te pogodio oba slobodna bacanja za 72:62. Sada, nekoliko sekundi prije kraja, Söflingenu potrebna trica. Ivo Marić uspio je odlučujuću loptu ukrasti. Sat je brzo ponovno zaustavljen. Slaven Ponjavić uspio je pogoditi za 72:63, a Söflingen je mogao izvesti samo bacanje izdaleka koje nije pogađalo cilj i veliko slavlje momčadi Haiterbacha krenulo. Na kraju, poraz od 72:63 dovoljan je za veliki uzlet mlade momčadi KKK-a, koja u ovoj utakmici s velikom voljom i zalaganjem nije posustajala te je u posljednjoj četvrtini uspjela donijeti razliku na svoju stranu.

Svi su nevjerojatno ponosni na momčad Komušine. Zaslužuje ovaj ulazak. Komušina je imala sjajnu sezonu i izgubila prvenstvo zbog vlastitih živaca. Ali velikim naporom i odličnom igrom protiv Wieblingena i Söflingena u drugom poluvremenu, stvarno su se izborili za plasman.

– Igrači Komušine nikada nisu odustajali i uvijek su vjerovali u sebe. Ovo je nevjerojatno dragocjeno iskustvo za sve nas, proći kroz te uspone i padove, kaže 22-godišnji trener Petar Marić, koji sada može slaviti svoj sljedeći uspjeh u drugoj godini na mjestu trenera nakon prošlogodišnjeg U18 naslova državnog prvaka.