Susret rukometašica Hrvatske i NJemačke / Foto: Preslik PlanetSport1

NAJVEĆI USPJEH HRVATSKOG ŽENSKOG RUKOMETA: Hrvatska savladala Njemačku i izborila polufinale Europskog prvenstva

Hrvatske rukometašice izborile su plasman u polufinale Europskog prvenstva u Danskoj nakon što su u susretu posljednjeg kola drugog kruga pobijedile Njemačku sa 23-20 (12-12).

Osim što su po prvi put u povijesti ušle u borbu za odličja, hrvatske rukometašice su ulaskom u polufinale izborile direktan plasman na Svjetsko prvenstvo 2021. kojem će domaćin biti Španjolska. Hrvatske rukometašice na svjetskoj smotri nisu sudjelovale od 2011., a to su ostvarile prvom pobjedom nad Njemačkom uopće.

U polufinalu čekaju prvoplasirani sastav iz druge skupine, a to će biti Francuska ili Rusija.

Nakon što je u prvom današnjem dvoboju Nizozemska dobila Rumunjsku, bilo je jasno kako Hrvatsku u polufinale vodi i poraz s jednim golom razlike. Međutim, odabranice Nenada Šoštarića su fantastičnom predstavom, posebice u drugom poluvremenu, izborile pobjedu, već petu na prvenstvu.

Drugi dio Hrvatske rukometašice su otvorile serijom 5-0 kojom su slomile Nijemice, a u drugom periodu igre izabranice Nenada Šoštarića su primile svega osam golova što dovoljno svjedoči o kvaliteti obrane.

Hrvatsku su do fantastične pobjede predvodile Ana Debelić sa šest i Ćamila Mičijević sa četiri gola, dok je vratarka Tea Pijević imala čak 16 obrana.

U suparničkim redovima najefikasnija je bila Julia Maidhof s devet golova od čega čak osam iz sedmeraca, dok je njihova najbolja igračica Emily Bolk zabila samo dva gola.

Velika i izjednačena borba vodila se u prvom poluvremenu u kojoj su Nijemce u tri navrata imale dva razlike, a Hrvatice su po prvi puta povele u 28. minuti (11-10). Na odmor se ipak otišlo s 12-12 nakon što je Maidhof realizirala sedmerac u zadnjoj sekundi. Julia Maidhof je u prvom dijelu postigla čak 7 golova iz 10 udaraca,sve iz sedmeraca, a naša vratarka Pijević je imala sedam obrana.

Drugo poluvrijeme hrvatske rukometašice su započele izvanredno – sa serijom od 5-0 uz tri gola Ćamile Mićijević, a Nijemice su čak 10 minuta ostale bez gola, dok je pričuvna vratarka Bešen obranila sedmerac Maidhof.

S dva gola Ane Debelić Hrvatska je u 45.minuti imala vodstvo od 19-13, a dezorijentirana i šokirana Njemačka je tek u 17. minuti drugog dijela zabila svoj drugi gol u drugom poluvremenu.

Od 48. do 54. minute Nijemice sa serijom 4-2 ipak bude, a u tom periodu su važne golove za Hrvatsku dale Blažević i Mamić.  Tri i pol minuta prije kraja Maidhof iz sedmerca smanjuje na 19-22 za Nijemice, Grosmann daje gol za 20-22, da bi Ana Debelić 71 sekundu prije kraja pogodila za 23-20 i Hrvatsku odvela u polufinale.

Najbolji plasman na europskim prvenstvima Hrvatice su ostvarile na prvom izdanju tog natjecanja 1994. u Njemačkoj, kad su osvojile peto mjesto, a još su dvaput bile šeste (1996. i 2008.). Na svjetskim prvenstvima su dvaput bile zaustavljene u četvrtfinalu (1997. i 2011.), baš kao i u jedinom nastupu na olimpijskom turniru, 2012. u Londonu.

Na zadnjem EURU Hrvatska je zauzela posljednje mjesto, a sada će se u petak boriti za finale sa pobjednikom druge skupine, najvjerojatnije europskim prvakinjama Francuskinjama.

HRVATSKA – NJEMAČKA 23-20 (12-12)

Kolding. Sydbank Arena. Sutkinje: Karina Christiansen, Charlotte Hansen (Danska).

HRVATSKA: Bešen 1 obrana, Pijević 16 obrana; P. Posavec 1, Krsnik 1, S. Posavec 1, Mičijević 4, L. Kalaus 1, D. Kalaus, Ježić 2, Japundža , Šimara, Debelić 6, Mamić 3, Milosavljević 1, Blažević 3, Prkačin

NJEMAČKA: Eckerle 4 obrane, Roch 3 obrane; Zapf 2, Berger, Grijseels 1, Smits, Behnke, Nadžiniavicius 1, Bolk 2, Grosmann 3, Weigel, Lott, Maidhof 9, Laurenroth 1, Minevskaja, Schulze 1

ISKLJUČENJA: HRVATSKA 10 minuta, NJEMAČKA 10