Foto Hina

Nadbiskup Hranić: Bijela kuga godinama pustoši Slavoniju, a naši političari razmišljaju od izbora do izbora

Nadbiskup đakovačko-osječkog  mons. Đuro Hranić u utorak je na 21. susretu Crkve i politike – Susretu djelatnika u stranačkom i političkom životu s područja Đakovačko-osječke nadbiskupije, demografsko stanje u Slavoniji nazvao bijelom kugom koja godinama pustoši ovaj dio Hrvatske.

 

21. susret Crkve i politike održava se na Katoličkom bogoslovnom fakultetu (KBF) u Đakovu, a okupio je 50-ak sudionika s područja Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske i Brodsko-posavske županije.  Razgovarali su o problemu depopulacije na području te tri slavonske županije, o čemu je posebno izlagao demograf s Instituta Ivo Pilar u Vukovaru,  dr. Dražen Živić.

Naglasivši da ‘bijela kuga’ godinama pustoši Slavoniju, nadbiskup đakovačko-osječki Hranić rekao je kako  “lokalni političari mogu i moraju vršiti pritisak na središnju vlast da donese dugoročne mjere demografske obnove nacije”.

“Naši političari razmišljaju od izbora do izbora. Između njih, za četiri godine, za demografsku obnovu naroda ne može se učiniti ništa”, upozorio je mons. Hranić.  Istaknuo je da “demografsko pitanje ne može biti pitanje političkog prepucavanja i skupljanja jeftinih političkih bodova”.

Đakovačko-osječki nadbiskup pozvao je sve da ujedine snage u konsenzus oko toga važnog hrvatskog pitanja – demografije. Umjesto kulture smrti, hrvatsko društvo treba njegovati kulturu života, poštivati i zaštiti ženu majku, obitelj, napose one s više djece, zaključio je mons. Hranić.

Govoreći o demografskim kretanjima u trima slavonskim županijama – Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Brodsko-posavskoj, demograf dr. Živić izrazio je zabrinutost, rekavši da su trendovi unatrag 15 do  20 godina takvi da se demografska situacija u Slavoniji  urušava  tolikom brzinom da je već danas upitno hoće li se oni uopće moći usporiti ili ublažiti.

“Između dva popisa stanovništva ove tri županije izgubile su 30-tak tisuća stanovnika, prirodnim odljevom, iseljavanjem ili unutarnjim migracijama”, rekao je Živić.

Ukazao je i na problem starenja na tim prostorima pa je broj stanovnika starijih od 65 godina veći od broja mlađih od 14 godina. Nastave li se ovakvi trendovi događat će se daljnja depopulacija, pa će s današnjih 640.000 stanovnika do 2030. godine, ove tri županije zajedno imati manje od 600.000 stanovnika.

Fenix-magazin/IM/Hina

Povezano

Mobitel, društvene mreže (ILUSTRACIJA)/ Foto: Anadolu
STVARNI ISKORAK: Treba li Hrvatska zabraniti društvene mreže mlađima od 16 godina?
ZAGREB: Umrla književnica i novinarka Slavenka Drakulić
Gradilište/ Foto: Hina
IZ AUSTRIJE: Robot zidar uskoro stiže u Hrvatsku, može zamijeniti do šest radnika
Osobna iskaznica (ILUSTRACIJA)/ Foto: Hina
KADA PAPIR POSTANE NEPOTREBAN: Može li se Hrvatska postaviti na prvo mjesto u Europi?
dalić zlatko
“IZBORNIK NE PRAVI BOGA OD SEBE”: Don Marin Batur i glumac Pere Eranović odgovorili svećeniku koji je napao izbornika Zlatka Dalića
Kolona vozila na naplati Lučko/ Foto: Hina
AKO PUTUJETE U HRVATSKU: Pojačan promet prema moru, mogući zastoji i kolone