Slavlje igrača Bayerna (arhivska fotografija) / Foto: Preslik (Twitter BM)

LP – REZULTATI I LJESTVICE: Bayern i Juventus osigurali prolaz, Barcelona slavila u Kijevu

Nogometaši Bayerna i Juventusa osigurali su plasman u osminu finala Lige prvaka nakon što su u susretima 4. kola upisali i četvrte pobjede. Bavarci su u Münchenu porazili Benficu sa 5-2, dok je Juve u Torinu porazio Zenit sa 4-2.

Njemački prvak je osigurao nastavak natjecanja nakon što je u susretu 4. kola E skupine porazio Benficu sa 5-2.

Susret je obilježio sjajni poljski napadač Robert Lewandowski koji je u svom stotom nastupu u Ligi prvaka postigao tri gola, dodao asistenciju, te promašio kazneni udarac. Lewandowski je tako stigao do brojke od 81 gola u u elitnom natjecanju “Starog kontinenta”.

Bayern je poveo u 26. minuti prvom golom Lewandowskog. Četiri minute kasnije već je bilo 2-0. Ovoga puta sjajni poljski napadač je bio asistent, a Serge Gnabry je petom zabio drugi gol bavarskog sastava.

Benfica se vratila u život smanjivši u 38. minuti preko Morata koji je nadskočio domaću obranu i ubačaj Alejandra Grimalda pretvorio u pogodak glavom. Odlično prvo poluvrijeme domaćin je mogao okruniti i trećim golom nakon što je poljski sudac Szymon Marciniak dosudio kazneni udarac za Bayern zbog igranja rukom. Pucao je Lewandowski, ali loše pa je Odysseas Vlachodimos lagano obranio.

Bio je to njegov prvi promašeni jedanaesterac u LP nakon što je dosadašnjih 14 realizirao. Zanimljivo, Lewandowski je postao prvi nogometaš u LP u posljednjih osam godina koji je u jednoj utakmici zabio, asistirao, te promašio kazneni udarac. Posljednji kojem je to uspjelo bio je Diego Costa u dresu Atletico Madrida protiv bečke Austrije.

Golijada se nastavila u 49. minuti golom Leroya Sanea, da bi Lewandowski u 61. zabio i za 4-1. Darwin Nunez je smanjio na 4-2 u 76. minuti, a Lewandowski u 85. minuti zaključio priču svojim trećim golom na utakmici.

Pobjeda Barcelone

U drugom susretu iz ove skupine Barcelona je u Kijevu porazila Dynamo sa 1-0, a gol odluke zabio je Fati u 71. minuti.

Na ljestvici skupine Bayern vodi sa 12 bodova, Barcelona ima šest bodova, Benfica četiri, a Dynamo jedan.

Prolaz u osminu finala izborio je i Juventus u skupini H. Talijanski sastav je slavio sa 4-2 protiv Zenita upisavši četvrtu pobjedu.

Za torinsku “Staru damu” zabili su Paulo Dybala (11, 56-11m), Federico Chiesa (74) i Alvaro Morata (82), a za goste Leonardo Bonucci (26-ag) i Sardar Azmoun (90). Dejan Lovren je za Zenit odigrao cijeli susret.

U ranije igranom susretu Chelsea je ostvario treću pobjedu te je nakon 4-0 na domaćem terenu protiv Malmöa pobijedio švedskog prvaka i na njegovom terenu (1-0). Takav rezultat ne oslikava na pravi način događaje na travnjaku jer je aktualni pobjednik Lige prvaka bio puno bolji te je pogotovo do pogotka posve dominirao travnjakom.

Chelsea je nizao prilike, stezao je obruč oko svog domaćina i na kraju je Malmö pokleknuo u 56. minuti kada je Hakim Ziyech pogodio za 1-0. I nakon toga su gosti imali dobre šanse za povećanje prednosti, ali ostala je ta minimalna pobjeda. Zbog ozljede Mateo Kovačić nije igrao u ovom susretu za Chelsea, dok je Antonio Mirko Čolak odigrao svih 90 minuta za domaćina.

Juventus osigurao prolaz

Na ljestvici vodi Juventus sa 12 bodova, Chelsea ima devet, Zenit je treći s tri boda, a na začelju je Malmo bez bodova.

U skupini F Atalanta je dva puta vodila protiv Manchester Uniteda, ali je na koncu završilo 2-2. “Crvene vragove ” je spasio Cristiano Ronaldo postigavši golove u sudačkoj nadoknadi prvog i drugog poluvremena.

Za Atalantu zabili su Josip Iličić (12) i Duvan Zapata (58). Mario Pašalić je igrao prvo poluvrijeme za momčad iz Bergama.

U drugom dvoboju iz skupine Villarreal je pobijedio Young Boyse sa 2-0, a strijelci su bili Etienne Capoue (26) i Arnaut Danjuma (89).

Na ljestvici vode Villarreal i ManU sa po sedam bodova, Atalanta ima pet, a Švicarci su na tri boda.

Lille savladao Sevillu

U skupini G Lille je na gostovanju pobijedio Sevillu sa 2-1 okrenuvši rezultat.

Domaćin je poveo u 15. minuti golom Lucasa Ocamposa, no francuski prvak je stigao do pobjede preko Jonathana Davida (43) i Ikonea (51). Ivan Rakitić nije nastupio za Španjolce.

U ranije odigranom susretu Wolfsburg je na domaćem terenu pobijedio austrijskog prvaka Red Bull Salzburg 2-1 te mu je uzvratio za poraz u prošlom kolu kada su Austrijanci na svom terenu slavili 3-1.

Wolfsburg je time spriječio dodatni bijeg vodećeg RB Salzburga na vrhu ljestvice koji ima sedam bodova. U igru za prolaz se definitivno uključio Wolfsburg koji ima pet bodova.

Već u 3. minuti Wolfsburg je poveo golom Bakua, ali je nakon pola sata igre Wöber izjednačio za goste. Ravnopravna utakmica odlučena je u 60. minuti, a tada je Nmecha zabio za premijernu pobjedu Wolfsburga. U završnici su gosti stisnuli, tražili su izjednačenje i bod, ali do cilja nisu stigli.

U gostujućem sastavu hrvatski nogometaš Luka Sučić je igrao do 77. minute

RB Salzburg vodi na ljestvici sa sedam bodova, Wolfsburg i Lille imaju po pet bodova, a Sevilla je na tri boda.

Lewandoski ispred Hallera i Ronalda

Napadač poljske nogometne reprezentacije i Bayerna Robert Lewandowski vodeći je strijelac Lige prvaka ove sezone s osam golova.

8 – Lewandowski (Bayern Munchen)

6 – Haller (Ajax Amsterdam)

5 – Cristiano Ronaldo (Manchester United), Salah (Liverpool)

4 – Nkunku (RB Leipzig), Sane (Bayern Munichen)

3 – Adeyemi (RB Salzburg), Dybala (Juventus), Griezmann (Atletico Madrid), Mahrez (Manchester City), Messi (PSG), Nunez (Benfica), Vanaken (Club Bruge)…

Rezultati susreta 4. kola nogometne Lige prvaka:

SKUPINA E:

Bayern – Benfica 5-2 (Lewandowski 26, 61, 84, Gnabry 32, Sane 49 / Morato 38, Nunez 74)

Dynamo Kijev – Barcelona 0-1 (Fati 70)

1. Bayern München      4   4  0  0   16-2   12
2. Barcelona           4   2  0  2    2-6   6
3. Benfica             4   1  1  2    5-8   4
4. Dinamo Kijev        4   0  1  3    0-7   1

SKUPINA F

Atalanta – Manchester United 2-2 (Iličić 12, Zapata 56 / C. Ronaldo 45+1, 90+2)

Villarreal – Young Boys 2-0 (Capoue 36, Groeneveld 89)

1. Villarreal           4   2  1  1   9-5   7
2. Manchester United    4   2  1  1   8-7   7
3. Atalanta             4   1  2  1   7-7   5
4. Young Boys           4   1  0  3   3-8   3

SKUPINA G:

Wolfsburg – RB Salzburg  2-1 (Baku 4, Nmecha 60 / Wober 30)

Sevilla – Lille 1-2 (Ocampos 15 / David 43-11m, Ikone 51)

1. Salzburg             4   2  1  1   7-5   7
2. Lille                4   1  2  1   3-3   5
3. Wolfsburg            4   1  2  1   4-5   5
4. Sevilla              4   0  3  1  3-4    3

SKUPINA H

Malmo – Chelsea 0-1 (Ziyech 56)

Juventus – Zenit 4-2 (Dybala 11, 58-11m, Chiesa 73, Morata 82 / Bonucci 26-ag, Azmoun 90+2)

1. Juventus          4   4  0  0   9-2   12
2. Chelsea           4   3  0  1   6-1   9
3. Zenit             4   1  0  3   6-6   3
4. Malmö             4   0  0  4   0-12  0