LIGA PRVAKA: Liverpool prvi finalist, s 3:2 savladali Villarreal i u uzvratu u Villarrealu

Nakon 2-0 u prvoj utakmici nogometaši Liverpoola su slavili i u polufinalnom uzvratu kod Villarreala 3-2 (0-2) čime su se plasirali u finale Lige prvaka, kojem je domaćin Pariz 28. svibnja.

Villarreal je sjajno odradio prvo poluvrijeme uzvratne utakmice te je potpuno poništio zaostatak od dva gola iz prvog dvoboja. Dia i Coquelin su u 3. i 41. minuti zabijali za 2-0. No, u nastavku se dogodio potpuni preokret. Od 62. do 74. minute Liverpool je dao tri gola (Fabinho, Diaz i Mane) i na kraju bez velike drame izborio finale.

Utakmica je počela savršeno za domaćina koji je poveo već u trećoj minuti. Estupinan je ubacio loptu pred gostujuća vrata. Pomalo sretno je Capoue dodao Diji koji trese mrežu Liverpoola za opće oduševljenje domaćih navijača.

Pogodak je bacio u trans navijače Villarreala, ali i same igrače, koji su letjeli terenom u uvodnim minutama uzvrata. Zaprijetio je potom i Gerard Moreno, no relativno brzo je Liverpool primirio domaći ritam te je posjedom pokušao zaustaviti nalete španjolske momčadi.

Stvorio je i Liverpool dvije poluprilike, ali i dalje je Villarreal bio življi, opasniji i konkretniji. Udarac Thiaga Alcantare očešao je domaći okvir vrata, ali i da je bio pogodak vjerojatno bi bio poništen zbog prekršaja u napadu.

Nova velika uzbuđenja dogodila su se u završnici prvog dijela. U 37. minuti, u gostujućem šesnaestercu, došlo je do kontakta između Lo Celsa i Alissona, ali jedanaesterac nije dosuđen, no domaćin je podebljao svoje vodstvo na 2-0 u 41. minuti. Opet je Capoue bio asistent, a Coquelin je nadskočio sve i glavom zatresao mrežu.

U nastavku je Liverpool ipak bio konkretniji i bolji, a u 55. minuti je pogođena domaća greda. Alexander-Arnold je pucao s 25 metara, a pritom se lopta i odbila od domaće obrane. Činilo se da to i dalje nije onaj ‘atomski’ Liverpool, no gosti su ubrzo cijelu situaciju okrenuli na svoju stranu.

U 62. minuti je Fabinho, iskosa, pogodio za 1-2, a pritom je domaći vratar Rulli loše reagirao i primio pogodak kroz noge, na prvoj vratnici. Pet minuta kasnije već je bilo 2-2, a nakon asistencije Alexander-Arnolda glavom je pogodio Luis Diaz, opet kroz noge domaćeg vratara. Diaz je, inače, ušao u igru na startu drugog dijela te je bio pravi Kloppov džoker u nastavku susreta.

I na kraju, u 74. minuti je vratar Villarreala Rulli bez ikakve potrebe istrčao gotovo do sredine travnjaka. Mane ga je obišao i zapečatio prolaz svoje momčadi u finale Lige prvaka golom za konačnih 3-2.

Nogometaši Liverpoola svog će suparnika u finalu saznati u srijedu. Od 21 sat, na Santiago Bernabeu stadionu, uzvratnu polufinalnu utakmicu igraju madridski Real i Manchester City. U prvom susretu, na svom Etihadu, Manchester City je pobijedio 4-3.

Liga prvaka (polufinale, uzvratna utakmica):

Villarreal – Liverpool 2-3 (2-0), prva utakmica 0-2

Stadion De la Ceramica. Sudac: Danny Makkelie (Niz)

Strijelci: 1-0 Dia (3.), 2-0 Coquelin (41.), 1-1 Fabinho (62.), 2-2 Diaz (67.), 2-3 Mane (74.)

Villarreal: Rulli – Foyth, Albiol (od 79. Aurier), Pau Torres, Estupinan (od 79. Trigueros) – Lo Celso, Dani Parejo, Capoue, Coquelin (od 68. Pedraza) – Gerard Moreno (do 68. Chukwueze), Dia (od 79. Paco Alcacer).

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson (od 80. Tsimikas) – Keita (od 80. Henderson), Fabinho (od 84. Milner), Thiago Alcantara (od 80. Jones) – Salah, Mane, Diogo Jota (od 46. Luis Diaz)

Žuti kartoni: Capoue, Pau Torres, Coquelin (Villarreal), Alexander-Arnold (Liverpool)

Crveni karton: Capoue (86., drugi žuti karton)

Liverpoolovo deseto finale

Nogometaši Liverpoola 28. svibnja na Stade de Franceu lovit će svoj sedmi naslov europskog prvaka u desetom finalu elitnog natjecanja “Starog kontinenta”.

Protivnik Liverpoolu bit će bolji iz sutrašnjeg susreta između Real Madrida i Manchester Cityja, a engleski sastav je u prvom susretu slavio sa 4-3.

Od “Redsa” uspješniji su tek Real Madrid sa 13 naslova europskog prvaka, te Milan koji je sedam puta bio najbolji u Europi. Bayern poput Liverpoola ima šest titula.

Bit će to jubilarno deseto finale Liverpoola u Kupu/Ligi prvaka, a u dosadašnjih devet nastupa momčad s Anfielda je slavila šest, a izgubila tri puta.

Liverpool je bio europski prvak 1977., 1978., 1981., 1984., 2005. i 2019. dok je finala gubio 1985., 2007. i 2018.

DOSADAŠNJA LIVERPOOLOVA FINALA

1977. Liverpool - Borussia Monchengladbach 3-1 (Rim, stadion Olimpico - 57.000 gledatelja)
1978. Liverpool - Club Brugge 1-0 (London, stadion Wembley - 92.500)
1981. Liverpool - Real Madrid 1-0 (Pariz, stadion Park prinčeva - 48.300)
1984. Liverpool - Roma  4-2 11m, 1-1 (Rim, stadion Olimpico - 69.7000)
1985. Liverpool - Juventus 0-1 (Bruxelles, stadion Heysel - 58.000)
2005. Liverpool - Milan 3-2 11m, 3-3 (Istanbul, stadion Ataturk - 69.000)
2007. Liverpool - Milan 1-2 (Atena, Olimpijski stadion - 63.000)
2018. Liverpool - Real Madrid 1-3 (Kijev, Olimpijski stadion - 61.561)
2019. Liverpool - Tottenham 2-0 (Madrid, stadion Metropolitano - 63.272)