lopta nogomet
Utakmica kvalifikacija za SP 2022. u Kataru (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

Kvalifikacije za SP 2022. u Kataru – Svi rezultati europskih kvalifikacija i ljestvice skupina, Danska osigurala SP

Nakon Njemačke, plasman na Svjetsko nogometno prvenstvo 2022. godine osigurala je i reprezentacija Danske nakon što je u susretu 8. kola F skupine pobijedila Austriju sa 1-0.

Pogodak odluke u susretu igranom u Kopenhagenu zabio je Joakim Maehle u 53. minuti.

Dva kola prije kraja natjecanja Danska ima nedostižnih sedam bodova više od Škotske koja je večeras teškom mukom na gostovanju pobijedila Farske Otoke sa 1-0. Strijelac gola koji je Škote približio plasmanu u dodatne kvalifikacije bio je Lyndon Dykes u 86. minuti. Škoti sada imaju četiri boda više od Izraela koji je sa 2-0 porazio Moldaviju.

U susretu iz skupine I Engleska i Mađarska su remizirali 1-1, a dvoboj na Wembleyju obilježili su izgredi gostujućih navijača.

Mađari su poveli u 24. minuti golom Rolanda Sallaia iz kaznenog udarca, a europski doprvaci su izjednačili u 37. minuti golom Johna Stonesa. U nastavku susreta “Gordi Albion” je dominirao, ali nije uspio probiti gostujuću obranu.

Nažalost, dvoboj na stadionu Wembley obilježili su neredi mađarskih navijača koji su vrlo brzo nakon početka utakmice sukobili s policijom.

Vlasti su bile u stanju visoke pripravnosti nakon što su mađarski navijači rasno zlostavljali engleske igrače i gađali ih raznim predmetima u njihovom prvom susretu u rujnu u Budimpešti. I ovoga puta je došlo do incidenta.

Sve je počelo kada je policija ušla na tribinu s gostujućim navijačima kako bi privela jednog mađarskog ultrasa zbog rasističkog vrijeđanja tamnoputih redara. Kada je policija uhitila izgrednika, došlo je do naguravanja i tučnjave s ostalim  navijačima. Red je uspostavljen kada se na tribini pojavila specijalna policija s palicama.

Mađarska reprezentacija je u srpnju ove godine kažnjena s tri domaće utakmice bez gledatelja zbog rasističkih izgreda navijača za vrijeme EURO-a, a sada će sasvim sigurno dobiti novu kaznu.

I u drugom susretu iz ove skupine, ogledu Albanije i Poljske došlo je do nereda. Do izgreda navijača je došlo nakon što je Poljska povela sa 1-0 golom Karola Swiderskog u 78. minuti, a domaći navijači su počeli bacati predmete na travnjak, pa je francuski sudac Clement Turpin prekinuo meč na više od 15 minuta, a rezultat se više nije mijenjao.

Engleska vodi sa 20 bodova, Poljska im tri boda manje, a treća je Albanija sa 15 bodova.

Srbija je u skupini A pobijedila Azerbajdžan sa 3-1 i zadržala vodstvo ispred Portugala, no ima i utakmicu više.

Golove za Srbiju zabili su Dušan Vlahović (30-11m, 52) i Dušan Tadić (83-11m), dok je za goste zabio Emin Mahmudov (45+2).

Portugal je bez većih problema porazio Luksemburg sa 5-0 uz hat trick Cristiana Ronalda (8-11, 13-11m, 87). Golove su zabili u Bruno Fernandes (18), te Palhinha (69)

Srbija vodi u skupini sa 17 bodova, dok Portugal na drugom mjestu ima bod manje, te utakmicu manje.

U susretu iz skupine D Ukrajina i Bosna i Hercegovina su odigrali 1-1.

Andrij Jarmolenko je u 15. minuti doveo domaćine u vodsto, a izjednačio je Anel Ahmedhodžić u 77. minuti.

U ranije odigranom susretu Finska je na gostovanju pobijedila Kazahstan sa 2-0, a susret je obilježio dvostruki stijelac Teemu Pukki. Napadač Norwich Cityja je goste doveo u vodstvo u posljednjoj minuti prvog dijela, a za 2-0 je zabio već u 48. minuti.

S dva nova gola Pukki je stigao do brojke od 33 postavši najbolji strijelac u povijesti finske reprezentacije. Do sada je vrh držao legendarni Jari Litmanen koji je u 137 nastupa zabio 32 gola, no Pukki je sada na prvom mjestu s golom više.  Treći je Mikael Forssell sa 29 golova.

U vodstvu je Francuska sa 12 bodova, Ukrajina ima devet, Finska osam, a BiH sedam bodova.

Švicarska je uvjerljivom gostujućom 4-0 pobjedom protiv Litve dostigla Italiju i sada obje ekipe u skupini C imaju po 14 bodova.

Četvrti gol za Švicarce zabio je Mario Gavranović u sudačkoj nadoknadi.

Rezultati susret europskih kvalifikacija za nogometno SP 2022. godine.

SKUPINA A
Portugal - Luksemburg  5-0 (Ronaldo 8-11m, 13-11m, 87, Fernardes 18, Palhinha 69)
Srbija - Azerbajdžan   3-1 (Vlahović 30-11m, 52, Tadić 83-11m / Mahmudov 45+2)

1. Srbija                 7  5  2  0 16-8   17
2. Portugal               6  5  1  0 16-4   16
3. Luksemburg             6  2  0  4  5-14   6
4. Irska                  6  1  2  3  8-8    5
5. Azerbajdžan            7  0  1  6  4-15   1

SKUPINA B
Kosovo - Gruzija      1-2 (Muriqi 45-11m / Okriašvili 11, Davitašvili 82)
Švedska - Grčka       2-0 (Forsberg 59-11m, Isak 69)

1. Švedska                6  5  0  1 12-3   15
2. Španjolska             6  4  1  1 13-5   13
3. Grčka                  6  2  3  1  7-6    9
4. Gruzija                7  1  1  5  3-11   4
5. Kosovo                 7  1  1  5  3-13   4

SKUPINA C
Bugarska - Sjeverna Irska 2-1 (Nedelev 53, 63 / Washington 35)
Litva - Švicarska         0-4 (Embolo 31, 45, Steffen 42, Gavranović 90+4)

1. Italija                6  4  2  0 12-1   14
2. Švicarska              6  4  2  0 10-1   14
3. Bugarska               7  2  2  3 6-10    8
4. Sjeverna Irska         6  1  2  3  5-7    5
5. Litva                  7  1  0  6  4-18   3

SKUPINA D
Kazahstan - Finska       0-2 (Pukki 45, 48)
Ukrajina - BiH           1-1 (Jarmolenko 15 / Ahmedhodžić 77)

Farski Otoci - Škotska  0-1 (Dykes 86)
Izrael - Moldavija      2-1 (Zahavi 28, Dabbur 49 / Nicoloescu 90+5)

SKUPINA I
Albanija - Poljska     0-1 (Swiderski 78)
Engleska - Mađarska    1-1 (Stones 37 / Sallai 24-11m)
San Marino - Andora    0-3 (Pujol 9, Moreno 53, Fernandez 89)

SKUPINA E
Bjelorusija - Češka   0-2 (Schick 22, Hložek 65)

SKUPINA G
Nizozemska - Gibraltar  6-0 (Van Dijk 9, Depay 21, 45'3-11m, Dumfries 48, Danjuma 75, Malen 86)
Latvija - Turska        1-2 (Gutkovskis 70 / Dursun 76, Yilmaz 90+9-11m)
Norveška - Crna Gora    2-0 (Elyounoussi 29, 90+6)

SKUPINA H
HRVATSKA - Slovačka  2-2 (KRAMARIĆ 25, MODRIĆ 71 / Schranz 20, Haraslin 45)
Cipar - Malta        2-2 (Papoulis 7, Sotiriou 80 / Muscat 53, Degabriele 90+8)
Slovenija - Rusija   1-2 (Iličić 40 / Divejev 28, Džikija 32)

SKUPINA J
S. Makedonija - Njemačka  0-4 (Havertz 50, Werner 70, 73, Musiala 83)
Rumunjska - Armenija      1-0 (Mitrita 26)
Island - Lihtenštajn      4-0 (Thordarson 19, Gudmundsson 35-11m,79-11m, Gudjonsen 89)

1. Njemačka               8  7  0  1 23-3   21
2. Rumunjska              8  4  1  3 11-8   13
3. S.Makedonija           8  3  3  2 15-10  12
4. Armenija               8  3  3  2  8-11  12
5. Island                 8  2  2  4 11-15   8
6. Lihtenštajn            8  0  1  7  2-23   1