Hrvatska je uzela bod protiv Walesa / Foto: Hina

Hrvatska uzela bod u Cardiffu protiv Walesa, ozljeda Luke Modrića

Hrvatska nogometna reprezentacija odigrala je 1-1 u Cardiffu protiv Walesa pa će plasman na Europsko prvenstvo 2020. godine morati potvrditi 16. studenog u Rijeci protiv Slovačke.

Hrvatska je imala priliku pobjedom u Cardiffu osigurati plasman na europsko prvenstvo i prije zadnjeg kola, međutim nije uspjela premda je povela u devetoj minuti golom Nikole Vlašića. Izjednačio je Gareth Bale golom u sudačkoj nadoknadi prvog dijela.

Hrvatsku do kraja kvalifikacija još očekuje utakmica protiv Slovačke u Rijeci 16. studenog, a “Vatreni” će ogled na Rujevici dočekati na prvom mjestu ljestvice sa 14 bodova, dva više od Mađarske, a četiri od Slovačke koja ima i utakmicu manje. Wales je ostao na četvrtom mjestu s osam bodova i također utakmicom manje.

“Vatrenima” će protiv Slovaka biti dovoljan i bod kako bi izvadili vizu za europsko prvenstvo. Nažalost, Hrvatska će protiv Slovaka igrati bez dva ključna obrambena igrača jer su Dejan Lovren i Domagoj Vida večeras dobili žute kartone. Brine i ozljeda Luke Modrića koji je u 88. minuti šepajući izašao s terena.

Hrvatski izbornik Zlatko Dalić je napravio tri promjene u početnoj postavi u odnosu na utakmicu protiv Mađarske. Umjesto ‘kartoniranog’ Marcela Brozovića u momčad je ušao Mateo Kovačić, Nikola Vlašić je ušao u umjesto Ivana Rakitića, a Josip Brekalo umjesto Ante Rebića.

Vlašić i Brekalo su Daliću uzvratili na najljepši mogući način. Sjajnom akcijom za pogodak već u 10. minuti. Brekalo je prošao trojicu na lijevoj strani, dao loptu prema Petkoviću koji je produžio za Vlašića, a veznjak “Vatrenih” je sjajno opalio s ruba kaznenog prostora i pogodio za vodstvo. Bio je to početak iz snova.

Nastavak prvog dijela donio je uspavanku. Hrvatska je sve do sudačke nadoknade mirno kontrolirala igru i domaćin je bio potpuno bezopasan. Najviše uzbuđenja na tribinama izazvao je jedan od domaćih navijača koji je u 30. minuti utrčao na teren, ali su njegovu ‘akciju’ brzo zaustavili zaštitari koji su ga odveli s travnjaka.

Nažalost, u posljednjim trenucima prvog dijela Wales je ipak izjednačio. Nizozemski sudac Bjorn Kuipers jednu sumnjivu situaciju pred našim kaznenim prostorom nije okarakterizirao kao prekršaj nad Kovačićem, a u nastavku akcije Davies je poslao odličnu loptu prema Baleu koji je sa sedam-osam metara iskosa zabio za 1-1.

Prilikom Daviesevog starta ozlijedio se Kovačić, pa je u nastavku susreta zaigrao Ivan Rakitić. Nažalost, zbog prigovora je ‘požutio’ Lovren kojeg neće biti u zadnjem kolu protiv Slovačke, a kako je nešto ranije žuti karton dobio i Vida, Hrvatska će protiv Slovačke biti bez oba stopera.

U drugom dijelu bilo je više nervoze nego prave igre. Hrvatska je prvi put ozbiljnije zaprijetila u 65. minuti kada je Perišić uputio povratnu loptu u kazneni prostor, ali tamo nije bilo nikoga od naših igrača. Pet minuta kasnije s ruba kaznenog prostora okušao se Tin Jedvaj, ali je pucao preko gola.

Domaćin je najbolju priliku imao u 86. minuti, no srećom Roberts se spetljao pred našim golom. Nažalost, u toj akciji se ozlijedio Luka Modrić koji je šepajući napustio teren.

U drugom susretu iz naše skupine Mađarska je u Budimpešti teškom mukom pobijedila Azerbajdžan sa 1-0 i tako ostala u igri za plasman na EURO.

Pobjednički pogodak postigao je u 10. minuti bio je Mihaly Korhut, preciznim udarcem s 25 metara koji nije uspio zaustaviti gostujući vratar Balajev. Reprezentacija Azerbajdžana je u sučevom dodatku postigla izjednačujući pogodak, ali ga je nizozemski sudac Higler poništio zbog navodnog igranja rukom strijelca Mustafazade. Međutim, usporena snimka je jasno pokazala da je azerbajdžanski stoper loptu u mrežu poslao trbuhom te da je momčad pod vodstvom Nikole Jurčevića oštećena.

U skupini E vodeća je Hrvatska sa 14 bodova, Mađarska je na drugom mjestu sa 12 bodova, Slovačka ima 10 bodova iz šest utakmica, a Wales je četvrti s osam bodova iz šest  nastupa. Na začelju je Azerbajdžan s jednim bodom osvojenim protiv Hrvatske.

WALES – HRVATSKA 1-1

CARDIFF. Stadion Cardiff City stadion – 31.700 gledatelja; Sudac: Bjorn Kuipers (Nizozemska);

Strijelci: 0-1 Vlašić (9), 1-1 Bale (45+3)

Žuti kartoni: Moore, Allen, James / Vida, Lovren, Petković, Rakitić, Modrić

Crveni kartoni: –

WALES: Hennessey – Roberts, Rodon, Lockyer, Davies – Allen, Ampadu (od 49. Morrell)  – Bale, Williams (od 68. Wilson), James – Moore (od 85. Roberts)

HRVATSKA: Livaković – Jedvaj, Lovren, Vida, Barišić – Modrić (od 89. Badelj), Kovačić (od 46. Rakitić) – Perišić, Vlašić, Brekalo – Petković (od 63. Rebić)

Ranije smo objavili:

Hrvatska nogometna reprezentacija osvojila je bod na gostovanju u Cardiffu, gdje je protiv Walesa odigrala 1-1 (1-1).

Nikola Vlašić je doveo Hrvatsku u vodstvo u 9. minuti, a u trećoj minuti sučevog dodatka u prvom dijelu izjednačio je Gareth Bale.

Hrvatska je do vodećeg pogotka u 9. minuti stigla u tri poteza. Po lijevoj strani se prema kaznenom prostoru sjurio Josip Brekalo, navukao na sebe pozornost čak četvorice velših igrača, i dodao loptu usamljenom Bruni Petkoviću. Ovaj je proslijedio loptu još prema sredini, gdje je bio Nikola Vlašić, koji je s ruba kaznenog prostora preciznim urarcem pogodio donji desni kut domaćeg gola.

U 13. minuti je vratar Hennessey spriječio Ivana Perišića da udvostruči hrvatsku prednost. Napadač Bayerna glavom je gađao lijevi donji kut, ali je domaći vratar odlično obranio precizan udarac.

Kad se činilo da će Hrvatska na odmor s prednošću, Wales je izjednačio. Ben Davies je u čvrstom startu oteo loptu Mateu Kovačiću na 25 metara, odlično proigrao Garetha Balea koji je u prvom koraku prošao Dejana Lovrena i poslao loptu u suprotni kut pokraj noge Dominika Livakovića.

U posljednjoj utakmici u ovim kvalifikacijama Hrvatska će 16. studenoga na Rujevici ugostiti Slovačku u utakmici u kojoj je našoj reprezentaciji i bod dovoljan za plasman na EURO 2020. U toj utakmici zbog trećeg žutog kartona neće moći igrati Dejan Lovren i Domagoj Vida.

Luka Modrić i Gareth Bale

Slavlje Mađara, Azerima poništen ispravan pogodak

Reprezentacija Mađarske u Budimpešti je s minimalnih 1-0 (1-0) svladala nogometaše Azerbajdžana i tako ostala u igri za plasman na EURO 2020.

Strijelac pobjedonosnog pogotka u 10. minuti bio je Mihaly Korhut, preciznim udarcem s 25 metara koji nije uspio zaustaviti gostujući vratar Balajev.

U skupini E vodeća je Hrvatska sa 13 bodova iz šest utakmica. Mađarska je na drugom mjestu sa 12 bodova iz sedam nastupa. Slovačka ima 10 bodova iz šest utakmica, a Wales je četvrti sa sedam bodova iz pet nastupa. Na začelju je Azerbajdžan s jednim bodom osvojenim protiv Hrvatske, koja od 20.45 sati gostuje kod Walesa i pobjedom može osigurati plasman na EURO 2020.