Mlada U-21 reprezentacije Hrvatske / Foto: Hina

Hrvatska U-21 razbila Litvu i izborila EURO

Hrvatska nogometna U-21 reprezentacija je nakon nevjerojatnog raspleta izborila plasmana na EURO koji će se iduće godine održati u Mađarskoj i Sloveniji.

Uoči posljednjeg kola “mladi vatreni” su bili u teškoj, gotovo izgubljenoj situaciji. Nakon što su u Škotskoj odigrali 2-2, a Češka svladala Grčku, bilo je jasno kako je Hrvatska izgubila šanse za prvo mjesto.

Jedina nada za plasman na EURO bila je progurati se među pet najboljih drugoplasiranih reprezentacija. No, odabranici izbornika Igora Bišćana nisu ovisili samo i sebi, već o raspletu drugih utakmica.

Mnogo toga se trebalo poklopiti, ali se na koncu sve poklopilo. Kao prvo Hrvatska je u Puli morala pobijediti Litvu sa tri ili četiri razlike zbog što bolje razlike pogodaka.

Premda je nastupila bez Adriana Šempera, Joška Gvardiola, Borne Sose, Darka Nejašmića, Sandra Kulenovića, Lovre Majera, Davida Čoline i Bartola Franjića, Hrvatska je pobijedila Litvu sa 7-0.

Trebala nam je i pobjeda Grčke u Ateni protiv našeg izravnog suparnika Škotske kojoj je trebala pobjeda za osvajanje prvog mjesta u skupini. Grčka je slavia sa 1-0 gurnuvši nas na drugo, a Škotsku na treće mjesto.

Hrvatska je pobjedom u Puli, te porazom Škotske, osvojila drugo mjesto u skupini iza Češke, no morala je pričekati rasplet i u ostalim skupinama kako bi doznala hoće li biti jedna od pet najbolje drugoplasiranih reprezentacija.

Među pet su bili sigurno Portugal i Švicarska, a gotovo sigurno i Island kojem je otkazana utakmica s Armenijom.

Za preostala dva mjesta borila su se Hrvatska, Belgija, Rumunjska i Poljska. Hrvatska je uvjerljivom pobjedom protiv Litve preskočila Poljsku, a na koncu nam je još trebao kiks Belgije protiv Bosne i Hercegovine ili Rumunjske protiv Danske.

Pomogla nam je mlada BiH vrsta koja je u sjajnom susretu u Sarajevu pobijedila Belgiju sa 3-2.

Belgija je povela, domaćin je potom okrenuo rezultat s tri gola u nizu, da bi Belgija do kraja susreta uspjela tek smanjiti na 3-2.

Uz Hrvatsku plasman na EP izborili su Rusija, Švicarska, Nizozemska, Danska, Španjolska, Engleska, Francuska, Italija, Portugal, Češka, Njemačka, te domaćini Mađarska i Slovenija.

Posljednja dva putnika doznat ćemo nakon što završe sve utakmice.

RANIJE SMO JAVILI:

Hrvatska nogometna U-21 reprezentacija stigla je na korak do plasmana na EURO 2021. nakon što je u susretu posljednjeg, 10. kola skupine 4 u Puli pobijedila Litvu sa 7-0, a Grčka u Ateni porazila Škotsku sa 1-0.

Hrvatska je pobjedom osvojila drugo mjesto u skupini iza Češke, a sada mora pričekati rasplet u ostalim skupinama kako bi doznala hoće li biti jedna od pet najbolje drugoplasiranih reprezentacija.

Podsjetimo, plasman na EP koje će se iduće godine održati u Mađarskoj i Sloveniji izborit će devet pobjednika skupina, te pet najboljih drugoplasiranih reprezentacija.

Među pet su sigurno Portugal i Švicarska, a gotovo sigurno i Island kojem je otkazana utakmica s Armenijom. Taj bi dvoboj trebao biti registriran pobjedom Islanda koji će onda imati 15 bodova.

Za preostala dva mjesta borit će se Hrvatska, Belgija, Rumunjska i Poljska koje igraju kasnije.

U odnosu na utakmicu protiv Škotske, u početnom sastavu nije bilo Adriana Šempera, Joška Gvardiola, Borne Sose, Darka Nejašmića, Sandra Kulenovića, Lovre Majera, Davida Čoline i Bartola Franjića.

Međutim, i bez njih “mladi Vatreni” su odigrali sjajno i već nakon prvog poluvremena su osigurali pobjedu. U 13. minuti zabio je Špikić, u 29. minuti Musa je povećao na 2-0, dok je Šverko u 36. pogodio za 3-0.

U nastavku susreta odabranici Igora Bišćana zabili su još četiri gola za uvjerljivih 7-0. U nastavku su zabili Šutalo (57), Musa (67), Moro (70, 77). Gosti su od 73. minuti igrali bez isključenog Paulauskasa.

U drugom susretu Grčka je u Ateni pobijedila Škotsku sa 1-0 izbacivši Škote sa EP-a. Gostima je trebala pobjeda za osvajanje prvog mjesta u skupini, a nakon poraza pali su na treću poziciju.

Marin Sverko _ Nikola Moro uPogodak odluke zabio je Christopoulos u 27. minuti.

Na koncu je Češka osvojila prvo mjesto sa 21 bodom, Hrvatska je druga sa 20, Škotska na trećem mjestu ima 18, a Grčka je četvrta sa 16 bodova. Litva ima 10, a na začelju je San Marino sa 10 poraza.

REZULTATI:
HRVATSKA - Litva  7-0 (Špikić 13, Musa 29, 67, Šverko 36, Šutalo 57, Moro 70, 77)
Grčka - Škotska   1-0 (Christopoulos 27)

1. Češka         10    6    3     1    20-4     21
2. HRVATSKA      10    6    2     2    37-7     20
3. Škotska       10    5    3     2    16-4     18
4. Grčka         10    5    1     4    10-11    16
5. Litva         10    3    1     6    9-15     10
6.  San Marino   10    0    0    10    0-50      0