Melani Tonić / Foto: Fenix (RT)

(FOTO) MLADA HRVATICA SE VRAĆA U ŠVICARSKU S BROJNIM PRIZNANJIMA: Melani Tonić osvojila titulu viceprvakinje Hrvatske u u konjičkom višeboju

S titulom viceprvakinje Hrvatske u konjičkom višeboju (Eventing) i osvojenom srebrenom medaljom, 14-godišnja Hrvatica Melani Tonić iz švicarskog Schlierena završava ovu sezonu na hrvatskim konjičkim natjecanjima.

Početkom listopada, Melani i konj Lana de Schwinn nastupali su po prvi puta na Državnom prvenstvu Hrvatske u disciplini konjičkom višeboju – eventing. Konjički višeboj je športsko je najcjelovitije konjičko natjecanje, koje od jahača zahtjeva znatno iskustvo u svim granama konjičkog sporta. Sastoji se od tri discipline: dresure, čvrsti preponi u prirodi i preponi.

Melani je s kobilom Lana odradila samo dva treninga, koliko je bilo moguće, a kako bi isprobale konjičku stazu od 1.800 metara na Hipodromu u Zagrebu. Međutim, u ovoj disciplini potrebno je nešto više hrabrosti i koncentracije i to posebno ako se natjecatelj natječe prvi prvi put, te preskočiti čvrste prepone, vodu i brežuljke u prirodi.

U prvoj disciplini, dresuri, Melani i Lana osvojile su 4. mjesto u sveukupnom natjecanju. Na drugoj utakmici s čvrstim preponama Melani je imala jednu grešku i završila kao drugo plasirana. Njoj najbolje poznatoj disciplini, prepone, Melani i Lana osvojile su prvo mjesto bez grešaka.

Tako da je u ukupnom zbrajanju po bodovima Melani u kategoriji juniora osvojila 2. mjesto i srebrenu medalju te titulu viceprvakinje na prvenstvu Republike Hrvatske u disciplini konjičkom višeboju – eventing.

Nekoliko dana ranije, Melani je po drugi put nastupila u Zagrebu na prvenstvu hrvatske u dresurnom jahanju kao disciplini.

U A-dresuri s kobilom Jaliskom Melani je osvojila razočaravajuće 5. mjesto Kadeta i sveukupno 3 ekipno. Osvojila je broncu.  Sa svojim novim preponskim konjem, kobilom Lanom de Schwinn, nastupala je prvi puta na otvorenoj dresurnoj utakmici A-kategorije te osvojila s 64,9 posto i odlično 2. mjesto.

Sljedeći dan, Melani i Lana potvrdili su još jednom svoje znanje i osvojili 1. mjesto s 68,7 posto u otvorenom dresurnom natjecanju A-kategorije.

Tjedan dana kasnije Melani nastupa na Zagrebačkom hipodromu s Jaliskom u otvorenoj dresurnoj utakmici L-kategorije te osvaja 1. mjesto s 62,5 posto.

Fenix-magazin/MD/Ivan Barišić / Foto: Fenix (R.Tonic)