EUROPA LIGA: Sjajna predstava zagrebačkog Dinama koji je s 3 pogotka ubilježio veliku pobjedu u Krasnodaru

U prvom susretu 16-ine finala Europske lige Dinamo je na gostovanju pobijedio ruski Krasnodar sa 3-2 ostvarivši sjajan rezultat uoči uzvrata u Zagrebu 25. veljače.

Bila je to “luda” utakmica u kojoj je hrvatski prvak vodio 1-0, 2-1 i 3-2, domaćin se dva puta vraćao, ali ne treći put.

“Modre” je do pobjede vukao sjajni Bruno Petković koji je zabio dva gola (15, 54) i sudjelovao u akciji kod trećeg gola kojeg je zabio Iyayi Believe Atiemwen (75), dok su strijelci za Krasnodar bili Šveđani Marcus Berg (28) i Viktor Claesson (69).

Uzvratna utakmica je 25. veljače na stadionu Maksimir.

Dinamo je 16-inu finala izborio kao pobjednik skupine K sa četiri pobjede, dva remija i 9-1 razlikom pobjednika. “Modri” su igrali protiv Feyenoorda (2-0, 0-0), Wolfsbergera (1-0, 3-0) i CSKA (0-0, 3-1).

Detalj s utakmice u Krasnodaru / Foto: Preslik AS
Detalj s utakmice u Krasnodaru / Foto: Preslik ArenaSport

S druge strane ruski sastav je europsku priču započeo u Ligi prvakla gdje je u skupini E zauzeo treće mjesto iza Chelsea i Seville, a ispred Rennesa. Oba puta je izgubio od Seville (2-3, 1-2), protiv Chelsea je upisao poraz (0-4) i remi (1-1), dok je treće mjesto izborio u direktnim sudarima protiv Rennesa (1-0, 1-1).

“Modrima” je ovo bilo drugo gostovanje u Rusiji ove sezone nakon što su u skupini u Moskvi igrali 0-0 protiv CSKA.

Zanimljivo, u dosadašnjih sedam pokušaja niti jedan hrvatski klub u nokaut-fazi europskih kupova nije uspio izbaciti ruskog predstavnika.

Dinamo je hrabro ušao u susret i već u drugoj minuti Luka Ivanušec je s ruba kaznenog prostora mogao ozbiljno ugroziti ruska vratar, no loše je pucao. No, u 15. minuti goste vode.

Petković je na centru klizećim startom uzeo loptu otvorivši “Modrima” kontru. Majer je proigrao za Ivanušeca koji je ušao u kazni prostor i pucao. Gorodov je obranio odbivši loptu koja je nakon “flipera” stigla do Petkovića, a ovaj ispred vratara zabio glavom za 1-0.

Bio je to početak iz snova za hrvatskog prvaka koji je dominirao, držao posjed lopte i imao vodstvo. U 25. minuti Dinamo je mogao povećati prednost, no domaći vratar je odlično obranio Ademijev udarac.

Radost igrača Dinama nakon pogotka Brune Petkovića / Foto: Preslik AS
Radost igrača Dinama nakon pogotka Brune Petkovića / Foto: Preslik ArenaSport

Nažalost, svega tri minute kasnije Krasnodar je izjednačio nakon “poklon gola”. Na jednu ubačenu loptu loše je reagirao Gvardiol i glavom “asistirao”  Bergu koji je zakucao pod prečku pored nemoćnog Livakovića.

U posljednjim trenucima prvog dijela Ademi je još jednom opasno zaprijetio, no Gorodov je ponovo izašao kao pobjednik.

Međutim, u 54. minuti domaći vratar je “poklonio” Dinamu pogodak. Oršić je ubacio iz kornera, Gorodov otišao u prazno, a Petković zabio svoj drugui gol na utakmici za novo vodstvo.

Domaćin je praktički u idućem napadu mogo izjednačiti, ali je udarac Smolnikova sjajno ‘skinuo’ Livaković, a potom je Wanderson s dva metra glavom promašio prazan gol. U 58. minuti Berg je zabio za 2-2, no poljski sudac je nakon pregleda video snimke poništio gol jer je švedski napadač bio je u zaleđu.

U 69. minuti vidjeli smo novo izjednačenje. Glavninu posla je obavio je Berg koji je ušao u kazneni prostor s desne strane i povratnom loptom pronašao sunarodnjaka Claessona koji je mirno zabio za 2-2.

Novo izjednačenje nije pokolebalo “Modre” i u 75. minuti stigli su do treće prednosti. Bio j to novi “show” Brune Petkovića koji je “slomio” dvojicu suparničkih igrača, poslao loptu Ivanušeca, a ovaj je samo proslijedio do Atiemwena koji je opalio i zabio za 3-2.

KRASNODAR – DINAMO  2-3

KRASNODAR. Stadion Krasnodar. Sudac: Bartosz Frankowski (Poljska);

Strijelci: 0-1 Petković (15), 1-1 Berg (28), 1-2 Petković (54), 2-2 Claesson (69), 2-3 Atiemwen (75)

Žuti kartoni: Franjić

Crveni kartoni: –

KRASNODAR: Gorodov – Smolnikov, Kaio, Martinović, Černov (od 80. Ionov) – Olsson (od 62. Gazinski), Cabella, Vilhena – Sulejmanov (od 46. Wanderson), Berg, Claesson

DINAMO: Livaković – Ristovski, Theophile-Catherine, Lauritsen, Gvardiol – Majer (od 64.  Atiemwen), Jakić, Ademi – Ivanušec (od 78. Franjić), Oršić (0d 90+4. Mišić) – Petković

Rezultati prvih susreta 16-ine finala Europske nogometne lige

Dynamo Kijev (Ukr) - Club Brugge (Bel)         1-1 (Bujalski 62 / Mechele 67)
Wolfsberger (Aut) - Tottenham (Eng)            1-4 (Liendl 55-11m / Son 13, Bale 28, Moura 34, Vinicius 88)
Real Sociedad (Špa) - Manchester United (Eng)  0-4 (Fernandes 27, 58, Rashford 65, James 90)
Crvena Zvezda (Srb) - Milan (Ita)              2-2 (Kanga 52-11m, Pavkov 90+3 / Pankov 42-ag, Hernandez 61-11m)
Slavia Prag (Češ) - Leicester City (Eng)       0-0
Sporting Braga (Por) - Roma (Ita)              0-2 (Džeko 5, Mayoral 86)
Krasnodar (Rus) - DINAMO (HRV)                 2-3 (Berg 28, Claesson 69 / Petković 15, 54, Atiemwen 75)
Young Boys (Švi) - Bayer Leverkusen (Njem)     4-3 (Fassnacht 3, Siebatcheu 19, 89, Elia 44 / Schick 49, 52, Diaby 68)
Olympiakos (Grč) - PSV (Niz)                   4-2 (Bouchalakis 9, M'Vila 37, El Arabi 45+2, Masouras 82 / Zahavi 14, 40)