Grijanje (ILUSTRACIJA)/ Foto: Fenix (SC)

EU JE ODBILA NJEMAČKU: Porez se mora platiti – prevedeno – veći troškovi za potrošače u Njemačkoj

Europska unija je odlučila da se mora naplatiti dodatni porez na plin za njemačke kupce.

 

“Ne postoji mogućnost iznimke od ove vrste poreza”, rekao je glasnogovornik Europske komisije u utorak u Bruxellesu.

No, EU želi zajedno s Njemačkom naći rješenje kako bi se krajnji kupci rasteretili dijela poreza.

“S Njemačkom dijelimo želju da ova mjera neće imati neželjene porezne posljedice”, kažu iz EU.

Ministar financija Christian Lindner (FDP) nije uspio sa svojim zahtjevom da EU napravi iznimku za dodatnu naknadu. Dodatna naknada iznosi oko 2,4 centa po kilovatsatu. Za četveročlano kućanstvo to može značiti godišnje opterećenje od oko 480 eura – s PDV-om od 19 posto, to bi bilo preko 570 eura.

Međutim, njemačka Vlada je već izjavila da će, ako EU ne dopusti iznimku, porez potrošačima biti nadoknađen na druge načine. Vlada još nije dala nikakve dodatne detalje o porezu na plin.

Podsjećamo, kako je kancelar Olaf Scholz obećao njemačkim građanima punu podršku glede inflacije i porasta cijena energenata najesen i ove zime.

“Mi ćemo učiniti sve kako bi građani prošli kroz ova teška vremena. I zato je vlada pored postojećih mjera odlučna najesen donijeti nove kako bi se rasteretilo građane”, rekao je Scholz.

Istodobno je naglasio da neće biti nestašica plina.

“Plin će biti skuplji, ali će ga biti dovoljno”, rekao je Scholz.

Fenix-magazin/SČ

Povezano

IZVANREDNO STANJE U NJEMAČKOJ: Klime i ventilatori rasprodani, policija vodom hladi gradove, u Hamburgu ponestaje vozila hitne pomoći
NOVA PROMJENA U NJEMAČKOJ: Od 7. srpnja nova svjetla za automobile bit će obavezna
SVAKI GLAS JE VAŽAN: Registracija birača za Opće izbore u BiH 2026.
OPASNOST OD OZLJEDA I GUŠENJA: Ferrero hitno povlači Nutella proizvod
OD KRAJA SRPNJA: Velika promjena u DHL-u utječe na milijune u Njemačkoj
Krunoslav Katičić / Foto: Hina
AI RAT NA POLITIČKOJ SCENI: Katičić žestoko uzvratio Sandri Benčić: „Bili ste pioniri AI kampanja, a sad vas je odjednom sram!“