Dinamo - Hajduk
Petar Bočkaj u plavom dresu protiv dvojice Hajdukovaca / Foto: Hina

DINAMO SLAVIO U NAJVEĆEM HRVATSKOM DERBIJU: Maksimir je gorio od uzbuđenja i bengalki, Hajduk poražen u završnici utakmice

U posljednjoj utakmici Prve HNL za ovu sezonu Dinamo je na stadionu u Maksimiru svladao Hajduk sa 3-1 (0-0).

Dinamo je poveo golom Brune Petkovića (53), poravnao je Marko Livaja (90+4), da bi Dinamo do prve pobjede u derbijima ove sezone stigao preko Mislava Oršića (90+10) i Martina Baturine (90+11).

Najveći derbi hrvatskog nogometa izgubio je rezultatski značaj još prije šest dana kada je Dinamo pobjedom u Šibeniku osigurao naslov prvaka, no opet je izostala otvorena i obostrano napadačka igra. I dok je uobičajeno opravdanje za lošu igru u derbijima to da važnost sputava igrače, ovoga puta takvog opravdanja nema.

U prvih 45 minuta praktički nije bilo niti jedne prilike za postizanje pogotka, da bi se početkom nastavka stvari promijenile kada je Dinamo poveo.

Ivanušec je u 53. minuti uputio oštar prizemni udarac sa 25 metara koji je pogodio vratnicu, lopta se odbila do Moharramija na desnom boku, ovaj je uputio prizemni ubačaj na peterac gdje je najbrže reagirao Petković i skrenuo loptu u mrežu.

Iako ga za pet dana očekuje finale Kupa protiv Rijeke na Poljudu i prilika za osvajanje prvog trofeja nakon 2013. godine, Hajduk je nakon primljenog pogotka zaigrao otvorenije, trener Dambrauskas je na travnjak poslao i prvog strijelca lige Livaju, a to je rezultiralo i boljom igrom, prilikama te u konačnici i izjednačujućim pogotkom.

Livaja je prvi put zatresao mrežu Dinama u 69. minuti, ali nakon što je uputio udarac nogom lopta ga je pogodila u šaku i od nje se odbila u mrežu pa je mladi sudac Kolarić nakon konzultacija s VAR-om opravdano poništio pogodak. Tijekom tog dvominutnog pregleda Dinamovi navijači na sjevernoj tribini započeli su bakljadu koja je rezultirala i manjim požarom pa je uslijedio desetominutni prekid kako bi se ugasila vatra.

Mislav Oršić i Dino Mikanović / Foto: Hina

Najbolje razdoblje igre Hajduka uslijedilo je od 89. do 94. minute. Prvo je Mlakar dva puta bio neprecizan iz izglednih pozcija nakon dodavanja Biuka i Čoline, da bi Livaja pogodio za 1-1. Krovinović je poxlao okomitu loptu u kazneni prostor Dinama gdje je utrčao Livaja te preciznim udarcem sa sedam-osam metara svladao Livakovića.

Ipak, Dinamo je uspio svladati Hajduk u ovoj sezoni i to golovima u 10. i 11. minuti sudačke nadoknade. Kod oba gola u glavnoj je ulozi bio Baturina, on je u 10. minuti nadoknade primio loptu na desnom krilu, sjurio se u kazneni prostor  i proigrao nečuvanog Oršića koji je s dva metra zatresao mrežu. Konačni rezultat Baturina je postavio minutu kasnije nakon solo-prodora i šutom sa 10 metara.

Dinamo je 23. naslov prvaka Hrvatske, a peti uzastopni na kraju osvojio sa 79 bodova, sedam više od drugog Hajduka, a 10 od trećeg Osijeka. Četvrta Rijeka je osvojila 65 bodova, peta Lokomotiva 49, šesta Gorica 45, sedmi Slaven Belupo 36, osmi Šibenik 32, deveta Istra 1961 31, dok je iz lige nakon samo jedne sezone u društvu najboljih ispao Hrvatski dragovoljac sa 19 bodova.

pehari HNS-a
Pehari HNS-a / Foto: HINA
REZULTATI 36. KOLA,
Petak:
Lokomotiva - Šibenik       2-1 (Kulenović 7-11m, Marić 29 / Delić 41)
Istra 1961 - Slaven Belupo 3-1 (Beljo 48-11m, 90+4 Bande 54 / Zvonarek 76)
Subota:
Rijeka - Hr. dragovoljac   1-0 (Obregon 2)
Gorica - Osijek            1-1 (Jovičić 30 / Bartolec 68)
Dinamo - Hajduk            3-1 (Petković 53, Oršić 90+10, Baturina 90+11 / Livaja 90+4)