Donna Vekić (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

AUSTRALIAN OPEN: Donna Vekić izborila 2. kolo, iznenađujući poraz Nadala

Hrvatska tenisačica Donna Vekić plasirala se u 2. kolo Australian Opena nakon što je u nastavku prekinutog meča protiv Ruskinje Oksane Selehetjove slavila sa 6-2, 2-6, 7-6 (7).

Dvoboj između 26-godišnje Donne, trenutačno 64. tenisačice svijeta i šest godina mlađe Ruskinje, 179. na WTA ljestvici, prekinut je u utorak zbog kiše pri rezultatu 6-2, 2-6, 6-6 i prednosti naše igračice od 5-1 u odlučujućem “tie-breaku”.

Donna Vekic HTS 3
Donna Vekić u hrvatskim bojama/ Foto: Hina

Susret je dva puta bio prekidan zbog kiše, a u završnici trećeg seta igračice su u nekoliko navrata morale sjedati na stolce kako bi se obrisale linije, no jaka kiša koja je počela padati kada je Vekić bila pet poena udaljena od pobjede konačnu odluku o pobjednici odgodila je za sljedeći dan.

U nastavku susreta tenisačice su odigrale 11 poena od kojih je čak osam bio “mini break”. Ruskinja je smanjila na 5-2, no Vekić je odgovorila s tri poena u nizu za vodstvo 8-2. Kod 9-3 je propustila čak četiri meč lopte, ali je iskoristila petu za konačnih 10-7. Podsjetimo, kod rezultata 6-6 u odučujućem setu igra se produženi tie-break do 10.

Vekić u 2. kolu očekuje još jedna Ruskinja, Ljudmila Samsonova koja je u prvom kolu bila bolja od Talijanke Jasmine Paolini sa 6-2, 6-4.

Hrvatska tenisačica je protiv 20. tenisačice svijeta do sada igrala jednom, prije četiri godine na Roland Garrosu kada je slavila sa 6-2, 6-4.

Nadal poražen

Branitelj naslova i rekorder po broju osvojenih Grand Slamova, Španjolac Rafael Nadal poražen je u 2. kolu Australian Opena od Amerikanca Mackenzie McDonalda sa 4-6, 4-6, 5-7.

Nadal se ozlijedio u završnici drugog seta nakon čega je zatražio liječničku pomoć. U nastavku meča je imao problema s kretanjem, ali je ipak završio meč i nakon dva sata i 31 minute morao priznati premoć 27-godišnjem Amerikancu, trenutačno 65. tenisaču svijeta.

Dvostruki pobjednik Australian Opena (2009, 2022) i prije ozljede bio je daleko od svoje prepoznatljive razine. Otkako je stigao u Australiju, gdje je također izgubio oba singla na United Cupu, nikako nije pronašao pravu igru.

Za Španjolca, koji je u karijeri osvojio rekordna 22 Grand Slama, ovo je bilo najranije ispadanje u Melbourneu nakon 2016. godine, kada ga je u 1. kolu u pet setova izbacio Fernando Verdasco.

“Iskreno, jako sam zadovoljan igrom, pogotovo na početku. Igrao sam dobro, savršeno sam servirao i vraćao početne udarce. No, u trećem setu je bilo dosta zahtjevno. Ipak, pronašao sam način da izvučem pobjedu. Sretan sam,” rekao je McDonald kojem je ovo bila tek druga pobjedu u 15 mečeva protiv igrača iz prvih deset.

“Nadal je veliki šampion, u kakvoj god situaciji da se nađe, nikada se neće predati. Uvijek je teško pobijediti tako velikog protivnika. No, morao sam ostati fokusiran na svoju igru, ali njegova ozljeda me malo izbacila iz kolosijeka,” istaknuo je McDonald koji na Australian Openu nikada nije prošao dalje od četvrtog kola.

Sada ga u trećem kolu čeka pobjednik susreta između Japanca Yoshihita Nishioke i Čeha Dalibora Svrčine.