Vidim da nas Hrvate koji živimo u Kiseljaku izvjesna bradata spodoba Elvedin Pezić, koji sebe naziva islamskim učenjakom, žali jer volimo svoj narod i rado ističemo njegova obilježja u različitim prigodama, zbog čega prema tom “učenjaku” ispada da mrzimo zemlju u kojoj živimo, a to je Bosna i Hercegovina (ne Bosna).
Piše: Ana Popović
Kao prvo, mi smo po nacionalnosti Hrvati (bosanac označava teritorijalnu pripadnost), a po vjeri većinom katolici. Za početak ne miješati jedno s drugim.
Voljeti svoj narod koji stjecajem okolnosti živi s obje strane granice i diljem svijeta nije nikakva anomalija osim u glavama onih kojima je mržnja oduzela moć rasuđivanja.
Pezić od nas izgleda očekuje da se odreknemo svojih sunarodnjaka dok on i njegovi sljedbenici suosjećaju sa teroristima Iraka, Hamasom i sličnim organizacija u svijetu čije su osvajačke pohode u ratu zaustavili upravo Hrvati središnje Bosne i mojega Kiseljaka. Tako smo spriječili raspad BiH.
Suosjeća s islamskim teroristima
Da mu šahovnice nisu pomutile razum Pezić bi lako doznao da je Kiseljak možda jedina lokalna zajednica u BiH u kojoj je povratak svih na svoje proveden što dokazuje nacionalna struktura stanovništva koja je ista kao i prije rata.
Bugojno, Travnik, Zenica, Kakanj…tamo gdje je Pezićevih sljedbenika prilično, potpuno su promijenili nacionalnu strukturu stanovništva, a Hrvati i Srbi su građani drugog reda. I tko sad više voli BiH, a Peziću?
Nismo i nećemo zaboraviti da su Pezićevi istomišljenici s braćom iz islamskih zemalja na ovom području u ratu činili su sve da nas ne bude. Kao što danas čine sve da nam zgade zemlju za koju su naši najbolji sinovi živote dali.
Ne samo braneći Kiseljak i središnju Bosnu nego stvarajući uvjete za prestanak rata u cijeloj BiH i za potpisivanje sporazuma kojima je stvorena Daytonska BiH s Hrvatima kao jednim od tri konstitutivna naroda.
Hrvati u BiH nisu dijaspora
I ne, nismo mi Hrvati nikakva dijaspora u BiH, naši korijeni su u ovoj zemlji, ona je naša domovina. U njoj smo konstitutivni, ali nažalost ne i jednakopravni što dokazuju i tvrdnje vrlog “učenjaka” Pezića.
Mi ne mrzimo BiH, mi mrzimo ono što od ove zemlje pokušavaju napraviti Pezić i njegovi sljedbenici, zatucanu džamahiriju u srcu Europe!
E dok je obilježja hrvatskog naroda u Kiseljaku, Vitezu ili Žepču neće moći, a na Peziću i sličnima je da se ibrete i sipaju otrov prema svima koji, za razliku od njih nemaju problem ni s nacionalnom pripadnošću ni s krizom identiteta!
Ali ni sa ljubavlju prema BiH ali ne onakvom kakvu bi htio Pezić!
Fenix-magazin/SIM/Ana Popović
