(VIDEO) Šokirano gledali kako bageri ruše stoljetnu katoličku crkvu

Katolička crkva Sv. Lamberta, koju zovu i “Immerather Dom” a koja se nalazi u selu Immerath kod Erkelenza u njemačkoj Saveznoj državi Sjeverna Rajna-Vestfalija, srušena je u ponedjeljak u poslijepodnevnim satima.

Njemačku katoličku crkvu, koja se više ne koristi za bogoslužje, odlučili su srušiti još 2013. godine jer dodiruje vanjski rub otvorenog rudnika lignita. Operater RWE Power je htio napraviti veći prostor za ulaz u rudnik, piše njemački portal Spiegel Online.

Rušenje impozantne trobrodne zgrade crkve južno od Mönchengladbacha htjeli su spriječiti aktivisti Greenpeacea. U ponedjeljak su opkolili  crkvu Sv. Lamberta zahtjevajući da Njemačka do 2030. prestane iskapati i koristiti ugljen. Tražili su zaustavljanje radova do formiranja nove vlade koja će odlučiti o budućoj energetskoj politici.

No, to im nije uspjelo. Naposljetku su šokirano gledali kako bageri ruše stoljetnu crkvu.

Crkva je sagrađena 1888. godine. Kako piše njemački WDR, kamen temaljac za gradnju crkve položen je 2. rujna 1888. godine. Otvorena je tri godine kasnije. Za mještane, ali i za ljude u okolici crkva je imala posebno značenje.

Bila je njihov ponos. No, 13. listopada 2013. godine u crkvi je održana posljednja sv.misa, a stotine ljudi tad se u suzama oprostilo od crkve.

Fenix-magazin/MD

 

Povezano

Kazne od 726 eura su moguće u Austriji (ILUSTRACIJA)/ Foto: Anadolu
VRUĆINA TOPI ASFALT NA NJEMAČKIM CESTAMA: Zbog opasnih oštećenja potpuno zatvorena autocesta A2
ŽELJANA ZOVKO: Brže obrambene inovacije, prilika i za hrvatske tvrtke i institute
ČOVIĆ I FILIPOVIĆ U TOMISLAVGRADU: Povezivanje lokalnih tema i političkih prioriteta u središtu sastanka
RIJEKE LJUDI PREPLAVILE MEĐUGORJE NA 45. OBLJETNICU: Deseci tisuća hodočasnika i snažne poruke s oltara
Frankfurt (ILUSTRACIJA) / Foto: Fenix (MD)
DRŽE I DO 10.000 EURA: Nijemci masovno gube novac čuvajući ga na tekućim računima
PLENKOVIĆ: Čestitka Vatrenima na osvajanju 3 važna boda u Torontu!