Slavlje hrvatskih rukometaša / Foto: Hina

(VIDEO) Hrvatska srušila aktualnog prvaka Europe; Musa, Šego i Horvat junaci pobjede nad Španjolskom

Na krilima fantastičnih hrvatskih navijača u Olimpijskoj dvorani u Münchenu, rukometaši Hrvatske u svemu su nadvisili europske prvake Španjolce i zasluženo slavili rezultatom  23-19.

Hrvatska tako u drugi krug u Köln prenosi maksimalna 4 boda koja nas vode na korak od polufinala SP u Njemačkoj i Danskoj. Izabranici trenera Lina Červara prikazali je veceras najbolju igru, igru u kojoj su svi igraci dali svoj maksimum. Među jednakima ponovno je blistao pivot Željko Musa i vratar Marin Šego te izvođač sedemraca Zlatko Horvat. Horvat je postigao osam a Musa šest golova dok je Ferran Sole s pet pogodaka bio najefikasniji kod Španjolske.

Hrvatska je do iznimno važne pobjede stigla u fantastičnoj atmosferi Olimpijske dvorane koja je ponovo osvanula u ‘kockicama’. ‘Kauboji’ su u svim segmentima igre nadigrali aktualnog europskog prvaka i ovom pobjedom odškrinuli vrata polufinala.

Susret dva rukometna giganta i reprezentacija koje su do sad bile neporažene odlučio je o tome koja će reprezentacija u drugi krug prenijeti dva, a koja četiri boda. Hrvatska je na kraju slavila i ide dalje sa četiri boda, Španjolci prenose dva boda, dok Island, nakon što je u izravnom dvoboju za treće mjesto pobijedio Makedoniju, ide dalje bez bodova.

Sada je poznato kako će u skupini I drugog kruga u Kolnu igrati Hrvatska, Španjolska, Island, Njemačka, Francuska i Brazil. Njemačka i Francuska prenijet će po tri boda, a Brazil dolazi bez ijednog boda.

Početne minute pripale su Španjolcima koji su poveli sa 3-1, međutim nastavak prvog dijela prošao je u dominaciji naših rukometaša. Bilo je to sasvim sigurno najbolje hrvatsko poluvrijeme na prvenstvu. Obrana je funkcionirala gotovo bez greške, a odličan je bio i Marin Šego sakupivši šest obrana. U napadu su briljirali Željko Musa i Zlatko Horvat sa po pet golova.

‘Kauboji’ su prvi put poveli u 12. minuti (5-4), a minutu kasnije stigli su do dva gola prednosti (6-4). Španjolska je izjednačila na 7-7, a tada slijedi furioznih devet minuta i hrvatska serija 5-0 za velikih 12-7. Do poluvremena su Španjolci ipak uspjeli smanjiti na tri gola minusa (13-10).

Hrvatska je s vodstvom od tri gola razlike uspjela izgurati prvu polovicu drugog poluvremena. U 46. minuti smo stigli i do četiri pogotka viška (20-16) i potom imali dvije kontre i jedan puni napad za +5. Nažalost, sve tri prilike smo uprskali. Srećom, niti Španjolci nisu bili uspješni pa smo u posljednjih 10 minuta ušli s velikih 20-16.

Španjolska je četiri minute prije kraja smanjila na minus dva (20-18), no Mandić je zabio za 21-18. Španjolska je brzo uzvratila, a kada je Horvat realizirao sedmerac za tri razlike (22-19) na ulasku u posljednje dvije minute Hrvatska je načinila veliki korak prema pobjedi. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Šipić za 23-19 50 sekundi prije kraja.

Hrvatsku je do pobjede predvodio Zlatko Horvat s osam golova pri čemu je s linije sedam metara imao 5 od 5, Željko Musa je zabio šest golova, Luka Stepančić je dodao tri gola, dok je Marin Šego imao 10 obrana.

Kod Španjolaca najefikasniji su bili Ferran Sole s pet, Raul Entrerios i Aleks Dušebajev sa po tri gola.

HRVATSKA – ŠPANJOLSKA  23-19 (13-10)

HRVATSKA: Šego, Stevanović; Duvnjak 2, Stepančić 3, Vida, Horvat 8 (5), Karačić, Blažević, Štrlek, Musa 6, Cindrić 1, Mandić 2, Kozina, Vranković, Šipić 1, Bičanić

ŠPANJOLSKA: Perez de Vargas, Corrales; Gurbindo 1, Fernandez 1, Entrerrios 3, A.Dušebajev 3, Sarmiento 1, Aguinagalde 1, Canellas, Morros, Gomez, Arino 1, Guardiola 1, Sole 5, Figueras 2, D.Dušebajev

Sedmerci: Hrvatska 5 (5), Španjolska 2 (2)

Isključenja: Hrvatska – 4 minute, Španjolska – 2 minute