Francuska-Belgija / Foto: Anadolu

U ČETVRTFINALU GLEDAT ĆEMO FRANCUSKU: Francuska je uz puno sreće pet minuta prije kraja, došla do pobjede nad Belgijom

Francuska nogometna reprezentacija plasirala se u četvrtfinale EURA svladavši u Düsseldorfu Belgiju s 1-0 (0-0).

Pobjedu je Francuskoj donio autogol Jana Vertonghena u 85. minuti.

Francuska je uz puno sreće, autogolom pet minuta prije kraja, došla do pobjede nad Belgijom i četvrtfinala, u kojem će igrati protiv boljega iz dvoboja Portugala i Slovenije.

Francuzi su prošli, ali su pokazali niz rupa u svojoj igri, te protiv Belgijanaca pokazali čak i svojevrsnu napadačku nemoć. Na drugoj strani Belgija će i nakon 43 godine ostati bez pobjede nad Francuskoj u službenim, ne prijateljskim dvobojima, a bili su ravnopravan protivnik danas u Düsseldorfu.Hirom nesreće, primili su gol kada su dominirali i propustili dvije velike prilike, a Francuzi su, unatoč plasmanu u četvrtfinale, ostali dužni, kao i Englezi koji su tek nakon produžetka izbacili Slovačku.

Francuzi su dosad na EURU postigli tri gola, od čega su dva bilo autogolovi, uz penal Kyliana Mbappea.

Obje momčadi su jako oprezno počele dvoboj, pogotovo Belgijanci, kome je pola napadača na početku susreta veći dio vremena provela u svojoj polovici, obavljajući poslove u obrani.

Prvo uzbuđenje dogodilo se u 24. minuti, kada je neugodni slobodni udarac iskosa Kevina De Bruynea vratar Mike Maignan jedva obranio nogama.

U 35. minuti točan centaršut Koundea pronašao je Marcusa Thurama, koji je nadskočio je obranu i pucao glavom, ali je lopta prozujala pokraj desne stative. U sudačkoj nadoknadi prodor Mbappea po lijevoj strani, lopta je došla do Aureliena Tchouamenija, koji s desetak metara sam i neometan puca preko gola u najboljoj prilici jako siromašnog prvog dijela.

Drugi dio su Francuzi počeli puno ozbiljnije, pa je već u 49. minuti novi udarac Tchouamenija zaustavlja vratar Koen Casteels. Dvije minute kasnije Thuram puca iznad grede u izglednoj situaciji, a Mbappe je u 53. također uputio udarac, koji je otišao iznad vrata.

U 71. minuti konačno se na utakmici pojavio Romelu Lukaku. Nakon lijepe i precizne akcije najbolji belgijski napadač je iskosa s desetak metara uputio snažan udarac, koji vratar Maignan paradom brani.

U 83. minuti najbolja prilika za Belgiju. Doku je uposlio Kevinu De Bruyneu, koji s desetak metara puca, no Maignan opet spašava Francusku.
Kazna je stigla već u sljedećem napadu, kada je Randal Kolo Muani uputio slab i traljav udarac, ali je lopta pogodila braniča Jana Vertonghena i prevarila vratara.

To je i bio jedini gol na utakmici unatoč očajničkim napadima Belgijanaca.