Mario Pašalić (ILUSTRACIJA) / Foto HINA

TALIJANSKO PRVENSTVO: Pobjeda Atalante uz tri pogotka Maria Pašalića, Juventus u gostima savladao Salernitanu

U susretu 15. kola talijanskog nogometnog prvenstva Atalanta je u Bergamu pobijedila Veneziju sa 4-0 uz tri pogotka hrvatskog reprezentativca Maria Pašalića.

Pašalić je momčad iz Bergama doveo u vodstvo u sedmoj minuti iskoristivši odlično proigravanje Josipa Iličića. Svega pet minuta kasnije postigao je i drugi gol na utakmici nakon dvostrukog dodavanja s Luisom Murielom. Na 3-0 je povisio Teun Koopmeiners u 57. minuti, a za 4-0 je ponovo zabio Pašalić u 68. minuti. Ponovo je asistent bio Muriel.

Pašalić je ove sezone zabio već sedam golova u Serie A uz pet asistencija što ga čini najučinkovitijem veznjakom u ligama “Petice”.

Veznjak Bayer Leverkusena Florian Wirtz je sudjelovao u 11 golova (pet golova, šest asistencija), dok su veznjak Sampdorije Antonio Candreva i Dmitri Payet iz Marseillea upisali po šest golova i četiri asistencije.

Pašalić je i jedan od tek tri “centrocampista” koji su u Serie A, od sezone 1994/95. od kada pobjeda donosi tri boda, dva puta postigli hat trick. Prvi put mu je to uspjelo u srpnju prošle godine u 6-2 pobjedi protiv Bresije. Iličić je čak četiri puta zabio po tri gola na jednoj utakmici, a Kaka dva puta.

Dodajmo i kako je Pašalić postao prvi hrvatski nogometaš koji je u povijesti Serie A dva puta upisao “hat trick”. Prije njega samo su četiri igrača zabila po tri gola u jednoj od najjačih liga na svijetu – Frane Matošić, Alen Bokšić, Nikola Kalinić i Ivan Perišić.

Prvi Hrvat s hat-trickom u talijanskom prvenstvu bio je Frane Matošić, koji je 1943. u pobjedi Bologne nad Laziom 4-0 postigao tri gola. Pola stoljeća kasnije Alen Bokšić je tri gola zabio 1995. u pobjedi Lazija protiv Foggije (7-1).

S tri gola u jednoj utakmici talijanskog prvenstva može se pohvaliti i Nikola Kalinić, kojem je to uspjelo 2015. u pobjedi Fiorentine 4-1 kod Intera. Potom je tri gola postigao i Ivan Perišić i to 2017. u domaćoj pobjedi Intera protiv Chieva (5-0).

U drugom susretu Fiorentina je pobijedila Sampdoriju sa 3-1.

Za “Violoe” su zabili Jose Callejon (24), Dušan Vlahović (32) i Riccardo Sottil (45), dok je za goste zabio Manolo Gabbiadini (15).

Juventus savladao Salernitanu

Nakon dva uzastopna poraza u Ligi prvaka i Serie A bez postignutog gola, Juventus je na gostovanju pobijedio Salernitanu sa 2-0 u susretu 15. kola talijanskog prvenstva.

Nakon što je izgubio od Chelsea (0-4) i Atalante (0-1), Juve je našao “žrtvu”, ali daleko teže nego što se očekivalo “Stara dama” je dohvatila bodove protiv “fenjeraš”.

Gosti su poveli u 21. minuti golom Paula Dybale, da bi Alvaro Morata u 70. minuti zabio za 2-0. Dybala je u sudačkoj nadoknadi mogao zabiti i treći gol za Juventus, ali je promašio jedanaesterac.

Luka Bogdan nije nastupio za Salerniranu koja je drži začlje sa samo osam bodova.

U susretu između Verone, koju vodi Igor Tudor, i Cagliarija nije bilo golova. Domaćin je imao 70 posto posjeda lopte, 14 udaraca i 11 kornera, ali nije uspio probiti gostujuću obranu.

Nikola Kalinić nije nastupio za Veronu zbog ozljede, dok su Boško Šutalo i Ivor Pandur ostali na klupi. Kod gostiju već duže vrijeme nema Marka Roga.

Rezultati i ljestvica

Na ljestvici vodi Napoli sa 35 bodova, Milan ima 32, a Inter i Atalanta po 31 bod. Juventus je tek sedmi sa 24 boda. Zadnja tri mjesta koja vode u niži rang drže Genoa (10), Cagliari (9) i Salernitana (8).

REZULTATI:
Fiorentina - Sampdoria 3-1 (Callejon 24, Vlahović 32, Sottil 45 / Gabbiadini 15)
Atalanta - Venezia     4-0 (PAŠALIĆ 7, 12, 68, Koopmeiners 57)
Verona - Cagliari      0-0
Salernitana - Juventus 0-2 (Dybala 21, Morata 70)