Hrvatski skijaš Samuel Kolega (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

SVJETSKI KUP SKIJAŠA: Olsenu premijerna pobjeda, trojica Hrvata osvojila slalomske bodove

Tek pola sata nakon što je završio slalom u američkom Palisades Tahoeu, doznali smo i ime pobjednika devetog slaloma Svjetskog kupa skijaša.

Premda je Grk AJ Ginnisa imao najbolje vrijeme slaloma, na koncu je ipak diskvalificiran zbog pogrešnog prolaza jednih vratiju, a pobjednikom je proglašen Norvežanin Alexander Steen Olsen.

Vijećanje je trajalo oko pola sata, vrtila se snimka sporne situacije, međutim zbog jakog snijega, slabe vidljivosti i lošeg kuta kamere, nije bilo lako donijeti odluku. Na koncu je vodstvo utrke ipak diskvalificiralo svjetskog slalomskog doprvaka, a prvi puta u karijeri u Svjetskom kupu je pobijedio 21-godišnji Norvežanin Olsen, svjetski juniorski prvak u slalomu i veleslalomu prošle godine.

Norvežanin Timon Haugan bio je drugi s pet stotinki sekunde zaostatka, dok su treće mjesto podijelili Francuz Clement Noel, te Bugarin Albert Popov.

Noel je nakon prve vožnje bio prvi, no u drugom nastup po bitno težim uvjetima nije uspio zadržati vrh poretka. Identično vrijeme kao i Noel imao je i Bugarin Albert Popov koji je nakon prve vožnje bio 25., ali se najboljim rezultatom druge vožnje probio na postolje.

Hrvatski skijaši do bodova

Od trojice hrvatskih skijaša koji su osvojili bodove, najbolji plasman je zauzeo Samuel Kolega osvojivši 11. mjesto sa 0.60 sekunde zaostatka. Kolega je nakon prve vožnje bio na 22. mjestu, a u drugom nastupu je popravio svoj plasmna za 11 stepenica.

Filip Zubčić je osvojio 20. mjesto sa 1.19 sekunde zaostatka, nakon što je u prvoj vožnji bio na 26. mjestu, dok je Istok Rodeš nakon 14. mjesta u prvoj vožnji drugim nastupom pao na 22. poziciju sa 1.42 sekunde minusa.

Bez druge vožnje je ostao Matej Vodović na 34. mjestu.

U ukupnom poretku Svjetskog kupa vodi Švicarac Marco Odermatt sa 1.466 bodova, Norvežanin Aleksander Aamodt Kilde je drugi sa 1.080 bodova, a treći je Norvežanin Henrik Kristoffersen sa 874 boda. Zubčić je 26. sa 228 bodova, Kolega drži 65. poziciju sa 91 bodom, a Rodeš je 117. sa 25 bodova.

U poretku slalomaša vodi Norvežanin Lucas Braathen sa 466 bodova ispred Kristoffersena koji ima 434 boda, te Švicarca Daniela Yulea sa 401 bodom.

Kolega je 24. (91), Zubčić na 27. mjestu (76), a Rodeš na 40. mjestu (25).