U Njemačkoj je prošle godine 17,3 milijuna ljudi živjelo samo u kućanstvu. To znači da samci čine 20,9 posto građana zemlje, odnosno svaka peta osoba je u tom statusu, prenosi Njemačka novinska agencija (dpa).
Udio samaca nije se značajnije mijenjao u posljednjih nekoliko godina, ali je u odnosu na 2005. porastao za 22,3 posto.
Samaca je tada bilo 14,2 milijuna i činili su 17,3 posto stanovništva, objavio je Destatis.
Dobna struktura
Samci su najčešće osobe starije od 65 godina. U toj je dobnoj skupini udio samaca s 34,4 posto više od trećine, a među starijima od 85 godina udio je natpolovičan, 55,8 posto.
No, s 28,7 posto udio samaca natprosječno je visok čak i kod mlađih osoba, između 25 i 34 godine, navode statističari.
Prema spolu, žene s udjelom od 21,5 posto češće su same u kućanstvu nego muškarci s 20,4 posto.
Gledajući stopu samaca prema lokaciji, ona je znatno viša u gradovima. “Što je mjesto veće, to je više samaca u kućanstvima.”
U gradovima s više od 100.000 stanovnika više od četvrtine ljudi, 25,9 posto, su samci.
U srednje velikim gradovima, između 20.000 i 100.000 stanovnika, udio samaca je oko jedne petine, 20,6 posto, a kada je broj stanovnika manji od 20.000, 17,2 posto.
Njemačka iznad prosjeka Europske unije
Udio samaca u stanovništvu u Njemačkoj znatno je iznad prosjeka Europske unije od 16,5 posto, navodi Destatis.
Fenix-magazin/MMD/dpa
